142 | 0
Раздел: Квіти
Оцените статью:
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 голосов, в среднем: 0 из 5)

Глід, посадка і догляд. Як посадити глід і вирощувати його

Глід, посадка і догляд. Як посадити глід і вирощувати його

Глід – листопадне дерево або високий чагарник з білими або рожевими квітками і червоними наливними ягідками. Синонімами глоду сміливо стануть слова фортеця і сила, а причиною тому довголіття чагарнику і міцність гілок. Дерева здатні прожити більше 300 років, а стовбури довгожителя відрізняються твердістю, що робить їх чудовим сировиною в деревообробної промисловості. Вирощують рослину глід на декоративні та лікарські потрібні.

Невибаглива рослина прикрасить розмаїттям барв садову ділянку і послужить колючим труднопреодолімой перешкодою. В медицині використовують глід з 16 століття, а сучасні медики використовують всі частини рослини для очищення складу крові, нормалізації роботи серця і судин. З окремих дерев можна зібрати більше 75 кг врожаю. Не тільки люди використовують рослину. Чагарник є медоносом, за що його люблять і відвідують бджоли.

Опис рослини глід

Глід – представник сімейства розоцвітих і являє собою листопадний кущ або дерево по висоті в 5 м, іноді досягає 12 м. Зрідка можна зустріти полувечнозелених представників.

Форма крони нагадує асиметричний куля, досить густа, оснащена міцними гілками, що ростуть прямо або зразок зигзага. Кора рослини коричневого кольору, але буває і сірого відтінку.

У народі глід кличуть колючкою за велику кількість пурпурних червоних колючок. Шипи утворюються з бруньок в результаті припинення розвитку втечі в один час з появою листя. Розміри колючки варіюються від непомітних 0,5 см до гігантських 10 сантиметрових голок і в більшості випадків вони безлисті. Азіатські представники глоду, втім, як і європейські, майже позбавлені колючих шипів або мають невеликий розмір голок

Листя глоду ростуть на гілці спіраллю, мають яйцеподібну форму і скручуються на кінці. Пластина листя в залежності від виду рослини буває цілої, розсіченою, або нагадує піря або лопаті. Найчастіше листя тримають колір аж до холодів і обпадають зеленої або бурою масою. Деякі сорти з настанням осені привертають погляд листям, пофарбованої в золотий і пурпуровий колір.

Квітки глоду дрібні (1-2 см) і множинні, з п’ятьма пелюстками, зібраними в щитковидні суцвіття діаметром в 5 см. Забарвлення квіток білий або всіх відтінків рожевого, бувають махрові. Відмінною особливістю цвітіння глоду є його короткочасність і незвичайний запах. За чотири дні цвітіння поруч з деревом відчувається запах несвіжої риби. Це відбувається завдяки особливій речовині в складі – диметиламіном.

Період цвітіння з травня по червень. Смак квіток терпкий, гіркуватий.

Плоди глоду нагадують маленькі яблучка, розміром від 0,5 см до 10 см в залежності від сорту. Їстівні ягоди висять пензлем на довгій ніжці, дозрівають на початку осені і залишаються на кущі два місяці. Форма ягід кругла або овальна. На верхівці плоду під шкіркою розташовуються від трьох до п’яти тригранних кісточок.

Колір плоду залежить від виду рослини: від блідо-жовтого до криваво-червоного кольору. Деякі сорти мають чорні ягоди. Мясиста м’якоть плоду має кислий смак. Плодоношення починається після 10-15 року життя.

Коренева частина глоду поширюється углиб і вшир.

Види і сорти глоду

У світі налічується понад 380 видів рослин, у них міститься величезна кількість сортів і варіацій. Види глоду різняться декоративним і поживним призначенням, забарвленням, розміром і формою листків, квіток, плодів і гілок. У Росії дикими і садовими культурами представлено тільки 50 видів.

По темi:  Розмноження та догляд за кімнатною квіткою традесканція

Вид: глід колючий, звичайний

Глід звичайний – найбільш вивчений і найпопулярніший вид рослини для заготовок. Прийшов цей вид з західної частини Європи і на території Росії не зустрічається дикорослих. У середній смузі РФ спеціально вирощується тільки в садах і парках.

