Вишня-черешня або загадкові дюки: всі достоїнства і недоліки
10706 Вишня-черешня або загадкові дюки: всі достоїнства і недоліки

Вишня-черешня або загадкові дюки: всі достоїнства і недоліки


Дюки займають проміжне положення між батьківськими видами, вишнями та черешнями, але в цілому все-таки ближче до вишні. Листя за величиною нагадують листя черешні, але більш щільні і з характерним вишневим блиском. Плоди зазвичай набагато більші, ніж у вишні, більш солодкі, кислинка – легка, приємна. Аромат, за який ми любимо вишню, у дюков також зберігається.

Найцінніша властивість гібридів – підвищена стійкість до поширеним вишневим хвороб – коккомікозу і моніліозу.

З історії появи дюков

Назва дюк походить від першого популярного англійського гібриду вишні з черешнею May Duck (Травневий Герцог), виведеного ще в 17 столітті. Рослина відібрали з сіянців від незапланованого перезапилення вишні та черешні, які часто вирощували поруч. У першій половині 19 століття велике поширення одержали два французьких сорту – Королева Гортензія і Імператриця Євгенія. Але в Європі назву «дюк» не прижилося, і зараз його використовують тільки в Росії.

Перший вітчизняний дюк був виведений В. В. Мічуріним в 1888 році при схрещуванні вишні Бель з черешнею Вінклера біла і отримав назву Краса півночі. Це один з найбільш зимостійких дюков. Красу півночі вирощували навіть в деяких районах Західної Сибіру, хоча в цих зонах у неї часто вимерзали квіткові бруньки, тому урожайність залишалася невисокою.

До кінця 80-х років минулого століття сортів дюков було небагато. Європейські сорти виявилися незимостойкими навіть у степовій зоні європейської частини нашої країни – їх зимостійкість була вище, ніж у черешень, але нижче, ніж у вишень. Труднощі у селекціонерів виникали ще й тому, що у вишні та черешні різний набір хромосом (як і вишня, гібриди містять 32 хромосоми, а не 16, як черешня). Більшість дюков виявлялися марними – плоди або не зав’язувалися зовсім, або їх було дуже мало, і лише зрідка і випадково виходили «плодовиті» дерева. Пізніше зусиллями наших вчених у різні роки в наукових установах Чорнозем’я (у Воронезькому аграрному університеті, на Розсошанської зональної дослідної станції) була створена група сортів, цікавих для північних областей.

По темi:  Липа: корисні властивості та рецепти

Умови вирощування дюков

За дюками доглядають так само, як і за вишнями. Садити дерева краще на світлих прогріваються, захищених від вітру ділянках. Грунт краща нейтральна, легка, суглинистий. Хоча рослини досить зимостійкі, сильні морози або весняні заморозки можуть пошкодити квіткові бруньки, що позначається на врожайності.

Сорти дюков самобесплідна, тому обов’язково садіть на ділянці рослини – запилювачі – вишні або черешні. Черешня вважається кращим запилювачем для дюка, так як зацвітає раніше, але селекціонери обмовляються, що для кожного конкретного сорту дюка потрібно індивідуально підбирати пару, і чим більше сортів вишні та черешні росте в саду, тим більше урожаю ви отримаєте від дюков. Для частково самоплодних сортів також рекомендується висаджувати запилювачів, в цьому випадку підвищується врожайність.

Вишня-черешня або загадкові дюки: всі достоїнства і недоліки

саджанці дюков

Перспективні сорти і запилювачі дюков

Сорти дюков за термінами дозрівання діляться на: „ранні – кінець червня – початок липня; середні – середина липня; пізні – середина – кінець липня.

Дюк Спартанка

Отримано А. В. Сычовым. Найбільш зимостійкий. Термін дозрівання середній. Дерево середньоросле, крона розкидистої форми. Характер плодоношення змішаний, більша частина врожаю формується на букетных гілочках.

Плоди великі, масою 5,5–6,5 г, темно-червоні. М’якуш ніжний, темно-червона, кисло-солодка, гарного смаку. Врожайність вище середньої.

Самобесплоден, запилювачі: вишні, черешні, дюки.

Дюк Іванівна

Отримано А. В. Сычовым. Вважається одним з кращих по зимостійкості та характеристиками плодів. Середньопізнього терміну дозрівання.
Дерево середньоросле, компактна, з помірно густою кулястою кроною. Характер плодоношення змішаний, більша частина врожаю формується на букетных гілочках. Плоди великі,масою 6,6–6,8 г, темно-червоні. М’якоть середньої щільності, темно-червона, солодко-кисла, відмінного смаку. Врожайність висока і регулярна. Зимостійкість дерев, камбію та квіткових бруньок висока.

Самобесплоден, запилювачі: вишні, черешні, дюки.

