Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність
9349 Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність

Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність


Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність

Буряк – унікальний коренеплід, адже в їжу може вживатися як зелена частина рослин, так безпосередньо і коренеплоди. Вважається, що виростити солодкий коренеплід не важко, так як це невибагливий овоч. Однак при неправильній агротехніці: виборі насіння і посадці, відсутність своєчасної підгодівлі цукрових буряків, неправильних поливах, коренеплід втрачає цукристість, стає жорстким або просто перестає повноцінно розвиватися і набирати масу.

Особливості вирощування – грунт і харчування

до основних особливостей вирощування буряка відноситься її надзвичайна вимогливість до поживних речовин і умов розвитку. При цьому даний коренеплід знаходиться на лідируючих позиціях серед культур, збіднюючих грунт. Через винесення поживних елементів, буряк не саджають на одному і тому ж місці кілька сезонів поспіль.

Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність

Грунт

Буряк дає хороші врожаї на суглинних чорноземах і родючих супіщаних грунтах . Фахівці рекомендують вносити під буряк добрива вже за 2 – 3 сезони до її посадки. На практиці ділянку удобрюють гноєм або засаджують сидератами за один сезон, тобто протягом календарного року земля буде відпочивати від посадок. Якщо грунт на ділянці родюча досить внести добрива для буряків у вигляді мінеральних, промислових туків навесні, за 10 – 15 днів до висіву насіння.

Зверніть увагу, що буряк не росте на важких грунтах і не переносить кислого грунту. Тому навесні перед посадкою в грунт потрібно внести доломіт або вапняки, щоб провести розкислення.

Живильні речовини

Як і будь-яким іншим культурам, буряках необхідний комплекс елементів NPK – азот-фосфор-калій. Кількість споживання того чи іншого елемента буде також залежати від родючості ґрунтового розчину, його кислотності і типу. Наприклад, для вирощування буряка на пісковиках потрібно внесення органіки і мінеральних підгодівлі навесні і восени, тоді як на чорноземах досить одного внесення навесні мінеральних добрив.

На важких грунтах додатково вносять до 1,5 кг / 1 м? вапняків для розкислення, збільшують дозування золи і додатково вносять деревну тирсу. Також слід врахувати, що на чорноземах буряк більше вживає фосфору, а на виснажених або заплавних ділянках – калію. Так як буряках потрібні високі дози поживних речовин, можна використовувати гнойову рідину і пташиний послід, не боячись нашкодити коренеплодів.

Внесення високих доз азоту показано в період нарощування бадилля. Як правило, в цей час проводять першу підгодівлю з використанням органіки. Надалі коренеплід повинен отримувати фосфор і калій для формування і розвитку підземної частини рослини. Тому дози азоту знижуються або зовсім виключаються, а фосфор і калій вноситься в якості хімічних добавок.

Крім перерахованих основних компонентів, буряк потребує мікроелементах – борі, марганцю, магнію і кальцію. Тому проводиться підгодівля буряка в відкритому грунті мікродобривами, часто у вигляді обприскування. Завдяки цим мікроелементів буряк менше піддається захворювань. Наприклад, бор необхідний для профілактики захворювання чорною серцевиною, а внесення марганцю є профілактикою чорної (гнильної) ніжки.

По темi:  Як підгодовувати виноград – схема внесення добрив і підгодівлі

Мало хто городники знають, що за смакові якості буряка відповідає натрій. Саме цей елемент відповідає за цукристість і соковиту м’якоть. Щоб заповнити недолік натрію можна використовувати натрієву селітру, але є спосіб простіше. Можна скористатися звичайною кухонною сіллю, зробити розчин для кореневого підживлення буряків або обприскування її бадилля. Часто сіль застосовують одночасно з бором. Крім усього іншого, сіль відлякує таких шкідників, як літня муха і капустяна гусениця.

Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність

Як вносити добрива для буряків навесні і восени

Сама незатруднітельним підготовка ділянки під буряк при родючому грунтовому розчині. У цьому випадку за 10 – 15 днів до посадки в землю закладається суміш з однокомпонентних мінеральних добрив:

 • 20 г селітри аміачної / 40 г простого суперфосфату / 15 г калію сульфат / 1 м².

Селітру аміачну за бажанням можна замінити 30 г амонію сірчанокислого, а простий суперфосфат – 20 г суперфосфату подвійного.

На виснажених або бідних грунтах доведеться внести добрива для цукрових буряків та восени:

 • до 5 кг коровяку / 1 м².

Навесні на таку ж площу вносять:

 • 3 кг перегною з додаванням 100 г нітрофоски і 30 г сульфату калію.

