Меконопсис в саду: головні секрети блакитного маку
10746 Меконопсис в саду: головні секрети блакитного маку

Меконопсис в саду: головні секрети блакитного маку


У європейських садах, і зокрема в Росії, меконопсисы з’явилися близько ста років тому. Найпоширеніший вид – меконопсис буквицелистный (Meconopsis betonicifolia), що має безліч садових форм і гібридів. У чому ж головні секрети блакитного гімалайського маку?

Найбільша група меконопсисов, названа (Big blue poppies), – те, що зазвичай називають «гімалайський мак»: меконопсисы буквицелистный, великий, простолистный і гібриди. Серед них є альбіноси, квітки можуть бути в фіолетовій і пурпурової гамі. Це, як правило, багаторічники, висотою до 1,5 м з розеткою з декількох великих опушених еліптичних листків. Для цієї групи меконопсисов характерний певний відсоток особин, які ведуть себе як монокарпики, тобто відмирають після цвітіння і плодоношення.

Меконопсис пурпурныйМеконопсис пурпурний (Meconopsis punicea) і ряст

Меконопсис буквицелистный: опис

Меконопсис буквицелистный (Meconopsis betonicifolia) входить в групу так званих “гімалайських маків”. Листя рослини схожі з буквицей крупноквіткової. У висоту облистнені квітконоси досягають 90 див. Квітконоси багатоквіткові, на кущі їх кілька і на кожному по 12-15 бутонів. Вони всі цвітуть більше місяця, точно так само, як розкішні меконопсисы гіганти-монокарпики. Перші квітки розкриваються в середині червня. Їх діаметр становить близько 4-11 см, кількість пелюсток від 4 до 8. Небесно-блакитна забарвлення різко контрастує з яскраво-жовтими тичинками. Незважаючи на гадану ніжність, квітки досить стійкі до вітру, дощу та спеки. Правда, при температурі не вище 35° бутони починають всихати, не розкрившись. Кожна квітка тримається 5-7 днів, а в цілому цвітіння тривало близько 3 тижнів. У останніх у забарвленні квіток з’являється бузковий відтінок.

По темi:  Декоративная капуста: лучшие сорта и выращивание

меконопсис, Меконопсис Пратта (Meconopsis prattii)Меконопсис Пратта (Meconopsis prattii)

Як купити хороший посадочний матеріал

При бажанні завести “гімалайський блакитний мак” у власному саду краще всього набувати однорічні саджанці в контейнерах і відразу висаджувати у ґрунт – рослини не люблять довгого “горщикового” змісту. Вдається і посадка сплячими кореневищами, які зараз зустрічаються у продажу рано навесні. Важливо зберегти кореневище сплячим до посадки – можна закопати його глибоко в сніг, в саду або зберігати в холодильнику при температурі не вище +2°С. В обох випадках кореневище, занурене в злегка вологі торф, перліт або сфагнум, повинно знаходитися в перфорованому пакеті. Рослини висаджують відразу на постійне місце, так як меконопсисы погано реагують на пошкодження коренів при пересадці.

меконопсисБілоквітковий меконопсис

Умови в саду для меконопсиса

Звичайно, створити в саду подобу високогірних лугів Тибету нам навряд чи під силу. Але виключити застійне перезволоження, якого там точно не буває, ми можемо. Грунт краща пухка, не важка, досить родюча, нейтральна або слабокисла. Найкраще збагатити її дерновим або листовим перегноєм, гноєм або ж жирним компостом, і вона повинна бути ідеально дренованим. Сильно лужні грунти не годяться.

Місце посадки вибирайте світле, але не спекотне, грунт під рослинами не повинен перегріватися і пересихати. В деякій мірі рятує мульчування (компост, торф, гравій, кора), але у спекотне літо меконопсисы страждають від високої температури і сухості повітря. Вибираючи місце для меконопсисов, враховуйте місцевий клімат і мікроклімат саду: від світлого з легким притіненням на півночі Ленінградської області до посадки під щільними кронами дерев в південній частині середньої смуги. Проблем з зимівлею у меконопсисов зазвичай не виникає.

