93 | 0
Раздел: Шкідники і хвороби
Оцените статью:
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 голосов, в среднем: 0 из 5)

Як боротися з цвіллю в розсаді?

Як боротися з цвіллю в розсаді?

Наближається час посіву розсадних культур. Передують цей період підготовчі роботи: підготовка посуду, грунту для посіву, необхідного інструментарію. Найчастіше для посіву насіння на розсаду використовують покупної грунт. Як правило, він повністю підготовлений і не вимагає ніяких додаткових обробок. Після посіву насіння у вологий, удобрений грунт, ємність часто накривають до сходів плівкою, імітуючи теплицю. Іноді (частіше у новачків городнього справи) в перші дні після посадки на поверхні грунту з’являється білий, сірий або зеленуватий пушок. Це з’явилася цвіль, що представляє грунтову негативну мікрофлору. Вона вражає, в основному, насіння і молоду розсаду. Підрослій розсаді з добре розвиненою кореневою системою і дорослим рослинам цвіль практично не завдає шкоди.

Що таке цвіль?

Цвіль – нижчі рослинні мікроорганізми (цвілеві гриби), що мешкають в грунті і навколишньому середовищу (повітрі, воді і т.д.) у вигляді спор і окремих мікроскопічних гифів міцелію. Потрапивши в сприятливі умови, спори і частини міцелію починають посилено розмножуватися в верхньому шарі грунту, де зазвичай знаходяться слабо розвинені корінці сіянців. Вони не можуть протистояти розростаючому міцелію, проникаючому в судинну систему молодих коренів. Сходи, обплутані міцелієм цвілевих грибів, гинуть. Згодом коренева система дорослішають рослин виділяє спеціальні речовини, які пригнічують розвиток цвілевих грибів і останні втрачають свої інгибіруючі властивості.

Джерела цвілі в розсаді

Основним джерелом цвілі є спори цвілевих грибів, які завжди в «сплячому» стані є в грунті, воді та повітрі. Навіть в знезаражені грунті при відновленні його біологічної активності (Байкал ЕМ-1, Екомік урожайний, Корневін, Мікосан і ін.) зберігаються живі суперечки, які при відповідних умовах починають швидко рости і розвиватися. Повторне зараження грунту пліснявими грибами може відбуватися через воду (при поливах) і повітря. Спори потрапляють на поверхню вологого грунту і при оптимальних вологості і температурі швидко проростають, займаючи вільну нішу.

По темi:  Як боротися з довгоносиком навесні в період дозрівання полуниці?

Умови розповсюдження цвілевих грибів

Оптимальними умовами для активного зростання і розвитку цвілі в розсаді є:

 • неправильно підготовлений грунт (важкий по складом, невологоємкий, що викликає застій води),
 • висока вологість повітря (вище 95%) і підготовленого субстрату (більше 80%),
 • висока температура повітря (від + 22 ° С) ,
 • відсутність повітрообміну,
 • недолік освітлення і ультрафіолетових променів, які затримують шибки.

Грунт для розсади повинен бути легким, вологоємним, водо- і повітропроникним. Необхідний хороший дренаж для стоку зайвої води при перезволоженні. При покупці необхідно ознайомитися зі складом пропонованого субстрату, а при самостійному приготуванні почвосмеси під розсаду необхідно в субстрат додавати перегній або біогумус, пісок або верховий торф. У суміш додають мінеральні водорозчинні добрива, що містять мікроелементи (практичніше за все – кеміру).

Обов’язково перевірити кислотність грунту, яка повинна бути нейтральною в межах рН = 6,5-7,0. Якщо грунт закислений, то слід внести доломітове борошно або крейда. Кисле грунт створює оптимальні умови для розвитку міцелію. Його власні виділення теж мають кислу реакцію, ніж пригнічують ріст і розвиток сіянців в фазі сходів.

При високій температурі і вологості повітря обов’язково проводити провітрювання, але без протягу. Недотримання цих умов сприяє сильному розростанню цвілі і викликає загнивання сходів розсади і їх загибель. При високій температурі і сухому повітрі йде висолювання грунту. На поверхні субстрату з’являється білуватий плівочка солей. Необхідно при її досходовій появі обережно зняти і присипати грунт тонким шаром піску (через решето).

Запам’ятайте ! При надмірному зволоженні з недостатнім дренажем, застояної повітрі і поганому провітрюванні, високій температурі і вологості повітря плісняві гриби проростають швидше висіяного насіння. Міцелій може проростати в насіння, які гинуть до сходів.

Заходи боротьби з цвіллю в розсаді

Профілактика

По темi:  Попелиця на яблуні, як боротися: ефективні методи

Боротьбу з цвіллю треба починати з профілактичних, попереджувальних заходів, які допоможуть запобігти її появу або знизять шкідливість на молодих сіянцях, значно зменшивши швидкість розвитку міцелію.