По темi:  Як правильно посадити полуницю

Дюк Міцна

Отримано А. В. Сычовым. Раннього терміну дозрівання. Дерево сильноросле, крона округлої форми. Характер плодоношення змішаний, більша частина врожаю формується на букетных гілочках. Плоди великі, масою 5,8–6,0 г, темно-червоні. Зберігаються на дереві до 2 тижнів, транспортабельні і лежкі. М’якоть щільна, темно-червона, кисло-солодка, гарного смаку. Врожайність вище середньої. Зимостійкість камбію і квіткових бруньок висока.

Самобесплоден, запилювачі: вишні, черешні, дюки.

Дюк Чудо-вишня (вишня Гріот Остгеймский х черешня Валерій Чкалов)

Отриманий в Артемівському науково-дослідному центрі ИСУААН (автори: Л. Тараненко В. і А. В. Сичов). Термін дозрівання ранній.
Дерева середньорослі з округлою кроною середньої густоти. Листя великі, темно-зелені. Пагони і бруньки дуже схожі на черешневі, тому однорічні саджанці в безлистому стані важко відрізнити від саджанців черешні.
Плодоносить в основному на букетных гілочках, а також на одне літніх приростах. Плоди великі, масою 8-9 г, темно-червоні. М’якоть соковита, темно-червона, чудового десертного смаку.

Швидкоплідність середня (на 4-5-й рік).

Врожайність висока. Посухостійкість і зимостійкість хороші. Стійка до хвороб.

Самобесплоден, кращі запилювачі: сорти черешні Донецький угольок, Дончанка, Ярославна, Присадибна, Сестричка, Аннушка. Погано запилюється сортами черешні Валерій Чкалов, Дрогана жовта, Крупноплідна, Прощальна і Валерія.

Дюк Надія (вишня Гріот Остгеймский х сорти черешні Північна і Лікерна)

Отриманий на Розсошанської зональної дослідної станції садівництва А. Я. Ворончихиной. Термін дозрівання середній. Дерево сильноросле, до 5-6 м у дорослому стані, з округлою або широкопірамідальною кроною середньої густоти.
Плоди великі, масою 5,8 г, темно-червоні. М’якоть середньої щільності, темно-червоний, смак солодкий, з приємною кислотою, без терпкості, з приємним вишневим ароматом. Швидкоплідність та врожайність високі. Зимостійкий. Стійкість до кокомікозу хороша, моніліозом уражується слабо.

Самобесплоден, кращі запилювачі: сорти вишні Кентська, велика Чорна, Лада.

Дюк Нічка (вишня Норд Стар х черешня Валерій Чкалов)

Отриманий в Артемівському науково-дослідному центрі ИСУААН (автори: К. І. Тараненко, А. В. Сичов). Термін дозрівання пізній.
Дерево з широкопірамідальною середньої густоти кроною, плодоносить на букетных гілочках і приростах минулого року. Характерна особливість сорту – темно-зелені блискучі листя. Плоди великі, масою 7,0 г, темно-червоні. М’якоть темно-червона, досить щільна, солодко-кисла на смак.

По темi:  Садовий коктейль для грунту і рослин

Швидкоплідність, висока (на 3-4-й рік).

Врожайність висока. Посухостійкий, зимостійкий. Стійкість до кокомікозу висока.

Самоплідність та запилювачі в даний час вивчаються, але К. І. Тараненко зазначає, що сорт погано запилюється сортами черешні.

Вишня-черешня або загадкові дюки: всі достоїнства і недоліки

саджанці дюка

Дюк Годувальниця

Отримано А. В. Сычовым. Термін дозрівання середній. Дерево середньої сили росту, крона пірамідальна, з віком округла. Характер плодоношення змішаний, більша частина врожаю формується на букетных гілочках.

Плоди великі, масою 7-8 г, темно-червоні. М’якоть середньої щільності, темно-червона, відмінного смаку. Врожайність хороша. Зимостійкість дерев, камбію та квіткових бруньок висока.

Частково самоплоден (при запиленні сортами черешні врожайність підвищується).

Дюк Шпанка Донецька

Отримано на Донецькій дослідній станції садівництва. Термін дозрівання середньо-пізній. Крона пірамідальна, з віком округла. Характер плодоношення змішаний, більша частина врожаю формується на букетных гілочках. Плоди середні, масою 6-7 м, світло-червоні. М’якоть ніжна, жовте, кисло-солодкого смаку. Врожайність хороша. Зимостійкість дерев, камбію та квіткових бруньок висока.

Частково самоплідний (при запиленні сортами черешні врожайність підвищується).

Фото: Shutterstock/ТАСС, Віра Макарова. Дякуємо Мічурінський Сад за допомогу в підготовці матеріалу

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Сад, город)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

один + 13 =

Сейчас читают:
Top