Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти
10257 Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти


Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Тюльпани – улюблені весняні цибулинні. Багато в чому своєю популярністю і статусом «недоторканного» рослини вони зобов’язані дуже великому асортименту. Види тюльпанів обчислюються сотнями, а кількість сортів – тисячами. І якщо вся увага традиційно відволікають яскраві і прекрасні сортові гібриди, то видові рослини не так популярні. Але ж їм є чим похвалитися. Як мінімум невибагливістю, витривалістю і відсутністю потреби в щорічній викопуванні. Один з таких недооцінених природних видів – чарівний тюльпан карликовий. Зворушливі крихти немов створені для горщечного саду і альпійських гірок.

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Тюльпан карликовий – мініатюрне диво з зворушливими квітками

Крихітні дикорослі тюльпани, які зараховують до виду Тюльпан карликовий, можна зустріти в високогір’ї Туреччини, Ірану та Іраку. Вони в диких умовах завжди селяться на кам’янистих схилах, що й обумовлює прекрасні характеристики для їх вирощування в рокарії і альпінаріях. Карликові тюльпани відносять до підроду Eriostemones. Це посухостійкі, дуже прості у вирощуванні видові рослини, які приємно здивують і красою, і невибагливістю.

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Тюльпан карликовий (Tulipa humilis, у нас він іноді іменується тюльпаном низьким) – вид дрібних тюльпанів , які ростуть тільки в умовах високогір’я. У цієї рослини всі частини відрізняються неймовірною компактністю. Максимальна висота рослини обмежена 10 см. Цибулини карликових тюльпанів обмежені максимальними розмірами в 1-2 см в діаметрі. Форма цибулини яйцеподібна, на що покривають золотисто-жовто-коричневих лусочках можна знайти нечисленні, але оригінальні волоски у верхівки і підстави, що створюють своєрідну бахрому. По ній можна відрізнити цибулини цієї рослини від інших тюльпанів (хоча зазвичай в такій ретельній перевірці карликові тюльпани не потребують: у продажу їх рідко підміняють іншими видами, настільки вони особливі).

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

У тюльпана карликового формується лише 3, дуже рідко – 5 листків. На відміну від більшості більших тюльпанів, листя у цього виду лінійні і іноді практично лежать на землі, відділяючись від стебла вже біля самої основи. Листя мініатюрні: від 5 до 12 см в довжину, вони ніколи не перевищують 1 см в ширину, при близькому розгляді дивують хвилястим краєм і практично матовим, яскраво-зеленим або сріблясто-зеленим забарвленням. У сприятливих умовах рослини можуть прикраситися пурпурової облямівкою, є і окремі сорти з червоними листками.

По темi:  Ранні багаторічні цибулинні квіти – прикраса саду

Цвітіння крихітного тюльпана – одне витонченість. Квітки могли б здаватися простуватими, але їх витонченість сповна компенсує відсутність химерності. Кожна цибулина випускає іноді 1, рідше 2 міцних, але тонких квітконосу. Звужене підставу і сильно опуклий верх квітки злегка нагадують крокуси. Колокольчата квітка при розкритті перетворюється в яскравий зірчасті квітка з загостреними пелюстками і дуже яскравим, широким плямою в зіві. Зазвичай воно лимонне, але бувають і карликові тюльпани з блакитним, облямовані білою смужкою, «дном».

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Внутрішні листочки красуються красивою середньої прожилком, приблизно вдвічі ширше зовнішніх листочків оцвітини. Зовнішня сторона квітки білувата або біла, з коричнево-фіолетовим нальотом на «спинці» пелюсток по зовнішньому краю. Відмітна особливість цвітіння карликового тюльпана – тичинки навіть у однієї і тієї ж цибулини в різних умовах і при різному освітленні можуть відрізнятися по забарвленню, бути або жовтими, або чорними, або кольоровими. Пильовики і тичинкові нитки міняються і у дочірніх рослин.