Перегной можна замінити 5 кг компосту / 1 м? , нітрофоску нітроаммофоса в кількості 50 г, а калійні добрива – звичайної деревною золою в кількості 2 склянки золи / 1 м².

Для важких, кислих грунтів буде потрібно додаткове внесення деревної тирси в обсязі 1,5 – 2 десятилітрових відра / 1 м². Деревна тирса ще більше закісляет грунт, тому внесення вапна обов’язково:

 • 500 г – 1 кг вапна / 1 м².

Також рекомендується збільшення обсягу золи до 4 склянок.

Зверніть увагу, що при розрахунку добрив на метр погонний, співвідношення буде наступним 1 м² = Гряда шириною 40 см і довжиною 2,5 м.

Посів буряка

Буряк не рекомендується висаджувати на розсаду. Цей коренеплід не любить пересадок і вкрай негативно ставиться до зміни умов зростання. Семена вимочують перед посадкою протягом доби, після чого садять на підготовлену ділянку. Щоб вирощування і догляд за буряком дали бажаний результат, необхідно використовувати мінеральні добавки при посіві, але тільки в тому випадку, якщо не була проведена весняна (стартова) закладення добрив.

При посадці зазвичай використовують фосфати:

 • суперфосфат простий 30 г / 3 м погонних або суперфосфат подвійний 15 г / 3 м погонних.

суперфосфат закладають рядним способом, трохи відступивши від лінії посіву насіння. Після посадки необхідно добре пролити грунт і перший час стежити, щоб земля не пересихала, а також не з’являлася кірка на верхньому шарі, яка згубно позначиться на перших сходах.

Перед посівом землю рекомендується пролити марганцевих розчином. Це профілактичний захід спрямований на захист від грибкових захворювань, а також є підгодівлею з внесенням необхідної буряках марганцю. У період вегетації рекомендується проливати коренеплоди марганцевих розчином до п’яти разів.

Для розчину перед висівом:

 • 10 г марганцівки / 10 л.

У випадках, коли не проводилася стартова закладка добрив в перекопування, досвідчені аграрії рекомендують на другий день після висіву застосовувати для буряка деревну золу. На 15 літрів рідини знадобиться всього дві склянки золи. Розчин із золою повинен настоятися протягом декількох годин, далі отриманим складом грядку акуратно поливають.

По темi:  Мульчування грунту – як проводити, в чому користь

Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність

Схема підгодівлі буряка

Якщо навесні і восени на ділянку вносилися добрива, була правильно проведена посадка буряків і перший вихід у відкритому грунті, то вам знадобиться провести всього три основні кореневі підживлення. Перші дві заповнюють дефіцит основних компонентів, втретє столовий буряк удобрюються для усунення дефіциту мікроелементів:

 1. кореневе підживлення з азотом у фазі наростання вегетативної маси – проводиться з появою другого
 2. справжнього листка, після першого проріджування,
 3. кореневе підживлення для заповнення фосфору і калію – проводиться в період формування і росту
 4. коренеплодів, коли відбувається змикання бадилля,
 5. кореневе підживлення мікродобривами.

Додатково можна провести полив і обприскування сіллю. Головне, щоб між підживленням виходили перерви не менше 15 днів. Останній раз підгодувати буряк можна не пізніше 20 – 30 днів до збору коренеплодів.

Перша підгодівля

Перше внесення добрив проводиться відразу після проріджування, яке виконується методом общипування зайвих сходів. Виривати саджанці можна, так як в процесі коріння здорових сусідів-коренеплодів можуть пошкодитися. Неправильне проріджування часто стає причиною загибелі молодих саджанців.

Для підгодівлі буряка можна використовувати комплексні добрива. Це зручно, та й виробник дає точні дозування для різних овочевих культур. Але можна самостійно скласти суміш з однокомпонентних добавок, яка буде містити необхідні дози азот-калію-фосфору:

 • 30 г аміачної селітри / 30 г суперфосфату подвійного / 30 г сірчанокислого калію / 10 л води / 10 м погонних.

Аміачну селітру можна замінити такою ж кількістю сульфату амонію. В якості азотного добрива під буряки можна використовувати органіку:

 • рідкий коровяк в концентрації 1:10 (1 кг / 10 л),
 • пташиний послід в концентрації 1:15 (1 кг / 15 л).

Рідку органіку вносять у спеціально нарізані борозни між сіянцями буряка. Після внесення борозенки акуратно зарихляют.

Якщо літо видалося дощове, підживлення азотними складами можна повторити. Азот – елемент легко випаровується і швидко вимиваються з грунту. Для повторної підживлення рекомендується застосовувати мінеральні склади, так як проконтролювати надходження азоту з органічних туків практично неможливо.

