Тирса для добрива і мульчування городу
9231 Тирса для добрива і мульчування городу

Тирса для добрива і мульчування городу


Тирса для добрива і мульчування городу

Після будівництва дачного будиночка завжди залишається ціла гора тирси. Не потрібно поспішати вивозити їх на звалище, їм можна знайти застосування на садовій ділянці. Багато садівники намагаються зробити грунт на своїх грядках більш родючої без застосування дорогих добрив, але використовуючи таке універсальний засіб, як звичайні тирса.

Тирса – це чудове природне добриво, правда, це не стосується тирси від хвойних порід дерев, особливо соснових – смола, що міститься в деревині цих дерев, має антибактерицидне властивість, що дуже уповільнює процес перегнивання.

Як діють тирсу на грунт

Багато овочівники навіть не припускають, що тирса – це відмінне добриво, вважають їх придатними лише для мульчування або утеплення грунту. Насправді, це не так, точніше, не зовсім так.

Тирса можна порівняти з органікою, яка при внесенні в грунт починає розкладатися, виділяючи при цьому вуглець, що в свою чергу призводить до активізації мікрофлори і збільшення корисних бактерій майже в два рази.

Тирса для добрива і мульчування городу

Корисний вплив

 1. грунт набуває рихлість, легкість.
 2. Повітропроникність дає можливість не затримуватися лишків вологи.
 3. За своїм складом грунт стає схожою на торф, що позитивно впливає на розвиток кореневої системи посаджених рослин.

Шкідливий вплив

 1. перепрілий тирса роблять грунт більш кислої, тобто підвищують її кислотність, а кислий грунт підходить далеко не для всіх рослин.
 2. Свіжі тирса зменшують кількість азоту в грунті, а без азоту не росте жодна рослина.

Як застосовувати тирсу для городу

Використовувати свіжі тирсу найкраще в якості основи для добрив. Для цього підійдуть кінський гній , пташиний послід, коров’як. Все це змішується з тирсою і залишається для перепрівання.

Якщо є вже перепріли тирса, то перед внесенням в грунт їх слід змішати з вапняної борошном , щоб уникнути зайвого окислення грунту.

А можна приготувати добриво з тирси заздалегідь: у викопану неглибоку ямку насипати свіжі тирсу, щедро посипати їх вапном і закопати. Після закінчення двох років відбудеться повне розкладання тирси і вийде найцінніше добриво, яке вноситься на грядки без побоювань.

Тирса для добрива і мульчування городу

Добриво грунту тирсою

Як вже говорилося вище, використовувати тирсу в чистому вигляді як добриво неприпустимо. Це одне з поширених помилок багатьох городників. Вважається, що якщо внести свіжу тирсу в грунт під час осінньої оранки, то вони встигнуть за зиму перепреть і перетворитися в корисне добриво. Але як вони можуть перепреть при мінусовій температурі?

Адже щоб процес гниття органіки протікав правильно, необхідна певна температура (20-25 ° С), а це можливо тільки влітку.

Коли настає весна і сходить сніг, з-під нього починають виглядати абсолютно цілісінький тирса того ж кольору, що і при внесенні, лише добре просякнуті вологою. Зберігають вони свою свіжість не тільки через низькі температур, а й з-за вмісту в деревині консервантів, якими є фенольні смоли.

Тирса самі по собі не можна назвати хорошим добривом, але після довгого перебування на повітрі вони обростають різними мікроорганізмами, завдяки яким і відбувається насичення деревини корисними речовинами.

Компост із застосуванням тирси

Помилково вважати, що тирса, просто звалені в купу де-небудь в кутку городу, перегніют самі собою. Коли-небудь перегніют, звичайно, років через десять. Для того, щоб запустити процес розкладання необхідні достатня вологість всередині купи і доступ повітря. Кірка, що утворилася на поверхні купи, не пускає ні воду, ні повітря. Тому, щоб зробити чудове добриво для рослин на своїй ділянці, краще використовувати компостну яму.

