Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати
9394 Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати


Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Торф – корисна копалина, яке формується в результаті неповного розкладання болотних рослин і інших органічних елементів. Для освіти торфу необхідні особливі умови – висока вологість і відсутність кисню.

Який торф краще для розсади

Буває верхівковий, низинний і перехідний. Верхової торф – майже не розклався, містить велику кількість великих фракцій, має високу кислотність. Низинний – це добре перегній, майже однорідна субстанція, рівень кислотності близький до нейтрального. Найчастіше у виробництві використовується перехідною торф, органічні залишки в якому досить добре розклалися, але не повністю.

Кращий вид торфу для вирощування розсади – низинний. Але видобуток низинного торфу невелика, щоб знизити собівартість продукції низинний торф часто змішують з подрібненим перехідним. Щоб знизити кислотність, до нього додають вапно, доломітове борошно.

Торф покращує структуру ґрунту, підвищує її родючість. Однак чистий торф використовувати для рослин не можна. Він містить речовини, які пригнічують розвиток кореневої системи рослин.

Для приготування торфу до використання в рослинництві його провітрюють протягом трьох років, для прискорення процесу регулярно перелопачують. За цей час всі шкідливі речовини вимиваються опадами, деякі після хімічних реакцій набувають безпечну форму.

Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Склад торфу

Торф містить безліч корисних для рослин елементів:

 • гумінові кислоти;
 • азот;
 • мідь;
 • магній;
 • калій;
 • кальцій;
 • цинк.

Найбільша кількість азоту містить низинний торф, його кількість може доходити до 4%.

На основі торфу випускають грунтові суміші, торф’яні таблетки та торф’яні горщики. Вибираючи, який вид виробів з торфу підійде краще для вирощування розсади, необхідно враховувати розмір кореневої системи рослини. Наприклад, петунія і лобелія довго нарощують коріння, для їх росту досить невеликих таблеток, для пророщування фінікової пальми бажано вибрати горщики.

Грунтові суміші на основі торфу

Готовий грунт для вирощування розсади крім торфу включає також пісок або перліт , землю, стимулятори росту і додаткові мікроелементи. Для різних видів рослин призначена своя грунтова суміш, розроблена з урахуванням потреби в мікроелементах.

Наприклад, для кактусів згубний надлишок азоту в ґрунті, для них проводиться грунт, що містить невелику кількість цього хімічного елемента. Для вирощування розсади овочевих культур використовується найчастіше універсальна грунтосуміш.

На початковому етапі пророщування насіння досить тільки торфу, змішаного з піском. Стерилізувати його необов’язково, патогенні мікроорганізми неохоче селяться в торфі. Кількість азоту, мікроелементів і інших корисних речовин цілком достатньо для здорового розвитку сіянців. Необхідно враховувати, що торф погано утримує вологу, полив повинен бути регулярним.

Для пророщування рослин, яким потрібна кислий грунт, застосовують верхової торф. Для вирощування розсади інших рослин він не використовується через високу кислотність.

В процесі подальшої вегетації рослині знадобиться більшу кількість мікроелементів, ніж містить чистий торф, тому необхідно або пересадити рослину, або внести комплексне добриво.

По темi:  Кокосові таблетки для розсади як використовувати

Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Торф’яні таблетки для розсади

Таблетками називають шматочки пресованого торфу циліндричної форми, поміщені в дрібнопористий сітку. Зазвичай використовуються матеріали, які досить швидко розчиняються в землі, не перешкоджаючи розвитку кореневої системи. Торф додатково збагачують мікроелементами і стимуляторами росту.

Використання таблеток для пророщування насіння має безліч переваг перед традиційними стаканчиками з землею. наприклад:

 • Економія місця, особливо важливо, якщо розсада вирощується на підвіконні;
 • Хороша повітропроникність торфу сприяє розвитку кореневої системи;
 • Легкість використання істотно заощаджує час;
 • Можливість висаджувати розсаду на постійне місце не травмуючи коріння;
 • Використання торф’яних брикетів дає можливість уникнути пікіровки, рослині не потрібно витрачати час для відновлення коренів, цвітіння настає раніше на 1 – 2 тижні.

Перед тим, як використовувати торф’яні таблетки для вирощування розсади необхідно підібрати оптимальний обсяг, враховуючи розмір кореневої системи. Розсаду з дуже маленьких таблеток доведеться занадто часто пересаджувати, кореневій системі буде не вистачати місця для зростання. Занадто великі таблетки займуть багато зайвого місця, неосвоєних земля досить швидко засаливается.

Перед посадкою насіння торф’яні таблетки поміщають в ємність, наприклад, в касети або піддони. Необхідно враховувати, що брикети істотно збільшуються в розмірі під час замочування. Обсяг касет повинен бути більше таблеток в 4 – 5 разів. Бажано, щоб ємність для пророщування мала прозору кришку.

Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Розкладені таблетки заливають водою, температура якої не повинна перевищувати 40 градусів. Набухання займає зазвичай від 10 до 40 хвилин. Чи не вбере воду зливають. Надмірна полив торф’яних таблеток шкідливий для розсади. Садівники в своїх відгуках відзначають уповільнений ріст рослин, які тривалий час перебували в умовах перезволоження.

Насіння поміщають в невеликий отвір угорі брикету, прикривають ґрунтом. Дорогі насіння висівають по одному на кожну таблетку, дешевші або мають погану схожість сіють кілька в один брикет. Після появи сходів залишають найбільш розвинений, інші видаляють.

Касети або інші ємності необхідно накрити кришкою або плівкою, щоб знизити випаровування води і створити високу вологість, необхідну для проростання насіння. Кришка повинна бути прозорою і чистою, не заважати вільному попаданню сонячних променів на розсаду.

Крім того, що сонячне світло необхідний рослині для життя, ультрафіолет згубний для багатьох бактерій і грибків. Достатня кількість сонячного випромінювання істотно знижує ризик інфікування розсади чорною ніжкою та іншими захворюваннями.

Деякі рослинники для вирощування розсади роблять торф’яні таблетки своїми руками. Як сіточки часто використовують капронові колготки або інші синтетичні матеріали. Перед висадкою розсади, вирощеної в таких брикетах, необхідно акуратно розрізати тканину. Вона дуже довго розкладається і може перешкодити розвитку коренів.

Торф’яні горщики для розсади

Велику популярність отримали зроблені з пресованого торфу горщики. Вирощену розсаду можна висаджувати разом з ним, в землі горщик повністю розкладається, додатково живлячи розсаду і покращуючи структуру ґрунту.

Грунт в горщики накладають не надто щільно, коріння складно розвиватися в утрамбованном грунті. Для вирощування розсади можна скласти свою ґрунтову суміш, що містить торф. Можна скористатися готовими покупними сумішами.

У кожен горщик висаджується одне або кілька насіння. Щоб уникнути пересихання грунту, його накривають прозорою плівкою.

Потрібен час від часу відсувати стаканчики, контролюючи проростання коренів через стінку. Коріння можуть врости в сусідній горщик, при пересадці їх доведеться видалити.

По темi:  Березневе підживлення ґрунту ділянки, садові та городні роботи, розсада

Застосування торфу і торф’яних таблеток для городніх культур

Торф і вироби з нього найчастіше застосовують для вирощування розсади і живцювання. Низинний торф можна успішно застосовувати для пророщування насіння рослин, що віддають перевагу кислі грунти, наприклад, лохини.

Можна вносити підготовлений торф для поліпшення структури грунту і збагачення її хімічного складу. Чистий торф може мати високу кислотність, несприятливу для розвитку рослин. Щоб уникнути закислення грунту, торф змішують з вапном або деревною золою.

Також торф застосовують для мульчування поверхні грунту. Після поливу висохла земля часто покривається щільною кіркою, яка перешкоджає надходженню кисню до коренів. Щоб уникнути частого розпушування, грунт між рослинами покривають торфом. Повільно розкладаючись, торф віддає поживні речовини в грунт, забезпечуючи рослини додатковим харчуванням.

Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Огірки, дині, гарбуз

Термін вирощування огірків в торф’яних таблетках не повинен перевищувати 21 день. Після цього терміну кореневій системі стає тісно, розсада уповільнює розвиток. Якщо висадка в грунт неможлива, рослина необхідно пересадити в ємність великих розмірів, щотижня огірок освоює не менше 0,5 літрів грунту.

Для успішного виробництва розсади бажано застосовувати торф’яні таблетки максимального обсягу, щоб ними можна було користуватися як можна довше.

Зростаючі в торфі сіянці не схильні до зараження грибковими захворюваннями, такими, як борошниста роса і чорна ніжка.

Помідори

Коренева система томатів розвивається трохи повільніше, ніж у огірків. У брикетах рослина може вільно розвиватися протягом 30 – 35 днів. У торф’яних горщиках – до двох місяців.

Якщо розсада томатів переросла, висаджувати рослину слід в більш глибоку ямку, розташовуючи кущ трохи похило. Земля повинна покривати стовбур томата на 10 – 15 см. Досить швидко з стовбура виростуть нові коріння, які забезпечать рослина додатковим харчуванням.

Для розмноження рідкісних сортів томатів також застосовують живцювання в торф’яних таблетках. Для кращого результату розсаду після вкорінення слід підгодувати калійними добривами позакореневого способом.

Перець, баклажан

Перець дуже погано реагує на пошкодження кореневої системи. Рослина довго відновлюється, істотно відсуваються терміни плодоношення. Тому бажано висаджувати розсаду перцю разом із земляною грудкою, в якому вона росла.

