Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником
8754 Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником

Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником


Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником

Це маленька, невинна на вигляд комаха не має міцного хітинового покриву, не здатна вкусити, вжалити або просто налякати своїм зовнішнім виглядом. Але її дуже не люблять садівники, городники і власники кімнатних рослин. І не безпідставно. Адже колонія цих «малюків» може за короткий час висмоктати сік з рослини, що призводить до його деформації і відмирання. Йдеться про такого небезпечного шкідника, як тля.

Читайте также: Лунный календарь стрижек на Май 2019

Загальна характеристика

Ця комаха відноситься до загону Клопи, мешкає переважно на території Європи. Тіло попелиці має яйцеподібну форму і досягає довжини від 3 до 7 мм. На голові розташований хоботок, яким тля проколює поверхню різних частин рослин. На тулубі є 3 пари довгих ніжок, однак комаха не здатний пересуватися на них швидко. У межах одного виду є крилаті і безкрилі особини.

Крилаті форми попелиці забезпечені двома парами крил, що дозволяють долати відстань до декількох кілометрів і утворювати нові колонії. Вони здатні переносити вірусні захворювання рослин і утворювати галли (патологічні утворення) на поверхні листя і пагонів.
Все попелиці є травоїдними: паразитують на пагонах, листя і бутонах рослин, харчуються виключно їх соками.

Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником

Цикл розвитку

Щоб розробити ефективні заходи боротьби з попелиць, необхідно знати цикл її розвитку. Це дає можливість вжити заходів щодо недопущення виведення потомства і поширенню шкідників.

Восени самка відкладає яйця на стебла рослини-господаря. Навесні з них виводяться личинки, які починають посилено харчуватися соком молодих пагонів. Потім у них відбувається процес линьки, і дитинча попелиці перетворюється в особина, здатну до відтворення потомства шляхом партеногенезу. Він представляє особливу форму статевого розмноження, що передбачає формування і розвиток яйцеклітини в тілі самки без участі самця.

По темi:  Способи обробки картоплі перед посадкою від колорадського жука

Жіночі особини відкладають личинки, з яких протягом двох тижнів з’являються статевозрілі самки. Цей процес може повторюватися до 15-17 разів на сезон, за рахунок чого збільшення чисельності колонії відбувається в геометричній прогресії і до кінця літа може налічувати кілька сотень тисяч особин.

У період здерев’яніння пагонів, що припадає найчастіше на липень, на світ з’являються крилаті самки, які перелітають на інші види рослин і дають початок новим родинам, відкладаючи личинки. З них виходять різностатеві представники попелиці, які після спарювання починають закладати яйця на зимівлю.

Своєчасне знищення заражених пагонів рослин, наприклад орхідей, здатне перервати цикл розвитку і запобігти появі шкідників навесні.

Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником

Різновиди

Залежно від своїх смакових переваг, тля підрозділяється на кілька видів. Серед них найбільш поширеними на території України є:

 • яблунева;
 • капустяна;
 • кров’яна;
 • звичайна або трав’яна;
 • бурякова.

За забарвленням різниться зелена, червона і чорна тля. Цикл розвитку цих попелиць практично не відрізняється.

Важливо! Назва шкідника не говорить про те, що воно паразитує тільки на даному виді дерев або чагарників. Так, наприклад, яблунева попелиця прекрасно живе і розмножується на груші, айві, сливі, глоді і деяких інших садових рослинах.

«Друзі» паразита

Природа не нагородила тлю засобами захисту, але при цьому дала їй величезну плідність і хороших захисників. До них відносяться комахи, які рятують зелені насадження від небезпечних гусениць, удобрюють і розпушують ґрунт, а також є «санітарами лісу». Так, мова йде про простих мурах, ревно охороняють колонії описуваних шкідників.

Секрет цього симбіозу криється в ненажерливості попелиці. Справа в тому, що тля випиває набагато більше соку, ніж їй необхідно для підтримки життєдіяльності. Тому велика його частина виходить в неперетравленому вигляді і покриває поверхню листя і стебел тонкої солодкої плівкою. Ось вона-то і приваблює таких ласунів, як мурахи.