Це листопадний деревовидний кущ або дерево, що досягає по висоті 5 м зі стовбуром діаметром півметра. Крона щільна, за формою – овальна, гілки з шипами. Колір пагонів – пурпурний, окрас квіток дикого зразка – білий, на культивованих особин вони рожеві і навіть червоні.

Цвітіння починається в кінці весни і нагадує по виду яблуню.
Листя має широку яйцевидну форму, розмір листя не перевищує 5 см, голі. Залежно від місця розташування листя на дереві, вони мають різну структуру: знизу цільні, а наближаючись до верху починається поділ листа на 3-5 лопатей.

Плоди глоду звичайного дрібні, нагадують за формою куля, овал або грушу з декількома кісточками всередині. Сорт впливає на забарвлення – від жовтих відтінків до незвичайних фіолетових фарб. Ягоди широко використовують в кулінарії для приготування борошна, напоїв, варення.

Особливістю даного виду є його повільне зростання і відмінна піддатливість стрижці.

Відмінністю даного сорту є його декоративне призначення.

Цвітіння глоду Пауль Скарлет неймовірно красиво завдяки великій кількості махрових кармінних квіток зонтиковидний суцвіття.

Крона молодого деревця, що досягає 6 м в висоті, конусоподібна з віком набуває округлу форму, всіяна великими листами і двох сантиметровими колючками. Випереджаючи посадку представника даного сорту, садівникам слід значно прорідити і обрізати гілки на половину довжини.

Плодоношення відбувається досить рідко, але коли з’являються ягоди на гілках, вони знаходять бурий червоний колір і розмір до 12 мм.

Вид: глід криваво-червоний

Славиться цей вид насиченим червоним кольором не тільки плодів, такий колір мають і тичинки, а з настанням осені листя рослини знаходить пурпурний відтінок. Зустрічається дерево з криваво-червоними ягодами в Росії, Монголії, Китаї та в Азіатських країнах.

На вигляд це листопадний високий кущ або дерево, висота якого може досягати 8 м. Розпростерте крона представника даного виду містить темно-зелене листя і шипи на гілках довжиною близько 5 см. Стовбур дерева досягає 15 см в об’ємі.

Цвітіння триває один-два тижні білими квітками в суцвітті щиток.

Сибірський глід – великоплідний вид з круглими або у формі еліпса блискучими ягодами червоного кольору.

Розмір ягід 15 мм. Урожай глоду у вигляді плодів і листя широко застосовується в кулінарії, народній медицині. На смак ягоди солодкі, трохи крохмалисті.

Глід восени наповнюється пурпуровим кольором листя, за що Сибірський вид популярний в якості декоративної живоплоту. Рослина чудово піддається формуванню влітку, а взимку прикрасить садову ділянку яскравими червоними ягодами, які протримаються весь морозний період.

Вид: глід далекосхідний

У дикому вигляді місце зростання виду – Далекий Схід, Китай, Корея. Це найбільш сприятливий за умовами вирощування вид глоду садового для посадки на території Росії. Часто представлений кустообразно зростаючим деревцем по висоті до 4 м і гіллястою кроною. Назва обумовлено цікавим будовою листя: блискучі яскраві листя дерева мають глибоке перисті розсічення і мають 5-7 лопатями. Гілки забезпечені колючками, розміром не більше 20 мм.

Квітки змінюють колір від білого до рожевого за період цвітіння і зібрані в пониклі суцвіття.

Плоди глоду перістонадрезанние досягають в розмірі 1,5 см, проте є деякі форми цього виду з плодами близько 2,5 см. Дозрівання доводиться на вересень, перед приходом зими ягоди відпадають і дуже рідко доживають на гілках до січня . Смак ягід кисло-солодкий і приємніший, ніж у криваво-червоного виду глоду. Молоді плоди щільні і злегка сухі, у міру дозрівання м’якоть набуває м’якість і рихлість.

