143 | 0
Раздел: Квіти
Оцените статью:
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 голосов, в среднем: 0 из 5)

Амариліс (Amaryllis): посадка, вирощування і догляд

Амариліс (Amaryllis): посадка, вирощування і догляд

Багато починаючі квіткарі прагнуть розширити свою колекцію, але не завжди вирішуються, так як їх бентежить складний догляд за багатьма рослинами.

Читайте также: Опис автомобіля Peugeot 208 2019 — 2020

Тим, хто не хоче витрачати багато часу і сил на підтримку відповідних умов, підійде амариліс, який займе гідне місце на вікні любителів яскравих і ефектних кольорів. Він виживе в будинку навіть без особливих зусиль власника.

Загальна інформація

Рід рослин Амариллис (Amaryllis) входить в сімейство амарилісових, і найбільш відомий його представник – амариліс беладона. Довгий час він вважався єдиним, але потім виявилися й інші квіти, що входять в цей рід. Незважаючи на це, до цих пір, кажучи про амариліс в побутовому плані, найчастіше мають на увазі саме цей вид.

Цей рід був вперше виділений Карлом Ліннеєм ще в XVIII столітті. Він же і дав рослині ім’я на честь пастушки з поем Вергілія, чиє ім’я – амариліс – в перекладі означало «блискуча», вказуючи на її неповторну красу. Хоча ця квітка був знайомий людям і до початку систематизації рослин, але вважалося, що це просто один з видів лілій, і назва у нього було відповідне – ліліонарцісс

Проте була в класифікації Ліннея і прикра помилка, наслідки якої тягнуться до наших днів. Він порахував, що гіппеаструми – це всього лише ще один вид амарилісів. Переплутати не дивно, адже ці квіти дуже схожі. Але все ж вони не настільки близькі родичі. Слідом за Ліннеєм багато людей і зараз плутають амариліси і гіппеаструми.

Батьківщина цієї рослини – ПАР, але його можна зустріти і в багатьох інших місцях: в країнах Південної Африки, в Японії, Австралії, на острові Джерсі. Через це його іноді називають джерсийской або березневої лілією.

Амариліс має два ряди темних, довгих і гладких листя. Це багаторічна рослина, яка вирощується з цибулин. Перед цвітінням на ньому утворюється цветонос у вигляді трубки довжиною кілька десятків сантиметрів, з якого пізніше з’являються бутони – від двох до дванадцяти на кожному квітконосі. В результаті утворюється суцвіття, схоже на парасольку.

Існує безліч сортів амарилісів, виведених шляхом селекції. Спочатку в дикій природі зустрічалися білі, рожеві і червоні квіти, але потім були виведені і жовті, помаранчеві, зелені, пурпурні варіації, а також змішані сорти.

Бажаючим розводити цю квітку слід пам’ятати, що цибулина рослини отруйна – в ній міститься лікорін, здатний викликати роздратування на шкірі, навіть якщо людина просто доторкнеться до неї. При будь-якій роботі з рослиною потрібно надягати захисні рукавички, а також стежити за тим, щоб амариліс не потрапив в зону досяжності маленьких дітей і домашніх тварин.

По темi:  Опис венериної мухоловки і де мешкає хижа рослина

Посадка квітки

Перед тим як садити цибулину амариліса, потрібно підібрати відповідний горщик. Він повинен бути досить потужним – це дасть велику стійкість квітконосі в період цвітіння. Від цибулини до країв горщика повинна дотримуватися відстань не менше трьох, а краще п’яти сантиметрів, глибину судини краще вибрати максимальну. Оптимальний матеріал для горщика – неглазурована кераміка.

Грунт для амариліса можна придбати в магазині, купивши спеціальний склад для цибулинних. На дно горщика найкраще вистелити дренаж товщиною в два-три сантиметри, для нього підійде гравій, галька, керамзит, цегляна крихта. Крім того, в горщику має бути великий отвір для відводу води.

Перед посадкою цибулину потрібно оглянути і вибрати ту, на якій немає пошкоджень або слідів хвороби. З неї зчищають все підгнилі лусочки і півгодини дезінфікують в розчині марганцівки.

Після обробки потрібно висушити цибулини протягом 12-24 годин. Якщо все-таки не вдалося вибрати повністю здорові екземпляри, то можна обробити їх спеціальними ліками.

Засипавши половину горщика землею, слід покласти цибулину в центр горщика і обережно засипати землею, залишивши на поверхні приблизно її третину.

Після цього рослину можна полити і поставити горщик в бажане місце.

