Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами
8936 Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами

Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами


Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами

Відомо, що «для перемоги ворога потрібно знати в обличчя». А щоб в саду або на городі позбутися від попелиці, необхідно знати цикл її розвитку і обов’язково не пропустити період, найбільш чутливий для шкідників. Наприклад: марно обприскувати рослини, якщо на них вже відкладені яйця. Вони захищені від дії отрути, не використовують оброблені рослини в їжу (не гризуть і не висмоктують сік з рослин), значить, отрута їм не страшний. Обробка рослин проведена даремно. Потрібно почекати момент відродження личинок, і тоді обприскуванням шкідник знищується на 70-100%. Саме личинки, харчуючись вдень і вночі, завдають найбільшої шкоди рослинам.

Читайте также: Огляд автомобіля Nissan Leaf Nismo 2018 — 2019

Попелиця (Aphidoidea) – надродина комах. Відомо близько 4000 видів попелиць, з яких майже тисяча живе в Європі. Все попелиці харчуються рослинними соками, багато є небезпечними шкідниками культурних рослин. Крім цього, багато видів здатні поширювати захворювання рослин у формі вірусів і викликати у рослин різні аномалії, такі як галли і галлоподобние освіти.

Пропонуємо розглянути цикл розвитку попелиць і визначити найбільш вразливі для обробок препаратами стадії розвитку.

Цикл розвитку попелиці

Доросла запліднена самка попелиці відкладає зимуючі яйця на гілки і кору дерев, багаторічні пагони чагарників, намагаючись розмістити їх біля нирок, на пагонах-волчках. Яйця довгасто-овальні, чорні, до 0,5 мм довжиною, помітні неозброєним оком. «Знаючи», що під снігом тепло, самка попелиці відкладає яйця на прикореневої порослі та бур’янах. При зимівлі під снігом виживають практично всі кладки. Дбають про яйця попелиці і “господарські” мурахи, забираючи яйця до весни в свої підземні житла, а навесні з настанням тепла, розносять яйця на старі гілки, молоді пагони, залишають на молодому листі.

З перезимували яєць розвиваються кілька поколінь (2-4-8) безкрилих самок, розмноження яких проходить без самців. У червні-липні з’являються крилаті форми попелиць-расселітельніци. Попелиці, розлітаються, особливо з попутним вітром, до 25 км, розселяються по таким же культурам. Це попелиці однодомнікі, а є ще види з дводомних циклом розвитку. Весняний розвиток вони починають на основному господаря, з появою крилатих форм на літній період перелітають на розсадники (другий господар) – різні трав’янисті рослини, бур’яни, овочеві культури і восени повертаються для відкладання яєць до основного господаря. Восени після спарювання самка попелиці відкладає запліднені зимуючі яйця.

Похмура статистика! Кожна самка на зиму відкладає до 100 яєць. З них розвиваються 100 особин-самок, які через 1,5-2,0 тижні дозрівають і самі відкладають в середньому по 100 яєць. Протягом вегетаційного періоду одна самка здатна за сезон збільшити потомство до 15-20 тисяч шкідників.

Таким чином, у попелиць є 3 найбільш уразливих періоду, коли їх знищення сприятиме загальному зменшенню кількості цих шкідників в саду: ретельна осіння підготовка до зимівлі, період літа самок-расселітельніци, поява крилатих самців і повернення до господаря. Це не означає, що в інший час не потрібно обробляти дерева. Відродження йде кожні 2 тижні і обробка дерев і чагарників відповідно. 3 виділених періоду – максимальне нанесення ушкоджень, в цей період необхідно максимальну увагу і обов’язкова обробка рослин.

По темi:  Персик: шкідники і хвороби листя, плодів персика

Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами

Профілактичні заходи боротьби з попелиць

Осіння підготовка саду до зимівлі

 • прибрати всі бур’яни під кронами дерев, вирізати прикореневу поросль, винести за межі саду і знищити або відправити в компостну яму,
 • побілити штамби і скелетні гілки дерев свіжоприготовленим вапняним розчином з додаванням мідного купоросу, глини, клею ПВА. Навесні побілку в кінці лютого-березні повторюють. Влітку дерева краще не білити, щоб не порушувати симбіотичні-дружні відносини з природними ворогами попелиць та інших шкідників,
 • взимку у вільний час перегляньте склад посадок і приберіть подалі від саду (та й городу теж) такі квіткові культури як мак, настурції, космею, ромашку, рожу, хризантеми, з городніх культур – топінамбур і соняшник, з деревних – калину і липу. Це улюблені розсадники попелиць. Від смородини, агрусу та інших ягідників приберіть подалі посадки пряно-смакових культур, салатів, цикорію,
 • протягом літа знищуйте мурашники і восени перед морозами розкопати ширше і залийте розчином або просто водою.