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Цвітіння карликових тюльпанів починається в перші дні травня (якщо весна видалася теплою). Тривалістю воно похвалитися не може, але навіть кілька тижнів дарують чарівне видовище. Багато сортові рослини зацвітають в кінці травня-червні.

У тюльпана карликового, як і у будь-якого іншого тюльпана, є чимало привабливих сортів, правда, їх далеко не сотні, а менше десятка. Вибирати їх краще, орієнтуючись на декоративні характеристики, палітру і індивідуальні смаки. Серед сортів можна зустріти махрові квітки, схожі чи не на жоржини, тонколепестні форми, сорти з асиметричною будовою квітки, що нагадує лілейники (три трикутні внутрішні частки поєднуються з язичковими зовнішніми) і різні сині варіації забарвлення дна зіву.

До кращих сортів по праву зараховують:

 • «Alba Coerulea Oculata» з темно-синім зевом і подвійним квіткою, що нагадує крокуси або мініатюрні лилейники,
 • «Odalisque» вишнево-ліловий сорт з жовтим зевом і яскравими золотими тичинками,
 • «Lilliput» шарлахово-червоний сорт з досить вузькими пелюстками, з чорним підставою і темним синьо-фіолетовим ротом,
 • «Tete-a-Tete» махровий червоний сорт, що чимось нагадує попугайні тюльпани в мініатюрі,
 • «Persian Pearl» темний лілово-рожевий сорт з лимонним широким «дном» і дуже вузькимилистям,
 • «Eastern Star» рожево-ліловий сорт з бронзової зовнішньою стороною пелюсток і лимонним зівом,
 • «Violacea» яскраво-пурпурний сорт з жовто-чорним ротом.

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Колірна палітра карликових тюльпанів включає як яскраві, так і ніжні забарвлення. Зустрічаються серед них білі тюльпани і рослини з легким рожевим тоном, малинові, кармінні, фіолетові різновиди. Такий палітри пурпура немає ні у одних інших тюльпанів: як ніби вони взяли кольору з базової палітри акрилових фарб.

По темi:  Амброзія: де росте рослина-бур’ян і як від неї позбутися

В оформленні саду карликові тюльпани використовують:

 • в якості рослин горщиків,
 • в складних контейнерних композиціях для балконів і терас, кам’яних квіткарок,
 • на альпійських гірках і в рокарії,
 • в оформленні переносних альпінаріїв,
 • для вигонки,
 • групами на газоні,
 • в квітниках на терасі,
 • на передньому плані квітників.

Кращі партнери для тюльпана карликового: декоративні злаки (особливо костриця і зайцехвост), очитки, ломикамені.

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Умови, необхідні карликовому тюльпану

Правила підбору освітлення для цього виду тюльпана нічим не відрізняються від підбору умов для будь-яких інших тюльпанів. Карликова різновид віддає перевагу сонячним світлі майданчики, теплі і захищені від протягів і вітрів.

А ось вимоги до грунту у карликового тюльпана дещо відмінні. Його можна висаджувати як на рівних ділянках, так і на схилах. Він більше любить пухкі, легкі грунту, ніж його родичі, і в цьому плані є типовою рослиною для оформлення альпінаріїв. Застій води або високий рівень залягання ґрунтових вод неприпустимі. На альпійських гірках для крихітних тюльпанів створюються ідеальні умови, оскільки дренований пухкий грунт виключає ризик перезволоження. Чим вище поживність грунту, тим краще. Ідеально для тюльпана карликового і його сортів підходять суглинки і супесчаники, але і будь-яку іншу грунт можна скорегувати добавкою при посадці торфу, органічних добрив і піску (в піщані ґрунти – глини). Дренаж бажаний. Реакція грунту повинна бути слаболужною або хоча б нейтральною (рН – від 7,0 і нижче).