Для цих цілей підходять таблетки або горщики. Щоб вирішити, який розмір виробів з торфу підійде для успішного вирощування розсади, необхідно враховувати тривалість перебування в таблетці. Чим довше рослина буде перебувати в ньому, тим більш об’ємним повинен бути брикет.

Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Кавуни

Зазвичай вирощуються в брикетах протягом 30 – 40 днів. Після пересадки на постійне місце вимагають рясного поливу. Добрива вносять в посадкову яму перед посадкою розсади, необхідно використання азотних і калійних добрив, кавуни дуже чутливі до дефіциту цих мікроелементів.

Полуниця

Деякі сорти полуниці розмножують насінням. Розсада полуниці дуже дрібна, проводити пікіровку досить важко. Щоб уникнути цього процесу, насіння сіють по одному в брикети самого маленького обсягу.

Багато городників воліють висівати насіння на сніг. На попередньо розмочені таблетки кладуть невелику кількість снігу, в процесі танення сніг затягує насіннячко на глибину, оптимальну для проростання.

По темi:  Мінеральні добрива: види, властивості, внесення

Пропонуємо Вам ознайомитися з схемою підгодівлі полуниці – скільки разів удобрювати, як вирощувати.

Використання торф’яних таблеток для квітів

Торф’яні таблетки містять весь набір необхідних для розвитку розсади мікроелементів. У грунті з достатнім вмістом азоту рослини розвиваються набагато швидше, довго не втрачають декоративність.

Калій подовжує цвітіння, сприяє утворенню додаткових бутонів. Магній необхідний на всіх етапах розвитку рослини, особливо під час цвітіння і утворення насіння.

Петунії, лобелії

Квіти мають дуже дрібне насіння, працювати з якими досить складно. Щоб виростити розсаду цих квітів, як правило, беруть найменші таблетки. Сіють насіння групою, згодом залишають один найміцніший сіянець. Насіння рідкісних сортових петуній продають дражированная, тобто обробленими невеликою кількістю стимулюючих і поживних речовин. Для пророщування драже необхідно добре розмочити. Їх висівають в таблетки по-одному.

У брикеті квіти розвиваються протягом 40 – 50 днів, після чого вимагають пересадки в більш об’ємну ємність.

Поливати розсаду петунії потрібно дуже обережно. Крапля води може зламати ніжне стебло. На початку вегетації полив здійснюють обприскуванням. Коли рослина трохи підросте, для поливу використовують шприц.

Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Тюльпани, лілії

Торф в квітникарстві можна використовувати не тільки для виробництва розсади, але і для зимового зберігання цибулин і бульб таких кольорів, як лілії, тюльпани, хости. Торф ефективно вбирає конденсат, що утворився через перепад температур, запобігаючи загнивання.

Живцювання рослин торф’яними таблетками

Торф’яні брикети ефективно використовуються для живцювання. Вміщені в торф черешки не загнивають, рідше заражаються грибковими захворюваннями. Свіжі черешки поміщають в середину підготовленого торф’яного брикету і накривають прозорим матеріалом, щоб уникнути випаровування вологи.

Часто для пророщування беруть таблетки невеликого обсягу, щоб контролювати освіту корінців, які досить швидко проростають назовні. Переконавшись в успішному коренеутворення, рослина необхідно пересадити в ємність більшого розміру.

Використання теблеток торфу для кімнатних рослин

Торф широко застосовується для вирощування розсади кімнатних рослин, як насінням, так і вегетативно. Застосування торф’яних таблеток для вкорінення підвищує вихід готової розсади на 10 – 15%.

Більшість квітів, що продаються в квіткових магазинах, вирощені на торфі, який збагачений мікроелементами і стимуляторами. Склад розрахований так, щоб рослина мала товарний вигляд. Але довго рости в торфі рослина не може, тому необхідно пересадити рослину після покупки в більш відповідний грунт.

Фікуси

Торф і виготовлені з нього таблетки прекрасно підходять для вирощування розсади різних видів фікусів. Листя або частина стовбура, призначені для живцювання відокремлюють дуже гострим ножем, попередньо продезинфікованим. Необхідно помістити зрізаний лист під струмінь теплої води, щоб змити білий сік, що перешкоджає коренеутворення.

Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Фіалки

Застосування торфу для виробництва розсади фіалок запобігає загнивання листя, поміщених для вкорінення. Зволожені таблетки з живцями необхідно накрити прозорою плівкою. В процесі розвитку необхідно стежити, щоб конденсат не попадав на листя.

Драцена

Легко розмножується живцюванням в торф’яних таблетках. Необхідно підтримувати постійний високий рівень вологості субстрату. Не варто побоюватися залити рослина – це неможливо для драцени.

Зрізану частину стовбура поміщають у вологий грунт, листя необхідно вкоротити на дві третини, щоб уникнути зайвого випаровування вологи.

Статью нашли по запросам:
 • стеклопластик для кашпо
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

четыре × 5 =

Сейчас читают:
Top