ГНІЙ – найпопулярніше органічне добриво: все про використання в саду і на городі
10501 ГНІЙ - найпопулярніше органічне добриво: все про використання в саду і на городі

ГНІЙ – найпопулярніше органічне добриво: все про використання в саду і на городі


Гній сприяє розвитку ґрунтових бактерій і мікроорганізмів, які допомагають коріння рослин отримувати доступні поживні елементи, завдяки внесення гною в ґрунті підвищується вміст гумусу. При його розкладанні утворюються мінеральні речовини, необхідні для нормального розвитку рослин.

При внесенні гною піщані та супіщані ґрунти стають більш пов’язаними, підвищується вміст поживних речовин і вологи. Глинисті ґрунти під впливом гною стають більш пухкими, їх легше обробляти, вони стають більш проникними для води і повітря. Особливість гною – підвищення врожаю не тільки у рік внесення в грунт, але і в наступні роки. На глинистих грунтах гній розкладається повільно. Його дію після внесення триває 6-7 років. На супіщаних грунтах дія гною триває близько 3-4 років.

Види гною або якою буває гній?

Найбільш поширений гній коров’ячий, але він щільний і повільно розкладається.

Найкращий гній кінський. Він – пористий, в ньому найбільше поживних речовин, відповідно і його норма витрати менше.

Овечий і козячий навози – сухі, при внесенні в грунт необхідний додатковий рясний полив.

Свинячий гній містить багато вологи, тому практично непридатний для використання на важких грунтах, зате його можна використовувати на пісках і супісках.

Пташиний послід – повне швидкодіюче добриво, що містить азот, фосфор і калій в легкодоступній для рослин формі.

За вмістом азоту найкорисніший – курячий послід, змішаний з торфом або перегноєм. У ньому найбільше зберігається поживних речовин. Зберігати пташиний послід необхідно в закритій тарі з отворами для провітрювання. У свіжому вигляді пташиний послід використовувати не рекомендується, рослини можуть отримати опік.

По темi:  Цветочный гороскоп на 24 августа - 2 сентября: ваш цветок - дельфиниум!

Від чого залежить склад гною?

Склад і якість гною залежить від способу зберігання, виду тварини, її корму і підстилки.

Так, при годівлі свиней використовують багато концентратів, тому гній відрізняється високим вмістом азоту, а в раціоні жуйних тварин присутні грубі корми — в їх гної більше калію. Гній коней та овець містить більше органічної речовини, азоту, фосфору і калію, ніж гній корів і свиней.

ГНІЙ – найпопулярніше органічне добриво: все про використання в саду і на городікоров’ячий гній з соломою у полі

На якість гною впливає кількість і вид підстилкового матеріалу. Саме підстилка поліпшує його фізичні властивості. Найбільш цінним подстилочным матеріалом є торф. Гній на такій основі містить менше калію, але не більше загальної і аміачного азоту, ніж гній на соломі. Ефективність його значно вище, особливо на дерново-підзолистих грунтах. А ось при використанні в якості підстилки стружки і тирси виходить гній поганої якості, він містить мало азоту і повільно розкладається.

Способи заготівлі гною

В залежності від умов зберігання гній виходить різної якості.

При щільному (або холодному) способі заготівлі гній укладають шарами і ущільнюють. Зверху бурт накривають торфом або соломою. При такому зберіганні розкладання органічної речовини відбувається дуже повільно, гній стає полуперепревшим через 3-5 місяців, він містить значну кількість аміачного азоту.

При пухкому зберіганні гноюбез ущільнення (наприклад, в мішках) відбуваються найбільші втрати органічної речовини і азоту, якість його значно знижується. Втрати азоту при розкладанні гною можна скоротити додаванням до нього (при укладанні в бурти) фосфоритного борошна (3% від маси гною). Такий гнійно-фосфоритный компост дозріває за 2-3 місяці літа і за 3-4 місяці взимку.

Ступеня розкладання гною

Якість гною залежить від тривалості його зберігання. Зі збільшенням терміну зберігання втрати азоту і органічної речовини зростають.