меконопсисМеконопсис в саду з декоративними багаторічниками

Як доглядати за меконопсисом

Догляд звичайний: поливання в суху погоду, прополка, обрізка квітконосів і старих листків. При використанні органічної мульчі підгодівлі не обов’язкові.

По темi:  Як ефективно застосовувати добрива, щоб даремно не витрачати гроші

Як розмножити меконопсисы насінням

Розмножувати меконопсисы можна насіннєвим і вегетативним способами. Якщо меконопсис цвіте і плодоносить, можна спробувати зібрати і посіяти насіння. Насіннєве розмноження не дасть повного повторення батьківського примірника, але тим цікавіше! Якщо у вас вже ростуть кілька форм м. буквицелистного, зібравши і посіявши насіння, можна сподіватися на появу варіацій з незвичайною формою пелюсток. Два з десятка наших сіянців виявилися яскраво-фіолетовими, а не блакитними, як їх “батьки”.

Очікуючи насіння, треба врахувати, що не всі форми їх зав’язують, деякі стерильні. Для одержання насіння залишають один квітконіс з одного насіннєвий коробочкою від першої квітки – найстаршою і найбільшою. Коробочку треба вчасно зняти (у другій половині серпня), щоб насіння не висипалися. При зберіганні в холодильнику насіння добре сходять і через рік.

Вирощування меконопсиса з насіння

Оптимальний час посіву насіння меконопсиса: кінець лютого – початок березня. Насіння сіють по поверхні субстрату (можна використовувати покупної для посіву, додавши в нього четверту частину грубозернистого промитого піску), після цього збризкують з пульверизатора і злегка придавлюють до ґрунті дощечкою, не присипаючи землею. Для збереження рівномірної вологості миски з посівами прикривають прозорими пластиковими кришками або поміщають в теплицю.

Після 10-12 днів утримання при кімнатній температурі посіви поміщають в прохолодне світле місце з температурою +5…+10°С. Через 2-3 тижні з’являються дружні сходи. Тепер потрібно зняти кришки з посівних ємностей і стежити за підтриманням помірної вологості грунту, не заливаючи і не пересушуючи сіянці. При цьому на посіви не повинні потрапляти прямі промені сонця. Ця стадія розвитку меконопсисов найбільш критична – сіянці вразливі і легко гинуть при порушеннях температурного (ідеально до +15°С), світлового чи вологісного режиму.

По темi:  Чому не плодоносить зливу

Міцні можна пікірувати сіянці прямо в грунт, у шкілку. Зазвичай до кінця травня вони до цього готові. Для пікіровки почекайте дощову і прохолодну погоду. На постійне місце рослини можна висадити в кінці серпня або наступної весни. При викопуванні намагаються не порушувати кореневої ком – тоді рослини швидко приживаються на новому місці.

меконопсис, астранцияМеконопсис і астранція

Як розмножити меконопсис поділом куща і живцями

Вегетативне розмноження (поділ, живцювання) вимагає деяких навичок, швидкості та акуратності. Форми з щільним кущем з дуже близько примикають один до одного розеток ділити важко. Підлягають поділу ті, що розвивають кілька більш рихлу куртину.

Найпростіше ділити сплячий меконопсис, однак для цього треба вгадати термін, так як рослини прокидаються навесні дуже рано і проміжок часу, коли грунт вже відтанув, а меконопсис спить, мізерно малий. Можна спробувати це зробити на початку серпня, коли рослина тільки починає відрощувати нові розетки листя. Перешкодою є, як правило, дуже спекотна і суха погода.

Кущ цілком виймають і поділяють на частини з ниркою (або юної розеткою листків) у кожній. Діють при цьому руками або невеликими вильцами, акуратно розбираючи коріння. Деленко відразу садять, поливають, притіняють (якщо не сплять) і надалі доглядають як зазвичай. Взяті на живці юні розетки (з п’ятою, а при можливості з корінцем) висаджують в шкілку під лутрасил, пластик, скло, і притіняють містять без надлишку вологи і без пересушування.

меконопсисМеконопсисы з напівтінистому куточку саду

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Сад, город)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

девятнадцать − 4 =

Сейчас читают:
Top