По темi:  Добриво коров’як і особливості його використання

пролежали в кутку городу тирсу протягом двох-трьох років зазвичай чорніють. Це говорить про те, що почався процес перегнивання. Для прискорення цього процесу найкраще приготувати компост на основі тирси. Найкращий час – початок літа, так як попереду ще досить часу для того, щоб все добре перепрілий.

Тирса для добрива і мульчування городу

Рецепт компосту №1

 • опилки – 0,2 т,
 • бур’ян з городу, торішнє листя, відходи зі столу – 0,1 т,
 • вода – 5 відер,
 • сечовина – 2,5 кг,
 • деревна зола – 10 літрових банок.

Скласти все в яму або просто в купу, посипаючи золою, розчинити сечовину у воді і гарненько пролити всі верстви.

Рецепт № 2

 • тирса (бажано дубові) – 0,2 т,
 • коровячий гній – 45-50 кг,
 • трави – 0,1 т,
 • харчові відходи, фекалії – 25-35 кг,
 • гумати – 1 крапелька на 10 відер води.

Цей рецепт компосту підійде для збіднених азотом грунтів , так як містить в собі більшу кількість органіки.

Компост з тирсою дозріє набагато раніше, так як при перепревания вони виділяють багато тепла, а саме воно необхідне для виготовлення компосту, який виходить більш пухким, повітропроникним і поживним, ніж звичайний.

Для прискорення процесу перегнивання можна кілька разів за сезон полити компост гарячою водою, вкривати яму плівкою, щоб підтримувати температуру. А якщо запустити туди дощових черв’яків, знайдених при перекопуванні грядок, то процес приготування компосту прискориться в рази . Готовий компост за зовнішнім виглядом повинен нагадувати жирну, розсипчасту землю, бути приємним на дотик.

Правила використання тирси для грунту

У чому користь від застосування тирси в городі

через здатність тирси окисляти ґрунт деякі овочівники воліють краще взагалівідмовитися від їх використання. І надходять недалекоглядно, так як тирсою можна не тільки удобрювати землю на ділянці, вони можуть служити і для інших цілей

Осушення ділянки

Тирса – прекрасний осушуючий матеріал. У них є здатність вбирати в себе вологу, тому під час паводку навесні тирса захистять ділянку від зайвого перезволоження.

Для цього слід уздовж всіх зборів навколо городу зробити траншею глибиною 40-50 см і заповнити її свіжою тирсою. Навесні вони вберуть зайву вологу, а влітку почнеться процес перепревания.

Через рік, до кінця наступного літа буде готово корисне добриво, якого вистачить на всю ділянку. Замість нього потрібно буде засипати свіжі тирсу, щоб навесні все повторилося.

Також тирсу можна розсипати між грядками, щоб не топтатися по бруду під час весняних робіт на городі.

Тирса для добрива і мульчування городу

Захист від колорадського жука

Колорадський жук – найлютіший ворог картоплі. Він не переносить запаху смолистих речовин, що містяться в свіжих соснових тирсі . При посадці картоплі потрібно просто засипати міжряддя сосновими тирсою. Для хорошого ефекту слід цю процедуру провести тричі за літо.

Завдяки тирсі грунт в міжряддях завжди волога і не схильна до перегріву, а це найкращі умови для картоплі, що позитивно позначиться на врожаї. На наступний рік бажано картоплю посадити на іншому місці, щоб дати можливість тирсі перепреть і удобрити землю.

Мульчування грунту тирсою

Вітчизняні садівники вже давно практикують застосування деревної тирси в якості мульчі. Мульчування – це відмінний спосіб позбутися від бур’янів, уберегти грунт від пересихання і поліпшити її структуру. Мульчування тирсою підійде для всіх рослин на ділянці: і для часнику, і для ягідних кущів, і для полуниці.

Дуже важливо не забувати вносити додатково азотні добрива, так як тирса мають властивість витягувати з грунту корисні речовини, навіть перебуваючи тільки на поверхні. Однак, при цьому вони створюють відмінні умови для якісного зростання і розвитку рослин, тому від мульчування грунту тирсою плюсів все-таки більше, ніж мінусів.