По темi:  Посадка и пересадка растения с ЗКС осенью: мастер-класс с фото

За ступенем розкладання розрізняють свіжий гній, слаборазложившийся (солома майже повністю зберігає свій колір і міцність), напівперепрілий (солома темно-коричневого кольору, легко розривається), перепрілий (солома повністю розклалася, гній має вигляд чорної мажущейся маси) і перегній (пухка землистая маса).

Чим більше ступінь розкладання, тим вище процентний вміст поживних речовин.

ГНІЙ – найпопулярніше органічне добриво: все про використання в саду і на городі

внесення гною під рожевий кущ

Для підживлення рослин, при посадці ягідних (суниця) і овочевих (огірки, томати) культур використовують перепрілий гній (перегній). Його вносять у посадкові ямки або в пристовбурні кола, використовують для мульчування, як один з компонентів субстрату при культивуванні кімнатних рослин і також як основне добриво при весняній перекопуванні грунту.

Коров’як – розчин гною

Гній також можна використовувати в рідкому вигляді. У літературі найчастіше згадується коров’як – розчин коров’ячого гною з водою в співвідношенні 1:10. Для його приготування, як правило, використовують свіжий гній. Після розведення коров’як повинен постояти не менше 7 днів. В цей час частина аміачного азоту випаровується, поживні речовини переходять у розчин, який і використовують для підживлення рослин, як трав’янистих, так і деревинних (для них концентрація може бути збільшена, наприклад, 1:5).

4 Правила внесення гною

1. Враховуйте ступінь розкладання гною при його внесенні

Для поліпшення фізичних і хімічних властивостей ґрунту, при суцільній перекопуванні восени найбільш раціонально застосовувати гній в полуперепревшем стані. У цьому разі до весни він остаточно перепріє та ґрунт буде готова для посадки рослин.

Не рекомендується вносити в грунт свіжий соломистий гній, так як розкладання соломи в ґрунті супроводжується поглинанням великої кількості азоту і фосфору з грунту.

Свіжий гній не рекомендується використовувати при вирощуванні будь-яких рослин, так як виділяється аміачний азот може викликати опіки кореневих волосків і листя.

По темi:  Боротьба з осами в кінці сезону

2. Закладайте гній в грунт

Ні в якому разі не можна залишати гній на поверхні грунту, це призводить до великих втрат аміачного азоту і знижує його ефективність. На важких грунтах глибина загортання гною – приблизно 12-15 см, на легких – на 20-22 див. Якщо гною трохи, його краще вносити локально, а не по всій площі (наприклад, в посадкову яму чи траншею).

3. Дотримуйтесь норми внесення, використовуючи органічні добрива (гній, пташиний послід)

Нітрати накопичуються не тільки при надлишку мінеральних, але і органічних добрив. В даному випадку приказка “кашу маслом не зіпсуєш” – не працює. Середня норма внесення кінського і коров’ячого гною під основні городні та квіткові культури – 6-10 кг/кв. м. Ця доза може змінюватися в залежності від вихідного родючості грунту, вирощуваної культури, періодичності внесення і т. д.

Норми внесення пташиного посліду значно менше. Для сухого посліду – не більше 50 г на 1 кв. м. При приготуванні розчину для підгодівлі 1 частина посліду заливають 20-30 частинами води.

4. Використовуйте комбіновані підживлення

Найбільший ефект від внесення гною спостерігається при спільному використанні з мінеральними добривами. Справа в тому, що поживні речовини, що містяться в гної, стають доступними для рослин лише після того, як вони з допомогою грунтових мікроорганізмів будуть перероблені до мінеральних складових. Мінеральні добрива – це своєрідна “швидка допомога” для рослин, а гній і інші органічні речовини – швидше довготривалі вкладення, дія яких розрахована на декілька років.

Мінеральні добрива

Вермікомпостірованія

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Сад, город)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

три × 5 =

Сейчас читают:
Top