По темi:  Куляста туя – посадка і догляд, фото і відео

Вид: глід м’якуватий, червоний

Батьківщиною цього виду вважають Північну Америку, тому більшість представників мешкає в північних областях США і в Канаді. Виростає рослина у вигляді дерева до 8 м заввишки з потужним одним або декількома стволами.

Крона має кулясту, овальну форму з укрупненими яйцевидним листям довжиною до 10 см і шириною до 7 см. Листя опушене біля основи, краї мають пильчатий контур. Вид крупноколючковий, оскільки максимальна довжина шипів досягає 9 см.

Цвітіння настає з кінця весни або на початку літа білими квітками по 10-15 штук по 2,5 см кожен.

Плоди глоду виростають до розміру 2 см оранжево-червоного кольору грушоподібної форми . Їстівні ягоди мають жовту м’якоть борошнистого приємного смаку. Даний вид є найбільш великоплідних глодом серед інших.

Збір врожаю глоду

Розведення глоду на садовій ділянці має як декоративну функцію, так і лікарську. Для профілактики і лікування захворювань серця, судин, нервової і травної системи допомагає лікарський збір з квіток і ягід з куща глоду.

Види і сорти глоду множинні, серед них певну кількість займають форми декоративного використання, не призначені для вживання в їжу або мають рідкісне плодоношення. З 50 видів, поширених на території Росії самий широкодоступний дикий вид для народної медицини – криваво-червоний глід. На садових ділянках в більшості випадків культивується глід звичайний.

Як правильно і коли збирати врожай:

 • У лікарський збір глоду входять суцвіття і ягоди рослини. Виходячи з регіону посадки, час цвітіння різний: з весни до літа. Період цвітіння обмежується всього 3-4 днями і значущою є необхідність збору суцвіть розкрилися в повному обсязі. Квітки, що розкрилися недовговічні, в процесі збору вони обсипаються і стають непотрібними для сушки.
 • До заготівлях придатні виключно сухі квіти, отже, день, коли збирати квіти глоду потрібно вибирати сонячне і без опадів. Не варто починати збір і рано вранці, на квітках може бути роса. Збір мокрих суцвіть призведе до їх стрімкого гниття.
 • Збирають квітки в картонну коробку, після викладають одним шаром на тканину або папір для просушування. Якщо в якості ємності для збору використовувати посуд або пакети, тендітні квіти почнуть прилипати один до одного, ставати бурими і в кінцевому підсумку швидко зіпсуються.
 • На сушку збирають не тільки суцвіття, а й яскраві плоди рослини. Декоративні сорти глоду не відрізняються багатим плодоношенням, а іноді і зовсім не мають зав’язі плоду.
 • Ягоди можуть бути відсутніми і на плодовому сорті рослини. Тому перед тим, як вирушати за ягодами глоду, варто звернути увагу на погодні умови попередніх збору місяців. У разі, якщо мали місце бути прискорені проливні дощі, великі перепади температури в ті дні, коли відбувалося цвітіння або квіткам не вистачало комах для запилення, ягід може не з’явитися зовсім.
 • Починати збір ягід слід з часу їх дозрівання . Воно відрізняється в багатьох сортів рослин та починається з вересня аж до перших заморозків.
 • Правильно збирати плоди не по одній ягідці, а щитками.

Посадка глоду і догляд за рослиною

Глід – рослина, стійке до морозів і посухи, які не вимогливе до складу і роду грунту. Потужна коренева частина дозволяє рослині розвинутися і на грунті з сухого торфу. Глід воліє місце посадки, де буде достатньо світла. У тіні цвітіння не буде рясним. Сприятливим до зростання і розвитку рослини вважається грунт рясно зволожена, високо кальцинована, добре удобрена і дренирована.

Розмноження штучним шляхом здійснюється наступними способами:

 1. насінням,
 2. живцями,
 3. кореневі підщепи,
 4. щепленням: частіше використовується для розмноження декоративних і цінних екземплярів глоду на садовій ділянці.