По темi:  Що таке чорна ніжка, причини захворювання і способи лікування

Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником

Вороги

Крім друзів, тля має численних ворогів, і основними з них є:

 • сонечка;
 • златоглазки;
 • оси;
 • личинки мух;
 • пеночки;
 • синиці;
 • горобці;
 • корольки;
 • малинівки і деякі інші види птахів.

Мурахи дуже активно протистоять атакам перерахованих комах. Незважаючи на це, за сезон одна сонечко знищує близько 800 особин попелиці.

Цілеспрямоване залучення цих комах і птахів відноситься до біологічних методів боротьби.

Небезпека для кімнатних рослин

Попелиця становить небезпеку і для домашньої рослинності . Шкідник може потрапити в будинок із зараженими квітами, а також в період перельоту крилатих самок.

Небезпека попелиці полягає в тому, що квіти, втративши міжклітинної вологи, спочатку деформуються, а згодом повністю засихають. Характерною ознакою появи шкідників є опадання нераспустившихся бутонів.

Вирізняється комахами неперетравлений сік утворює плівку, яка не пропускає кисень. Це не тільки порушує процес фотосинтезу, а й створює сприятливі умови для розмноження сажистого грибка, що викликає загибель рослини.

Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником

Заходи боротьби з паразитом в домашніх умовах

У спеціалізованих магазинах зараз можна знайти безліч спреїв, таблеток, капсул і масляних розчинів від попелиці та інших паразитів. Вони надають ефективну і швидку дію, будучи при цьому малотоксичних речовинами. Але їх застосування стає неможливим, коли в будинку є маленькі діти, кішки, домашні птахи, люди, які страждають нападами алергії або проходять курс хіміотерапії, вагітні жінки.

Тому існує кілька способів позбавитися від цього шкідника, не вдаючись до допомоги інсектицидних препаратів:

 • Якщо рослина має незначні ураження, то досить тільки обрізати пошкоджені ділянки, а решту стебла, листя і квіти ретельно промити водою.
 • При інтенсивному зараженні варто позбутися від квітки повністю, щоб запобігти поширенню шкідника.
 • Можна зловити або придбати в магазині кілька божих корівок і посадити їх на уражене рослина. При відсутності мурах, вони швидко розправляться з попелиць.
 • Доцільно обробити уражені квіти настоянкою, приготовленої з сухих кірочок цитрусових. Для цього треба взяти 100 г цедри, залити її теплою водою в кількості 1 л і залишити в теплому місці на три доби. Потім треба обприскувати рослини 1 раз на день, поки тля не зникне.
 • Замість цитрусових можна використовувати часник або цибулю. Однак це можливо лише в тому випадку, якщо в кімнаті допустимо наявність їх різких запахів.
 • Дуже ефективно обприскування настоянкою тютюну в пропорції 40 г на 1 л води. Користуватися розчином можна вже через 24 години після приготування.
По темi:  Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами

Попелиця – шкода і заходи боротьби з шкідником

Засоби для саду та городу

Досвідчені садівники застосовують кілька простих методів боротьби з попелиць.

 1. Змивають її за допомогою струменя води із садового шлангу. Особливо це ефективно при появі попелиці на яблуні.
 2. Знаючи, що жовтий колір привертає даних комах, розкладають жовті стрічки або шматочки паперу з липким покриттям.
 3. Розкладені в міжряддях шматки фольги здатні дезорієнтувати і відлякати літаючих самок.
 4. Хороший результат дає обприскування рослин мильним розчином.
 5. Попелиця боїться таких рослин, як лаванда, чебрець, пижмо, далматська ромашка, цибулю і часник.
 6. Можна обприскувати рослини дешевим і доступним настоєм з кульбаби лікарської. Для цього треба взяти 400 г свіжого листя і залити їх 10 л води з температурою не більше 40 ° C. Через 2 години процідити і можна застосовувати.

Використання хімічних препаратів, що продаються в спеціалізованих точках, є ефективним і дієвим способом. Однак його не можна застосовувати на їстівних культурах. Хімічні засоби можуть порушити біологічну рівновагу, так як згубно впливають і на інших комах, і на що поїдають їх птахів.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Шкідники і хвороби)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

14 − 5 =

Сейчас читают:
Top