При самостійній підготовці почвосмеси слід обов’язково домогтися його нейтральної реакції.

Пам’ятайте ! Швидкість розвитку цвілі безпосередньо зв’язана з переважанням в грунтової суміші інгредієнтів мулу і гумусу. Грунтосуміш обов’язково повинна містити пісок. Торф збільшує кислотність почвосмеси, створюючи оптимальне середовище для цвілевих грибів.

 1. При самостійній підготовці насіннєвого матеріалу посів проводити тільки знезаражені насінням.
 2. Постійно перевіряти кислотність грунту (особливо до сходів) і при її високих значеннях відразу підсушити верхній шар грунту, для чого просіяти над посівом тонким шаром прожарений і охолоджений кварцовий або промитий річковий пісок (без глиняних включень). Потім полити розчином питної соди (0,5 чайної ложки без верху на 1 л води). Можна (замість піску) посипати порошком активованого вугілля.
 3. Полити зольним розчином (0,5 столової ложки без верху на 1 л гарячої води, настояти до охолодження). Можна використовувати й інші методи.
 4. Постійно провітрювати тепличку для повітрообміну і зниження вологості повітря від грунтового випаровування вологи.
 5. Насіння висівати у вологий грунт (не мокрою). Протягом наступного чосу до появи сходів грунт тільки збризкувати відстояною, пом’якшеною водою кімнатної температури, для чого покласти в марлевий мішечок шматок дерева (не хвойного). Можна на літр води додати 3 г золи, відфільтрувати і збризкувати сходи і сіянці до пікіровки.
 6. Полив доцільніше проводити через піддон теж пом’якшеною водою.
 7. При перезволоженні тепличку залишати на 1-2 години відкритої до підсихання верхнього шару почвогрунта.

 

Активне знищення цвілі

Якщо профілактичні заходи не справили дієвого впливу на стан грунту і при поновленні поливів цвіль почала активно розростатися, обплітаючи міцелієм молоді сіянці, то роблять такі заходи:

 • Строго за інструкцією готують робочі розчини Фітоспорін, Мікосан і проводять полив сходів і сіянців.
 • Деякі досвідчені городники, акуратно (зубочисткою) знімають з поверхні грунту з’явилася цвіль, потім навколо сходів і сіянців засипають пісок або порошкоподібний деревне вугілля. Протягом наступного часу постійно після поливу грунт мульчують сухим піском.
 • Поверхня ґрунту повинна постійно бути пухкої, що не щільною і заплив від поливу, для доступу кисню.
 • Якщо після поливу грунт стає білястим через висолювання мінеральних солей, то її акуратно прибирають і досипають лісову землю або кварцовий пісок. Можна злегка полити, щоб ніжні стеблинки розсади не травмувалися, і засипати піском.
По темi:  Як боротися зі слимаками в городі: народні засоби і препарати

Використання хімічних препаратів проти цвілі

Якщо вищеописані методи не ефективні проти цвілі, то в післясходовий період грунт можна обробити хімічними препаратами, використовуючи оксихом, фундазол або ціхом з поливної водою (5 г / кв.м). Ці ж фунгіциди можна внести в грунт за 1-3 дні до посіву.

 • Якщо з’явилися осередки уражених цвіллю сіянців, то хворі рослини видаляють. Місце, де розташовувалися сіянці, обробляють 3% розчином мідного купоросу.
 • Хворі рослини обприскують розчином ціхома (0,4-0,5%), Купроксат (1%), Квадріс (0,1%) та іншими протигрибковими фунгіцидами.

Використання біопрепаратів проти цвілі в розсаді

З біопрепаратів проти цвілі ефективні обробки грунту і рослин Фітоспорін-М, гамаіром-СП, Планріз-Ж, Алірін-Б відповідно до рекомендацій.

Первинно обробляють біофунгіцид грунтосуміш після знезараження. Рослини обробляють через 8-10 днів після сходів. У наступний період внесення в грунт біофунгіцидів з поливом і обприскування рослин повторюють через 10-15-20 днів до висадки культури на постійне місце. Після поливу грунт слід обов’язково рихлити і мульчувати. На відміну від хімічних препаратів, 1 2 Показати-х разова обробка не зробить ефективного впливу на знищення цвілевих грибів.

Вище описані профілактичні та активні заходи боротьби не панацея від цвілевих грибів, однак дотримання рекомендацій дозволить отримати здорову розсаду, а в майбутньому якісний урожай.

Як боротися з цвіллю в розсаді?

Вы читаете статью Як боротися з цвіллю в розсаді?. Все материалы на сайте OOO Gumat, а также и статья Як боротися з цвіллю в розсаді? - написаны с целью информационного обогащения и мы рады если Вам нравиться наш Журнал.

Отзывы к статье Як боротися з цвіллю в розсаді?