Посадка глоду з насіння:

 • Посадка рослини насіннєвим способом досить тривала. Дозріле насіння має досить тверду оболонку і вимагає до 2-х років стратифікації перед початком посадки в землю. Менше часу на підготовку займуть недозрілі насіння, оскільки їх оболонка ще не встигла стати твердою подібно каменю.
 • Якщо рослина садять для отримання корисних ягід, то глід, який виростили з насіння почне плодоношення не менше, ніж через 10 15 років після посадки. Таким способом вирощування глоду користуються селекціонери для отримання нових сортів.
 • Для поліпшеного проростання потрібно зібрати недозрілі плоди з дерева. Потім слід провести процес стратифікації протягом 8-12 місяців.
 • Стратифікація проводиться наступним чином: недозрілі насіння укладають невеликим шаром в ящик, змішавши з перлітом або піском. Ящик поміщають в прохолодне місце, наприклад в підвал, при температурі 3-5 градусів.
 • Після бажано провести скарифікацію. Потрібно пошкодити оболонку насіння, щоб воно краще проросло. Для цього їх поміщають в кислоту на 2-3 секунди або змішують з укрупненими піском.
 • Перед тим, як почати висадку насіння необхідно їх замочити в злегка теплій воді на 4-5 днів і в теплому приміщенні.
 • Посів насіння проводять восени на тимчасове місце перебування. Першою навесні після посіву сходить лише третина посадженого матеріалу, на другу весну проростків стає ще на третину більше. Через два роки після посадки, паростки можна пересадити на постійне місце.
По темi:  Хвороби фіалок – вивчаємо і боремося всіма доступними методами

Як посадити глід кореневими відростками:

 • Це найбільш легкий спосіб, при якому за невеликий час можна отримати життєздатні саджанці глоду.
 • Полягає він в відкопування відростків і пересадці на нове місце. Спосіб розмноження кореневою порослю застосуємо тільки до кустообразно глоду.
 • У дорослої рослини знаходять пагони, які ростуть близько до грунту. Пагони варто прикопати субстратом так, щоб над поверхнею землі залишалася частина гілок.
 • Оскільки втеча в такому вигляді стає не зовсім стійкий, потрібно закріпити його гілки дротом, зігнутою в дугу до землі.
 • Через кілька місяців з’являться коріння, і можна викопати втечу від материнської рослини і відсадити на потрібне місце.

Догляд за рослиною передбачає:

 • Доросла рослина добре переносить посуху, в той час як молоді саджанці зажадають додатковий полив в найбільш суху погоду. Волога довше збережеться в землі при проведенні мульчування грунту навколо рослини.
 • Полив глоду в посушливі періоди допоможе йому довше плодоносити, довше зберегти ягоди на гілках і поліпшить цвітіння.
 • Декоративний глід вимагає добрива навесні і в кінці літа. В якості підгодівлі використовують органіку і мінеральні добрива, які вносять з перервою в пару днів.
 • Якщо метою плекання є збір плодів, добрива слід вносити три рази в рік. Перша партія докормки повинна бути навесні, коли квітки не почали активне зростання. Другий раз удобрюють при появі цвітіння. Останній раз – коли ягоди починають дозрівати.
  следующии позицією догляду за глодом є обрізка: санітарна і декоративна. Санітарну проводять навесні шляхом видалення з рослини сухих гілок, що мають пошкодження або хвороби. Рослина досить добре ставиться до проведення формування та декоративної обрізку.
 • Коренева частина дорослого рослини дуже розвинена і займає велику площу. Внаслідок цього пересадка рослини на постійне місце повинна бути проведена до досягнення нею 6-три річного віку.

Посадка на садовій ділянці глоду – справа легка, яке згодом дасть яскравих фарб в оформлення прибудинкової території та обдарує користю червоних плодів, що залишаються на гілках всю зиму. Завдання полягає тільки у виборі потрібного сорту рослини, оскільки їх величезна кількість.

Раздел: Квіти
Автор:
Дата:

Глід, посадка і догляд. Як посадити глід і вирощувати його

Вы читаете статью Глід, посадка і догляд. Як посадити глід і вирощувати його. Все материалы на сайте OOO Gumat, а также и статья Глід, посадка і догляд. Як посадити глід і вирощувати його - написаны с целью информационного обогащения и мы рады если Вам нравиться наш Журнал.

Отзывы к статье Глід, посадка і догляд. Як посадити глід і вирощувати його