Догляд за рослиною

Амариліс потрібні різні умови для комфортного існування в залежності від фази розвитку. Тому слід розрізняти, коли рослина активно зростає і розвивається (період росту), а коли його життєві процеси зупиняються і воно засинає (період спокою). Потрібно пам’ятати, що ця квітка не любить різких перепадів температур і однаково погано себе почуває як при надмірному холоді, так і при настанні спеки.

У фазі зростання

У фазі зростання амариліс потрібно світловий день тривалістю від чотирнадцяти до шістнадцяти годин. Найкраще, якщо він буде освітлений променями сонця. Потрібно стежити за тим, щоб рослина не викривляються, прагнучи назустріч світлу і регулярно повертати горщик. Можна для цієї ж мети використовувати підпірки.

Найкраще в цей період поставити квітка на південно-східне або південно-західне вікно. Підійде і виходить прямо на південь, але при цьому листя можуть отримати сонячний опік, тому потрібно затемнення.

Амариліс дуже влаголюбив, тому потрібно регулярно його поливати водою кімнатної температури. Земля в горщику повинна бути завжди вологою, але не перезволоженого. Особливо рясний полив потрібно під час цвітіння. Не завадить і періодично обприскувати як листя, так і бутони. Але надмірна кількість води і її застій мот привести до гниття коренів і подальшої загибелі рослини.

Оптимальною температурою в цей період можна назвати 22-24ºС, вночі температура може опускатися до 18ºС. Рослині протипоказані різкі скачки температури, тому слід забезпечити її рівномірне зниження і підвищення.

У приміщенні, де міститься амариліс, потрібно підтримувати вологість 60-80% і постійно провітрювати кімнату.

У період спокою

У період спокою горщик з рослиною рекомендується помістити в темне і прохолодне місце з хорошою циркуляцією повітря. Поливати його в цей час не можна, тому що в противному випадку амариліс вийде зі стану спокою і почне активне зростання. Потрібно лише періодично обприскувати грунт, не допускаючи її повного засихання. Лише якщо на амариліс виростає новий цветонос довжиною від десяти сантиметрів, слід відновити його полив.

По темi:  Квітка Ірис – унікальна рослина

Приміщення, де знаходиться квітка в стані спокою, потрібно регулярно провітрювати і забезпечувати рівень вологості в 60-70%. Однак протягів допускати не можна , так як рослина їх не любить. Найкраще тримати температуру на рівні 10-12ºС як удень, так і вночі. Хоч для амариліса і настала зима, але холоду він не любить – якщо температура впаде до нуля, він, швидше за все, загине.

Час цвітіння

У природі цвісти амариліс починає на початку осені. При бажанні можна змінити цей термін декількома хитрими способами. Наприклад, якщо посадити цибулини в інший час, вони перейдуть у фазу цвітіння вже через сім-вісім тижнів. Причому якщо рослина пустило більше двох квітконосів, їх потрібно видалити, щоб амариліс не втратила всі свої поживні речовини.

Відразу ж після того як перша квітка амариліса розпуститься, можна зрізати його і поставити в вазу. Це вдалий варіант, так як і в воді, і на рослині він простоїть приблизно однаковий час, але в зрізаному вигляді не буде надмірно виснажувати цибулину.

Якщо догляд за амарилісом невідповідний, він може і зовсім не зацвісти. Щоб домогтися цвітіння, потрібно з’ясувати причину і усунути її. Варіантів може бути безліч:

 • Цибулина занадто глибоко заритий в землю, через що цветонос не може розвинутися належним чином.
 • Горщик занадто великий для рослини. В таких умовах амариліс зазвичай продукує дочірні цибулини-дітки, що дозволяє йому розмножитися без цвітіння, тому він і не зацвітає.
 • Бракує тепла і світла. У цьому випадку може знадобитися переставити горщик в більш тепле місце і забезпечити штучне підсвічування.
 • Накопичено надто мало поживних речовин, щоб цибулина могла забезпечити повноцінне цвітіння. Бутони споживають багато ресурсів, і не завжди за період зростання вони поновлюються в достатній мірі.
 • Рослині не був забезпечений необхідний період спокою. Якщо після цвітіння і опадання листя амариліс не перестаючи в холодне місце, він може не увійти у фазу спокою і потім відмовитися цвісти.
 • Загинула велика кількість коренів. Через це приплив поживних речовин недостатній для цвітіння і квітка не запускає цей процес.
 • Цибулина стала мішенню паразитів.
 • Рослина ще молодо. Амариліси, вирощені з діток, можуть не цвісти повноцінно перші три-чотири роки життя, а в деяких випадках і до восьми років.

