Яблуневий сад: сучасні технології
10721 Яблуневий сад: сучасні технології

Яблуневий сад: сучасні технології


Старе правило: «Величина врожаю плодів з дерева безпосередньо залежить від розмірів крони» вже не працює. Красиві сади з широкими алеями, з яким так всі люблять гуляти, залишаються тільки в старих садибах і в невеликих приватних господарствах. Професійне співтовариство переходить на більш сучасні технології.

Типи яблуневих садів

Існує кілька типів яблуневих садів, які розрізняються між собою.

За підщеп і за силою росту:

 • сильнорослі (висота більше 3,5 м);
 • середньорослі або напівкарлик (висотою 2,5–3,5 м);
 • слаборослі або карликові (заввишки 1,5–2,5 м).

Яблуневий сад: сучасні технології

Інтенсивний яблуневий сад

По врожайності, тривалості експлуатаційного періоду та рівнем рентабельності всі сади поділяються на:

 • екстенсивні, або класичні (термін експлуатації – до 35 років);
 • напівінтенсивні (термін експлуатації – до 25 років);
 • інтенсивні (термін експлуатації – до 15-20 років);
 • суперінтенсивні (термін експлуатації – до 10-15 років).

Екстенсивні і інтенсивні сади. У чому відмінність?

Площа яблуневого саду

Інтенсивні технології дозволяють отримувати максимальний урожай на обмеженій площі. Схема посадки: 2,5–3 м між рядами і 0,5–1 м між деревами, в класичних, екстенсивних садах: 7-8 м х 3-4 м.

Професіонали вважають, що інтенсивний сад вигідний при закладці від 30-40 га, тобто приблизно на 2-4 кварталах посадок (один квартал для інтенсивних і суперинтенсивных садів складає 8-10 га; для напівінтенсивних (напівкарликова) – 12-15 га). При цьому розмір одного кварталу для екстенсивних сильнорослих садів складає, як правило, 15-18 га.

Яблуневий сад: сучасні технології

Сад інтенсивного типу з захистом від граду, сорт Голден Делішес

Терміни плодоношення яблуневих садів

В садах інтенсивного і суперинтенсивного типу високий урожай (40-60 т/га) можна одержати за короткий період часу.
Звичні нам сильнорослі класичні сади вступають у плодоношення на 7-8-й рік, раскорчевывают їх на 35-й рік, у той час як термін життя садів на напівкарликова і середньорослих – 25 років, а на карликових підщепах – всього 10-15 років.

Повністю всі достоїнства екстенсивного методу виявляються у великих яблуневих садах, де можна вирощувати різні сорти і отримувати врожай навіть у несприятливих умовах, при цьому плодоносять яблуні тільки раз в 2-3 року. Вимоги до умов вирощування у великих дерев яблунь нижче, а витривалість при цьому вище. Але за розлогими й високими деревами складно доглядати: обприскувати, обрізати, збирати врожай.

По темi:  Что такое капуста кале и почему ее стоит посадить у себя на даче?

Для промислового обробітку сильнорослі сади екстенсивного та напівінтенсивного типу з пізніми термінами початку плодоношення, повільними темпами дозрівання врожаю, низькою продуктивністю, високою трудомісткістю обробки, недостатньою якістю плодів і низькою рентабельністю не мають серйозних перспектив.

Яблуневий сад: сучасні технології

Сад екстенсивного типу

Сучасне розміщення посадок

Квартал – дуже важливе поняття в професійному садівництві. Поділ території на квартали і передпосадкова підготовка займають в організації садів інтенсивного типу досить високу статтю витрат, так як вимагають участі висококваліфікованих фахівців. В одному кварталі (на одній виділеній площі саду) розміщують сорти одного терміну дозрівання, що полегшує догляд за посадками і дозволяє проводити уходние технологічні заходи в одні терміни. Саджанці основного сорти висаджують широкими смугами (кілька рядів), а сорти-запилювачі – між рядами. Основний сорт займає 80% площі, сорти-запилювачі – 20%. При виборі саджанців враховується все: тип підщепи, сорту, рівень врожайності, час вступу в плодоношення, стійкість до хвороб і шкідників і, звичайно, зимостійкість.