Весняні роботи із захисту рослин від попелиці

 • Як тільки зійде сніг, огляньте садові культури, обов’язково проведіть санітарну обрізку, винесіть сміття.
  Виявлені мурашники, що збереглися з осені, необхідно знищити. З появою перших мурах на штамбах дерев, повторіть побілку і обприскайте дерева препаратом.
 • Встановіть ловчі пояси, просочивши отруйним порошком або розчином. Нанесіть на штам спеціальний клей і прикріпіть ловчий пояс. Мурахи не зможуть подолати перешкоду і загинуть, разом з вантажем яєць попелиць.
 • Попелиця страшна своєю всеїдністю. Більш 4000 тисяч видів попелиць і абсолютна більшість завдає шкоди не однієї, а кількох культур. Тому ще до початку розпускання бруньок необхідно провести перше обприскування всіх плодових дерев розчинами нікотин-сульфату або нітрофен дозою, рекомендованої в пояснювальній записці до препарату. Використовуйте більш сучасні препарати, рекомендовані в вашому регіоні.
 • Так як ягідники рано формують урожай (малина, смородина, аґрус та ін.), До початку розпускання бруньок викуповуйте їх в гарячій воді (70-80 градусів) без отрутохімікатів.
 • У весняно-літній період пошукові роботи не перегодовуйте рослини азотом. Посилене розвиток молодої вегетативної маси забезпечить попелиці безбідне життя, а пружні листя і молоді пагони з щільною шкіркою їм недоступні.

У цей період оптимальний полив – дощування. Воно змиє долину, яка привертає мурах, яйця попелиць і саму тлю, яка, потрапивши на землю, гине. Не потрібно зайвий раз обробляти дерева отрутохімікатами. Припиняють поливи дощуванням і переходять на наземний спосіб тільки під час цвітіння, щоб не намочити пилок.

Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами

Літні роботи

З розпусканням листових нирок, набуханням бутонів і початком цвітіння переходять до систематичної обробки дерев і ягідників. Незважаючи на велику різноманітність попелиць, а в літній період до них приєднуються і інші шкідники, можна зменшити кількість обробок, якщо проводити їх баковими сумішами інсектицидів.

Активні заходи боротьби з попелицею

Застосування хімічних препаратів

Хімічні препарати (інсектициди) за способом впливу на попелиць та інших шкідників поділяються на 3 групи:

 • системні,
 • кишкові,
 • контактні.
По темi:  Мучниста роса: препарати і народні засоби боротьби з білім нальотом

Якщо в баковій суміші об’єднати препарати всіх способів впливу, то за сезон досить буде 3 (трьох) обприскувань:

перед цвітінням в фазу початку бутонізації,

 • після цвітіння в фазу початку розростання зав’язі,
 • за 25-30 днів до збирання врожаю.

Врахуйте, хімічні інсектициди погублять не тільки шкідників, але і помічників – птахів, корисних комах, а також зроблять негативний вплив на домочадців і тварин. Хімічні препарати, що застосовуються для знищення шкідників, виводяться з рослин через 3-5 тижнів. Використання плодів раніше зазначеного терміну категорично заборонено.

Хімічні препарати для боротьби з попелицею

Найбільш відомими інсектицидами з швидким ефектом знищення є актофіт, карбофос, інтавір, актара, іскра, Танрек, командор і ряд інших. Список інсектицидів, допущених до використання, доповнюється і змінюється щорічно. З ним можна ознайомитися у відповідних каталогах і довідниках. У рекомендаціях одночасно з характеристикою наводяться норми і способи застосування, періоди обприскування.

Працювати з хімічними інсектицидами необхідно в захисному одязі, рукавичках, окулярах і респіраторі. Застосовувати їх потрібно тільки згідно з рекомендаціями. Збільшення дози, скорочення терміну очікування до наступної обробки не забезпечать очікуваного позитивного ефекту. Знаючи їх негативний вплив на здоров’я, в маленьких садах і ягідниках краще скористатися біологічними препаратами.

Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами

Біологічні препарати для боротьби з попелицею

У біопрепаратів термін дії на організм шкідника становить 10-15 днів, але вони абсолютно нешкідливі для людей, птахів і тварин і ними можна обприскувати рослини до самої збирання врожаю, що дуже зручно на многосборових культурах. Після обробки рослин деякими біопрепаратами плоди можна використовувати в їжу вже на 2-3 день.

До найбільш знайомим біоінсектициди відносяться битоксибациллин, Акарін, іскра-БІО та інші. Їх основою є живі корисні мікроорганізми (різні групи грибів, бактерій). Біоінсектициди ефективні не тільки при захисті рослин від попелиць, а й інших шкідників. Термін дії біоінсектициди становить 10-20 днів і тому обприскування необхідно повторювати. Але ці біопрепарати абсолютно нешкідливі для дорослих, дітей, тварин, птахів і корисних комах. Норми розведення і терміни обробки вказані на упаковках або в практичних рекомендаціях.