Визначивши причину відсутності квітів, слід усунути її. Лише після цього амариліс зможе зацвісти знову.

Правила пересадки

Серед необхідних для вирощування амариліса умов можна назвати і періодичну пересадку рослини. Рекомендується здійснювати її не частіше, ніж раз на три роки, але можливо і вкоротити цей термін, якщо квітка розростається дуже швидко. Щороку потрібно частково оновлювати грунт, знімаючи перші три-чотири сантиметри землі і замінюючи їх на нову суміш з великим вмістом поживних речовин.

По темi:  Молочай кімнатний: різновиди, особливості домашнього догляду

Найбільш вдалий час для пересаджування рослини – вже після повного в’янення квітконосу, після того, як амариліс повністю отцвёл.

Потрібно належним чином підготувати квітка, рясно поливаючи його за чотири-п’ять днів до пересадки. Ось оптимальна послідовність пересадки амариліса:

 1. Витягати з горщика потрібно весь кому землі. Акуратно обтрусити його, щоб отримати доступ до коріння. Уважно оглянувши їх, слід підрізати ті відростки коренів, які згнили або висохли. Після цього місця зрізу рекомендується посипати золою або активованим вугіллям.
 2. Цибулину потрібно гарненько почистити, видаливши згнилі лусочки і відокремивши дітки, які теж потребують очищення. Нові цибулинки потрібно розсадити в інші горщики, хоча найменші можна і залишити, але при цьому Амарілліс не зацвіте.
 3. Перед посадкою в новий горщик найкраще підгодувати грунт будь-яким мінеральним добривом. Пару паличок потрібно помістити під коріння амариліса, після чого можна посадити цибулину і присипати землею.

Способи розмноження

Амариліс розмножується декількома основними способами. Квітникарі можуть вибрати один з трьох варіантів: насінням, дітками або розподілом цибулини на частині.

Розмноження насінням – найменш приємний для господаря рослини і найбільш довгий спосіб. Незважаючи на значну перевагу у вигляді повільного старіння квітки, існує й чимало недоліків: властивості гібридів не відбиваються на насінні, а перші квіти на новому рослині з’являться лише через вісім років.

У домашніх умовах доведеться зайнятися запиленням самостійно. Потрібно взяти пилок з однієї рослини і нанести її на товкач іншого. Через місяць дозріє коробочка з насінням. Щоб отримати нові квіти, потрібно слідувати певним правилам:

 • посадити насіння потрібно відразу ж після зняття з рослини, так як з часом їх схожість знижується;
 • садити в зволожений грунт на глибину приблизно в півтора сантиметра, дотримуючись відстань в 2-3 сантиметри між насінням;
 • після посадки поставити горщик в темне і тепле місце;
 • пройде близько місяця до появи перших сходів, і ще через три місяці можна розсаджувати їх по горщиках.

Розподіл цибулини можна назвати найбільш ризикованим способом, так як в результаті може нічого і не вийти. Для здійснення цього способу потрібно взяти цибулину, виглядають найбільш здоровою і розділити її на 4-8 частин, які не дорізаючи до самого низу. Кожна з часткою повинна мати пару лусочок і захоплювати нижню частину. Всі зрізи потрібно обробити золою або активованим вугіллям.

Після цього потрібно посадити цю цибулину звичайним чином і тримати в місці з температурою 25-27ºС.

Дочекавшись, коли на кожній частині виросте по два листки, можна пересадити цибулину в звичайний горщик.

Розмноження дітками вважається найвдалішим способом. Для цього потрібно знайти на амариліс маленькі цибулинки, відокремити їх і висадити в великий горщик з грунтом і дренажем, залишивши на поверхні невелику ділянку цибулини. Доглядати за ними потрібно, як за щойно купленими в магазині цибулинами. У теплому і світлому місці при хорошому поливі з діток незабаром виростуть нові квіти.

Раздел: Квіти
Автор:
Дата:

Амариліс (Amaryllis): посадка, вирощування і догляд

Вы читаете статью Амариліс (Amaryllis): посадка, вирощування і догляд. Все материалы на сайте OOO Gumat, а также и статья Амариліс (Amaryllis): посадка, вирощування і догляд - написаны с целью информационного обогащения и мы рады если Вам нравиться наш Журнал.

Отзывы к статье Амариліс (Amaryllis): посадка, вирощування і догляд