Фітонциди в саду: мисливці за мікробами
10499 Фітонциди в саду: мисливці за мікробами

Фітонциди в саду: мисливці за мікробами


Ми вирощуємо дерева і чагарники в основному заради краси і смачних плодів. Однак рослини можуть покращувати наше здоров’я, виділяючи корисні фітонциди. Які корисні для здоров’я дерева і чагарники, посадити в саду?

Щоб вибрати корисні дерева і чагарники для свого саду, потрібно розібратися в тому, що таке взагалі фітонциди рослин, які з них можуть викликати алергію, а які зроблять перебування на свіжому повітрі дійсно оздоровлюючим.

Що таке фітонциди?

Фітонциди – це комплекс антимікробних речовин, що містяться в рослинах. У нього входять терпеноїди, спирти, альдегіди, ефіри та інші сполуки, здатні вбивати або пригнічувати ріст і розвиток бактерій і патогенних грибів.

Явище фитонцидности рослин було відкрито радянським вченим Борисом Токиным в 30-ті роки XX століття. Дослівно воно перекладається як “рослини-вбивці” (від грецького “фітон” – рослина і латинського “цидо” – вбиваю). Існує стійке оману, що фітонциди властиві певній групі рослин. Їх приписують хвойним деревам і чагарникам (насамперед ялівцю звичайного), а також мирту звичайного, эвкалиптам, розмарину лікарського і ряду інших листяних видів. Насправді виділяють фітонциди всі рослини, оскільки вони є одним з факторів їх природного імунітету.

В даний час більшість вчених називають фітонциди терміном “летючі фітоорганічні виділення рослин” (ЛФОВ).

Основний механізм дії фітонцидів пов’язаний з утворенням озоніди (зарядженого озону), які можуть руйнувати структури ДНК мікроорганізмів, підвищуючи в результаті бактерицидну активність повітря мінімум в 2-3 рази. Розрізняють бактерицидну і фунгіцидну дію (на бактерії і гриби), а також бактеріостатичний та фунгістатично ефект (коли сповільнюється ріст і розвиток мікроорганізмів).

По темi:  Якими якостями повинен володіти хороший сорт суниці?

Користь і шкода свіжого повітря

Не всякий свіже повітря однаково корисний. Летючі органічні речовини (ЛФОВ) рослин можуть надавати позитивний та негативний вплив на здоров’я людини. Розглянемо плюси і мінуси перебування на свіжому повітрі в певний сезон:

– Влітку в хвойному лісі, коли спостерігається період максимальної фітонцидної активності дерев, високі концентрації летких фітонцидів хвої можуть викликати алергію.

+ Малі ж концентрації летких фітонцидів, що спостерігаються у повітрі лісу взимку, роблять серйозний лікувальну дію на хворих серцево-судинними захворюваннями.

+ Перебування в літні місяці в дубовому лісі знижує артеріальний тиск у хворих гіпертонією (на 6-12 мм рт. ст.). В сосновому бору в цей же час у тих же хворих артеріальний тиск підвищується (на 15-20 мм рт. ст.) Підвищується тиск і при вдиханні фітонцидів квіток бузку, молодих листя тополі.

+ Фітонциди берези бородавчастої мають спазмолітичну і бронхолітичних дією. У хворих нормалізується сон, зменшується дратівливість, припиняються або зменшуються задишка і кашель, поліпшується настрій.

– Леткі фітонциди тополі пірамідальної (у травні), квіток липи і бузку, сосни (влітку) погано переносяться хворими з астматичним бронхітом та пневмосклерозом.

Динаміка вмісту фітонцидів

В цілому протягом вегетаційного періоду в атмосферу виділяється з 1 га соснових насаджень 370-420 кг ЛФОВ, ялинових – 320-405 кг, березових – 190-220 кг, осикових – 170-190 кг. Найбільший вміст фітонцидів спостерігається в сосновому лісі, потім в насадженнях з ялини і модрини, далі у змішаних хвойно-листяних насадженнях, в березняках і дубняках, осичниках, кленовниках.

Кількість фітонцидів виділяються змінюється в залежності від виду рослини, його віку, розміру, стану, грунтово-кліматичних умов регіону, екологічних факторів.
Фітонциди в саду: мисливці за мікробами

Добова активність фітонцидів

У деревних і чагарникових порід спостерігається максимум активності ближче до полудня. Вранці їх вміст у повітрі нижче, наприклад, в сосняку і погоди у цей час кількість фітонцидів в 3-4 рази нижче, ніж в денні години, але ще менша концентрація їх спостерігається ввечері – в 7 разів нижче, ніж вдень.

По темi:  Самая любимая японцами орхидея - неофинетия серповидная, или орхидея самураев

Сезонна активність фітонцидів

У більшості деревно-чагарникових рослин фитонцидность поступово збільшується з весни, досягаючи найвищих значень влітку (червень–серпень), потім зменшується. Всім відомий ялівець козацький навесні і влітку, під час активного росту, виділяє 1,18–1,49 мг/год, а взимку тільки 0,53 мг%/ч.

Вплив віку рослин на концентрацію фітонцидів

Молоде листя берези, інших листяних дерев і хвоя сосни продукують більше летких речовин, ніж сформовані листя більш пізнього віку. На виділення фітонцидів також впливають погода і деякі екологічні фактори. Так, підвищення температури навколишнього повітря до +20…+25 °С збільшує концентрацію фітонцидів майже в два рази.

Як зробити повітря на ділянці здоровим

  1. Висаджують різні види дерев і чагарників, як листяних, так і хвойних, щоб їх фітонцидна дія тривало довше.
  2. Створюйте рослинам оптимальні умови.
  3. Розташовуйте місця для відпочинку (лавки, альтанки) під кроною дерев або біля груп чагарників, пергол з ліанами.

хвойные растения в саду, фитонциды, обрезкаХвойні рослини не тільки прикрашають сад, але і оздоровлюють повітря на ділянці

Найкорисніші фітонцидні рослини

Антибактеріальну активність до білого стафілококу виявляють

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Сад, город)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

восемнадцать − два =

Сейчас читают:
Top