Надлишок азоту призведе до накопичення нітратів в коренеплодах, а це надає згубний вплив на здоров’я людини. Крім цього, велике споживання азоту буряком призведе до інтенсивного нарощування зелені в верхній частині на шкоду наростання коренеплоду. У підсумку, буряк просто не виросте.

Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність

Друга підгодівля

Друге внесення під буряки проводитися з початком формування коренеплоду. Визначити початок цього процесу можна за станом бадилля, яка до цього часу повинна бути пишною і повинна замикатися в міжряддях. Для другої підгодівлі виключаємо азот, хоча іноді городники і застосовують повне комплексне добриво, до складу яких цей елемент входить. Але краще скласти суміш з однокомпонентних штучних добавок самостійно:

 • 40 г суперфосфату подвійного / 40 г сірчанокислого калію / 10 л / 10 м погонних.

Органіку в це час краще не вносити через значної кількості азоту в складі натуральних добрив.

По темi:  Доломітове борошно застосування, норми внесення, склад

Третя підгодівля

Третє внесення призначене для заповнення мікроелементів. Нехтувати мікродобривами не варто, так як саме кальцій, магній, марганець і бор в їх складі відповідають багато в чому за смакові якості, структуру, щільність і лежкість майбутнього врожаю.

Кальцій легко заповнити кальцієвої селітрою (50 г порошку / 1 м?). Дефіцит магнію усувають внесенням калимагнезии (20 г / 1 м?) Або магнію сульфат (5 г / 1 м?). Для заповнення бору проводиться підгодівля борною кислотою (2,5 г / 10 л).

Додаткові підгодівлі

Додаткові підкірки необхідні для заповнення натрію. Без цього елемента буряк втрачає соковитість і цукристість. Про його нестачі сигналізує буро-червона бурячиння. Підгодовувати коренеплоди сіллю (або натрієвої селітрою) можна два рази. Перша підгодівля натрієм проводиться на стадії появи шостого справжнього бурякового листу:

 • 15 г кухонної солі / 10 л / 1 рослину.

Друга – не пізніше, ніж через 20 днів, і не раніше 15. Якщо виникла необхідність добрив натрієм, складіть схему підгодівлі, таким чином, щоб інтервал між усіма підгодівлею був не менше 15 днів. Корисно поєднувати внесення натрію і бору. Для цього до сольового розчину додають 2,5 г борної кислоти.

Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність

Обприскування буряка

Позакореневе підживлення буряків вважаються необхідним заходом, а іноді навіть більш ефективним, ніж підгодівля під корінь. Кореневе внесення проводиться поливом, за рахунок чого частина корисних елементів залишається на поверхні грунту . Харчування «по листу» відповідає за рівномірний розподіл і швидке засвоєння макро-, а також мікроелементів. За допомогою обприскувань проводиться усунення дефіциту магнію, бору, натрію. Найпопулярнішим у городників вважається обприскування буряків натрієм в поєднанні з борною кислотою.

Якщо через інтенсивні дощі знадобилася додаткова підгодівля з азотом, можна провести обприскування сечовиною.

Популярні рецепти позакореневих підживлень буряків:

 • 20 г сечовини / 10 л – дати повністю розчинитися, обприскати бурякове бадилля у вечірній час,
 • 5 г борної кислоти / 15 л – 20 л – наносити в ранкові або вечірні години, можна додати 30 г солі / 20 л води,
 • 5 г марганцівки / 10 л води – годі й обприскувати, а провести полив по бадиллі, процедура проводиться від 2 – 5 разів за вегетативний сезон.

Зелені добрива

Добре зарекомендував себе настій з бур’янів, так зване «зелене добриво». Щоб приготувати корисний настій, необхідно протягом тижня складати в ємність (зазвичай в спеціально відведену бочку) бур`яни. Для більшої ефективності рослини можна дрібно порубати. Не можна використовувати для настою бур’яни з уже сформованими семенниками. Лободу для настою використовують рідко через наявність у цієї рослини дрібних насіннєвих суцвіть, а найкориснішою для буряка вважається кропива.

Зібрану за тиждень і вже трохи сопревшую траву заливають водою і настоюють не менше 3 днів, а в ідеалі настій повинен добре збродити і може готуватися до 7 днів. Далі рідина рекомендується процідити, щоб не допустити зараження ділянки бур’янами. Але на практиці проціджування виконується рідко, особливо у випадках, коли настій готується у великих обсягах.

Більша увага в такому випадку приділяється сортування рослин під час закладання. Настоєм рясно поливають бурякові грядки, кілька разів за місяць, протягом всього вегетативного сезону.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

12 + одиннадцать =

Сейчас читают:
Top