При вирощуванні в контейнерах підбирають або спеціальний субстрат для цибулинних, або універсальний субстрат для рослин горщиків. На дно ємностей закладають високий дренаж. Контейнери з карликовим тюльпаном можна розміщувати тільки в добре освітлених місцях.

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Посадка карликових тюльпанів

Найкращим часом для посадки карликових тюльпанів є остання декада вересня і перша декада жовтня.

Карликові тюльпани зазвичай висаджують в індивідуальні ямки або невеликі ямки острівці, достатні для розміщення групи з 8-10 цибулинок. Краще використовувати метод посадки в сітки для захисту від гризунів, але можна садити і безпосередньо в грунт. Процес посадки стандартний для всіх тюльпанів: цибулини заглиблюють так, щоб від верху ґрунту до донця залишалася відстань, рівну потрійній висоті самої цибулини. Для таких крихітних цибулинок стандартна глибина посадки в ямки глибиною в 4-6 см. Відстань при посадці – близько 10 см.

По темi:  Опис квітки спірея, її основні сорти і різновиди

Цибулини перед посадкою бажано протравити в слабкому розчині марганцівки протягом півгодини (класичної концентрації в 0,5% досить). Цибулини висаджують відразу після протруювання.

У грунт цибулини встановлюються строго вертикально, денцем вниз, акуратно, не вдавлюючи.

З настанням перших приморозків посадки обов’язково мульчують будь-якими доступними матеріалами, створюючи шар торфу, компосту, листя, субстрату висотою близько 6-8 см.

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Догляд за тюльпаном карликовим:

 1. Уважні огляди посадок ранньою весною з викопування рослин з ознаками захворювань.
 2. Підживлення повними мінеральними добривами під час танення снігу, під час бутонізації, і калійно-фосфорними на піку цвітіння або відразу після нього.
  поливи в посуху під час бутонізації та цвітіння (при сухих умовах рослина може не зацвісти, в решту часу поливи не потрібні).
 3. Прополки з одночасним легким поділом грунту на самому початку росту листя.
 4. Регулярні огляди рослин в період цвітіння для виявлення ознак ураження.
 5. Видалення квітконосів і пожовклим листя.

Викопка щорічно цього виду тюльпанів не потрібна (хіба якщо ви хочете їх розмножити). Карликові тюльпани можуть розростатися «колоніями», в середньому їх викопують і ділять кожні 3-5 років, але якщо їм вистачає місця і цвітіння не страждає, то викопування можна проводити тільки в міру необхідності, набагато рідше (до 10 років). Після викопування цибулини просушують, сортують, зберігають в стандартних для тюльпанів прохолодних умовах і темряві.

Тюльпан карликовий: догляд, вирощування, сорти

Зимівля карликового тюльпана

Цей вид тюльпанів є повністю зимостійким, з другого року вирощування не потребує навіть в мульчировании (зона 4а). При покупці тюльпанів все ж краще уточнити, які саме максимальні негативні температури може витримати рослина: у багатьох імпортованих сортів на ринку морозостійкість обмежена 18-20 градусами і вони вимагають укриття (на відміну від акліматизованих сортів і базового виду).

Боротьба з шкідниками та хворобами

Це один з найбільш витривалих видів тюльпанів, який може постраждати лише при серйозному порушенні умов вирощування в застійної вогкості або при неправильному зберіганні. При перезволоженні небезпечна сіра, коренева, м’яка, біла гнилі. При ознаках ураження хворі цибулини краще швидше знищити.

Ці тюльпани часто облюбовують гризуни, тому краще садити їх в сітчасті кошики або вживати заходів по боротьбі з гризунами в холодну пору року (розстановка пасток, утоптування снігу).

Методи розмноження тюльпана карликового:

 • насінням (сорти не зберігають характерних ознак, але базовий вид так розмножувати можна) за стандартним методом.
 • дочірніми цибулинами, які просто відокремлюють при викопуванні і висаджують як самостійні рослини.
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Квіти)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

1 × четыре =

Сейчас читают:
Top