По темi:  Калійна сіль як добриво – як застосовувати, норми внесення

Найголовніше – зробити цю процедуру вчасно, поки бур’ян не пішов в зростання. Для цього потрібно на самому початку літа засипати вільні ділянки землі на всьому городі тирсою, товщина шару яких повинна бути не менше 2 см. Це дозволить в саму спеку зберегти вологу в ґрунті, відповідно, скоротити полив, при цьому не втрачаючи урожай.

Також істотно знизиться кількість бур’янів на грядках, що дасть посадженим рослинам більший доступ до живильних речовин. Завдяки мульчі грунт не пересихає, значить, відпадає необхідність в частому розпушуванні, що грає важливу роль для садівника за витратами праці.

Дуже зручно ходити між грядками, якщо междугрядья засипані тирсою, так як стежки завжди чисті, без бур’янів, і сухі. До кінця городнього сезону мульча з тирси непомітно змішається з верхнім шаром землі, тим самим надавши йому легкість і повітропроникність. Під час осіннього перекопування землі тирсу рівномірно увійдуть в грунт, щоб до наступного сезону перетворитися в корисне добриво.

Буде добре при перекопуванні додавати в тирсу вапняну муку, щоб не допустити підвищення кислотності в грунті. Якщо на поверхні грунту залишилася велика кількість незмішаних з землею тирси, буде краще їх зібрати куди-небудь в один кут, щоб можна було їх використовувати ще раз.

Вкрита тирсою земля буде довго відтавати навесні, що не дасть можливості проводити необхідні весняні роботи на ділянці.

Тирса для добрива і мульчування городу

Мульча для полуниці

Мульча з тирси, розсипана між рядками полуниці і навколо кожного куща дасть можливість уберегти цю культуру від бур’янів і різних шкідників. Ягідки, не стикаючись із землею і вбираючи прямі сонячні промені, залишаються чистими, сухими, абсолютно не піддаються гнилі.

Багато садівники вважають, що при використанні тирси в якості мульчі на полуничних грядках збільшується термін їх зростання на одному місці до п’яти років. Причому урожай полуниці анітрохи не падає.

Мульча для малини

Грунт в малиннику слід мульчувати більш товстим шаром тирси (до 15-20 см). Цю мульчу потрібно присипати вапняної борошном і облити сечовиною, розчиненої у воді (1 ст. Сечовини на 1 відро теплої води). Ці заходи важливі для життєдіяльності мікроорганізмів, що живуть в тирсі, так як їм життєво необхідна велика кількість азоту.

Такий шар тирси допоможе зберегти вологу в ґрунті, зробити її більш легкою і пухкої, що позбавить від постійного розпушування і дасть можливість коріння вбирати більшу кількість корисних речовин, і позбавити малину від багатьох шкідливих комах і хвороб.

в результаті відпадає потреба в обприскуванні хімічними засобами. Відповідно, все це призведе до збільшення кількості ягід на гілках і поліпшить їх смак. Завдяки мульчування, малинові кущі можуть давати хороші врожаї до десяти років на одному і тому ж місці.

Тирса для добрива і мульчування городу

Застосування деревної тирси для поліпшення грунту в теплиці

Застосування деревної тирси в теплиці допоможе зробити грунт практично ідеальним. Для цього знадобляться також кінський гній, подрібнена трава, листя. При змішуванні з тирсою це дасть прекрасний результат в плані прогріву землі.

Тільки потрібно дотримуватися одне правило: якщо тирсу вже перепрілий, то і гній потрібен перепрілий, якщо застосовуються тирса свіжі – то гній теж повинен бути свіжим (в цьому випадку тирса увберуть в себе зайвий азот з гною, а не з грунту).

У теплиці удобрювати грунт тирсою можна і навесні, і під зиму. При осінній перекопуванні землі в теплиці можна відразу приготувати основу для теплих грядок, тобто скласти на них подрібнені залишки рослин з городу.