До біоінсектицидsd, які можна використовувати навіть під час цвітіння рослин, відноситься біоінсектициди трихопол (препарат, який використовується в офіційній фармакології як лікувальний при бактеріальної інфекції). Для обприскування розчиняють 20 таблеток в 10 л води. Сумісний з багатьма іншими біопрепаратами, але все ж вимагає перевірки на сумісність. Трихополом можна обприскувати не тільки дерева і чагарники, а й овочеві культури (томати, огірки, кріп і ін.). Тривалість дії обмежується опадами, але відразу після припинення дощу обприскування рослин можна повторити. Працювати можна з розчином без спецодягу. Препарат чудовий тим, що знищує одночасно з шкідниками і грибкові захворювання культур.

Біопрепарат «стріла» в своєму складі містить битоксибациллин

Підходить для обробки всіх садових культур, городніх і тепличних. Біопрепарат, крім негативного впливу на попелиць та інших шкідників, є одночасно і підгодівлею для тепличних і городніх культур. Тривалість дії біопрепарату 2-3 тижні, після чого обробку необхідно повторити. Для приготування розчину в 10 л води розчиняють 50 г порошкоподібної препарату, ретельно розмішують. Можна використовувати в бакових сумішах після перевірки на сумісність.

По темi:  Як позбутися від мурашок в саду та городі

Захист людини при обробці рослин обмежується окулярами і рукавичками. Обприскування можна проводити під час цвітіння. Попелиця гине протягом 2 днів. Рекомендується біопрепарат до використання з ранньої весни і до збирання врожаю. Термін очікування становить 5-6 днів, після чого плоди і овочі можна вживати в їжу. Крім вище перерахованих і описаних біоінсектициди, щорічно з’являються нові більш ефективні біопрепарати. У домашньому господарстві хімічні інсектициди та інші хімікати застосовувати не рекомендується.

Крім хімічних і біологічних препаратів для боротьби з шкідниками можна запропонувати народні способи позбавлення від шкідливого комахи.

Якщо ви вирішили застосовувати для боротьби з попелиць і супутніми шкідниками народні методи, потрібно з осені заготовити необхідні інгредієнти: лушпиння цибулі разом з непотрібними головками, часнику, бадилля картоплі, коріння кульбаби, золу, господарське мило. Якщо в сім’ї є діти, не можна застосовувати настої і відвари з отруйних трав. Ці настої отруйні не тільки для шкідників садово-городніх культур, а й для людини.

Боротьба з попелицею: як позбутися народними і хімічними засобами

З домашніх засобів можна порекомендувати:

 1. Зольно-мильний розчин. 2-3 склянки золи залити 10 л теплої води, настояти 2-3 дні, процідити, розпустити в розчині шматок дрібно натертого господарського мила і обприскати в період бутонізації плодових і ягідних культур.
 2. Часниково-Рей настій. Дрібно нарізані рослини кульбаби (зелена маса і корені) і головки часнику, відповідно 400 і 200 г, замочити в 10 л теплої води. Залишити суміш настоюватися 2-3 години, процідити і використовувати для обприскування в фазу розпускання бруньок і після цвітіння.
 3. Лушпиння цибулі спільно з часниковою (можна використовувати і головки) дрібно подрібнити, залити теплою водою. Залишити на 2-3 дні. Процідити, отриманий розчин розбавити в 3 рази і використовувати для обприскування, а перебродила масу відправити в компостну яму.

Таких рад сотні в інтернеті, але будьте уважні. Будинки не можна готувати відвари і настої з отруйних трав (болиголов) і ними обприскувати культури. Може з’їсти фрукт або овоч хтось із сім’ї і отримати отруєння.

Попелиця ніжний шкідник і не переносить сильних відразливих пряних запахів. Фенхель, часник, чорнобривці, м’ята відлякують шкідника, а петунія, мальва, бегонія, настурція залучають її своїм ароматом. Перші висаджуйте в міжряддях по краю грядок, а другі – подалі. Улюблений аромат приверне тлю. Але восени надземну масу цих квіткових рослин необхідно знищити, так як на них попелиця має свої зимуючі яйцекладки. До речі, калина, черемха, липа вельми, привабливі об’єкти для попелиць-рассельніц. Використовуйте їх в далеких (від городу та саду) ландшафтних посадках.

У народі кажуть, – без солов’я весна бідна, а сад без птиці сирота. Прикрасьте свій сад шпаківнями, для сонечок (найлютіших ворогів попелиць) розмножте календулу. Для златоглазок, журчалок, ос, турунів і інших комах, підійдуть кмин, петрушка, чорнобривці, пупавка, кріп, коріандр. Чим менше хімії буде застосовано в саду, тим більше з’явиться гнізд корольків, пеночек, синиць, трясогузок, які із задоволенням допоможуть вам очистити сад від шкідників. Вибір залишається за вами – бути в дружбі з природою і не труїти її отрутохімікатами або бути самотнім в чистому, але «мертвому» саду.

Статью нашли по запросам:
 • боротьба з попелицею
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Шкідники і хвороби)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

2 × пять =

Сейчас читают:
Top