В садах інтенсивного типу дерева висаджують значно щільніше, ніж у класичних: в залежності від технології кількість саджанців варіює в широких межах і доходить до 5,5 тисяч на 1 га. Сади на стадії закладки обладнуються системами фіксації стовбурів і автоматичного поливу. Хорошу врожайність беспечівает, зокрема, встановлення обладнання для крапельного зрошення та фертигації (внесення рідких добрив або пестицидів одночасно з зрошуванням). Кронування та формування йде безперервно, починаючи з першого року після посадки при весняній формувальної обрізки. Потім протягом всього терміну експлуатації саду рослини щорічно обрізають і проводять нормування. Крім того, влітку проріджують зав’язі, видаляючи зайві, щоб отримати плоди кращої якості.

Найбільшу щільність посадки – до 20 тис. дерев на 1 га – має колонновідний сад. Відстань при посадці – 0,4–1,2 х 0,4–1,2 м. Висота колонновідний сортів яблуні в 7-8-річному віці – 1,5 м, максимальна – 2,5 м, врожайність – 100-140 т/га і більше! Дослідженням та апробацією цього типу саду для промислового використання займаються в основному в Англії.

Яблуневий сад: сучасні технології

Сад інтенсивного типу в період плодоношення

Що таке підщепа М-9?

У більшості європейських країн яблуню вирощують на підщепі М-9 (East Malling 9), але головний недолік цього підщепи низька морозостійкість (-10 °С). У зв’язку з цим у Росії можливості застосування цього підщепи сильно обмежені. Тому варто звернути увагу на більш зимостійкі варіанти. Посадковий матеріал краще підбирати в розплідниках, де його вирощують протягом багатьох років і зимостійкість яких підтверджена на практиці. Сорти яблуні, щеплені на карликовій підщепі, розміщуються в саду з відстанню 1,5 х 2 м.

По темi:  Почему 03.03 будет очень удачным днем

Переваги і недоліки садів інтенсивного типу

Переваги:

 • Ранній вступ в плодоношення: сад екстенсивного типу – на 6-8-й рік після посадки, інтенсивного типу – на 2-3-й рік.
 • Зручність для збору врожаю: більш низькі дерева з рівномірно розподіленою кроною.
 • Підвищення ефективності обробки за рахунок щільності посадки і компактності крон.
 • Зниження витрат на обробку добривами завдяки наявності мікрокраплинного зрошення.

Недоліки:

 • Закладка саду проводиться за спеціальним проектом, який розробляється акредитованою організацією на підставі комплексного вивчення ділянки.
 • Потрібне залучення висококваліфікованих спеціалістів як на стадії закладки саду, так і для подальшого догляду.
 • Покупка спеціальних саджанців низькорослих яблунь, на яких потім формуються компактні, малогабаритні, добре освітлені крони з низьким розташуванням плодів.
 • Коренева система карликових підщеп більш вразлива до низьких температур.
 • Витрати на технічне оснащення саду: система крапельного зрошення, система фіксації стовбурів. При необхідності – противоградовая сітка (в районах з підвищеною градоопасностью).
 • Витрати на догляд за садом значно вище, ніж при класичному варіанті: у таких саджанців підвищені вимоги до родючості ґрунтів, зрошення, захист від шкідників і хвороб.
 • Помилки на стадії закладки саду ведуть до серйозних втрат врожайності і збільшення витрат.
 • Більш короткий період амортизації (від посадки до розкорчування саду).

Яблуневий сад: сучасні технології

Професійні яблуневі сади

Сучасне промислове садівництво – це не просто яблуневі сади, а цілий величезний комплекс, який включає і всю додаткову інфраструктуру, зокрема власний автопарк та фруктосховище.