По темi:  Добриво Циркон інструкція, застосування, властивості

З настанням весни на ці рослини викласти суміш кінського гною з вапном і тирсою, прикрити невеликою кількістю соломи, а зверху засипати грунтом з доданими до нього мінеральними добривами. Така грядка дуже швидко нагріється і буде довго тримати тепло.

Тирса в теплиці для вирощування огірків

Майже всі садівники намагаються посадити огірки в теплицю якомога раніше, щоб якомога раніше почати вживати їх в їжу. Але ранньою весною погода ще нестійка, трапляються і заморозки. Щоб уберегти огірочки від загибелі і створити комфортні умови для зростання, необхідно тепло, тобто тепла грядка. В цьому якраз і допоможуть звичайні деревна тирса.

Для створення теплої грядки під огірки потрібно зняти верхній шар грунту, укласти на дно грядки перепріли тирсу і добре пролити їх рідиною з гною. Потім накидати обраний раніше грунт, сформувати акуратну грядочку і все – можна висаджувати огірки і не боятися, що вони замерзнуть. Тепла від цієї грядочки вистачить на весь сезон.

Щоб уберегти огірки від сисних паразитів, потрібно просто насипати жменьку тирси навколо огіркового стебла і гарненько полити. Комахи зникнуть.

Посадка огірків у гарячу тирсу

Висока грядка для овочів або квітів

Як відомо, у високій грядки є багато переваг перед звичайної:

 • її можна створити на будь-якій ділянці землі, навіть на кам’янистому,
 • перекопувати потрібно тільки перед посадкою рослин,
 • зручно обробляти, так як висотагрядки дозволяє не дуже сильно нахилятися,
 • через обмеженого простору на ній буває набагато менше бур’яну,
 • овочі достигають швидше, ніж на звичайній грядці через хорошого дренажу,
 • навесні така грядка швидше відтає.

Основою для створення таких грядок служать тирса. Потрібно зняти верхній шар грунту, укласти на дно тирсу, политі сечовиною, подрібнену траву, листя, сіно, будь-яку іншу органіку, гній, не забути посипати вапном. Зробити кілька таких шарів. Зверху засипати знятим раніше грунтом.

Борта грядки можна прикрити плівкою або дерном, щоб не допустити осипання і висихання землі. Така грядка буде довго віддавати тепло і дасть харчування посадженим на ній рослинам.

Тирса для добрива і мульчування городу

Тирса як укривний матеріал

Тирса можна використовувати не тільки як добриво і мульчу, дуже добре їх застосовувати як покривний матеріал. Наприклад, ними можна набити пакети або мішки і обкласти коріння і пагони рослин перед настанням зими. Це одне з найбільш надійних укриттів.

Культури, які залишають зимувати пригнути до землі (виноград, малина, троянди, клематиси і т. д.), засипають тирсою на всю довжину. Щоб під таким укриттям не завелися гризуни типу польових мишей, краще проводити цю операцію самої пізньої осені, перед настанням заморозків.

Більші столярні відходи можуть служити хорошим теплоізолятором і перешкодою для глибинного холоду для південних рослин типу винограду або квітучих ліан. Досить під час посадки насипати тирсу на дно посадкової ямки.

Також можна вкрити зимуючі кущики, зробивши над ними дерев’яний каркас, на який потрібно насипати тирсу, закрити їх поліетиленом і закидати землею. Під таким «бугром» рослина буде себе почувати комфортно в будь-які морози.

Якщо залишити тирса без поліетиленової плівки, вони намокнуть, а в мороз перетворяться в крижану купу, під якою рослина може просто загинути. Тільки часник може прекрасно перезимувати під мокрою сосновою тирсою. Фенольні смола, що входить до складу цією тирси, служить хорошим захистом від хвороб і шкідників.

З усього вищесказаного можна зробити висновок, що застосовувати тирсу на присадибній ділянці можна не тільки у вигляді прекрасного добрива, але і в якості укривного матеріалу або мульчі. Важливе значення має і доступність цього корисного добрива за вартістю.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

13 + 19 =

Сейчас читают:
Top