На півдні Росії, в Кабардино-Балкарії, недалеко від міста Нальчик з 2008 року вирощують яблука в садах інтенсивного типу. Завдяки подібності природних умов Нальчинского району з Південним Тіролем (історична область в східній частині Альпійських гір), стало можливим привнести досвід італійського садівництва на південь Росії. Всього в садах вирощують понад 14 сортів яблук, але основу становлять: Гала, Голден Делішес, Грени Сміт, Ред Чіф, Ред Делішес (Эрован).

Після збирання врожаю всі яблука надходять у спеціальний фруктосховище з регульованим газовим середовищем, що дозволяє зберігати яблука до 12 місяців. Таке тривале зберігання стає можливим завдяки підтримці в атмосфері камер низької концентрації кисню (ULO – Ultra Low Oxygen).

Яблуневий сад: сучасні технології

Після збору яблука в спеціальній камері проходять підготовку до тривалого зберігання. Поступово протягом тижня знижують власну температуру плодів з +25…+30 °С, яка у них встановлюється при дозріванні, до +2…+3 °С. Паралельно в сховище виробляють поступову заміну складу основних газів: кисню, вуглекислого газу та азоту. Кількість кисню і вуглекислого газу в сховищі знижують до 1-1,5%, натомість підвищуючи вміст азоту. Так блокуються процеси старіння і руйнування плодів. Під час зберігання в приміщенні підтримується герметичність середовища, автоматика відстежує стан атмосфери. Після відкриття камери її провітрюють 1-2 дні, калібрують яблука і відправляють у продаж.

По темi:  ГНІЙ - найпопулярніше органічне добриво: все про використання в саду і на городі

Сади інтенсивного типу є в Кабардино-Балкарії — ТОВ «Фрукт-трейд», в Тамбовській області — ТОВ «Биопрогресс», ВАТ «Дубове» та ТОВ Агрофірма «Мичуринские сади», у Воронезькій – ЗАТ «Роздолля», в Краснодарському краї – ЗАТ «Сад-Гигант», у Волгоградській області – «Сади Придонья», у Білгородській – ТОВ «Федосеевские сади» та інші.

Яблуневий сад: сучасні технології

Сучасні технології на дачній ділянці

Якщо ви хочете виростити на дачі дві-три класичні яблуні, щоб сидіти під ними в спекотний сонячний день, то немає проблем – купуйте в будь-якому місцевому розпліднику відповідні саджанці на сильнорослій підщепі. А ось з середньрослими і карликовими рослинами трохи складніше. Але і їх можна знайти в асортименті великих садових центрів, які торгують районованим посадковим матеріалом.

І незважаючи на те, що сади інтенсивного типу вважаються перспективними тільки у великих, промислових масштабах, вони становлять чималий інтерес для невеликих приватних ділянок. Звичайно, доведеться відразу змиритися, що ви не доб’єтеся таких карколомних успіхів, буде потрібно безліч спеціальних знань з догляду та обрізки. Але виростити смужку колонновідний яблунь по периметру паркану цілком під силу кожному.

Можна спробувати попрацювати і з слаборослыми зимостійкими саджанців яблунь. Більшість проблем з їх вирощуванням пов’язано з близьким заляганням кореневої системи. Тому при посадці необхідно відразу забезпечити деревах опору: вітер і навантаження врожаєм в несприятливих умовах можуть навіть вивернути рослини з коренем. Влітку поєднайте полив дерев з поливом квітників або городу, на зиму замульчуйте пристовбурне коло торфом.

Ілюстрації до матеріалу: Shutterstock/ТАСС, Ольга Петіна

Статью нашли по запросам:
 • как правильно заложить современный сад с фруктовыми деревьями
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Сад, город)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

девятнадцать + 12 =

Сейчас читают:
Top