Органічні добрива для ґрунту внесення, види
9664 Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Органічні добрива для ґрунту внесення, види


Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Органічними добривами називають ті добрива, які містять елементи живлення рослин переважно в формі органічних сполук. До них відносять гній, компости, торф, добриво з трави та інші.

Читайте также: Аренда кофеварок в Киеве

Характеристика органічних добрив

Органічні добрива це речовини природного походження, виробником якого є природа. Вони містять необхідні елементи для активної і плідної росту рослин.

У більшості випадків отримання органіки відбувається без людського втручання в процесі розпаду продуктів від життєдіяльності рослин або тварин. Перевага органічних підгодівлі в тому, що рослини дуже швидко їх засвоюють, що не можна сказати про добрива, створених хімічним шляхом.

Але сказати, що органіка все ж краще мінеральних добрив з упевненістю ніхто не може. Так як всі садівники схиляються до думки, що для отримання великого і якісного врожаю найкраще використовувати добрива в комплексі, чергуючи їх згідно запропонованим нормам.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Чому органічні добрива вважають найбільш цінними

Органічні добрива найбільш безпечні з усіх, так як вони створені природним природним шляхом і містять саме ті корисні мікроелементи і саме в тих пропорціях , які необхідні рослині.

У складі органічних добрив містяться такі мінеральні елементи, як кальцій, калій, фосфор, азот та інші.

Складаються органічні добрива з речовин тваринного і рослинного походження, які при розкладанні утворюють мінеральні речовини – при цьому в земні шари виділяється діоксид вуглецю, який необхідний рослинам для фотосинтезу.

Органічні добрива і їх види

Існує безліч видів органічних добрив, виробництво яких розвинене не тільки в нашій країні, а й за кордоном. Однак є найбільш поширені види, які застосовуються практично скрізь для будь-яких культур в присадибному господарстві.

Найпопулярнішими органічними добривами є

 • гній,
 • компост,
 • пташиний послід,
 • біогумус,
 • торф,
 • добриво з трави,
 • перегній.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Органічне добриво – Гній

Гній є найпопулярнішим добривом з органіки. Складається він з тварин екскрементів, в складі яких присутні азот, фосфор, калій, а також солома або сіно. Гній підрозділяється на підвиди залежно від живності, яка його зробила. Найпопулярніший гній – це коров’ячий. Кінський і овечий також користується попитом, але вони не завжди доступні як в плані ціни, так і місця його придбання (вам пощастило, якщо у вас є свої коні і вівці).

Коров’ячий гній відрізняється від кінського і овечого великим вмістом мінеральних елементів. Кінський послід ж цінується вмістом великої кількості азоту з калієм.

Внесення гною в грунт рекомендується проводити після тримісячного відстою, так як в свіжому калі містяться не перероблені сміттєві насіння, різноманітні хворобливі бактерії, а також яйця гельмінтів. Підживлення можна виробляти розведеним гноєм (так званої рідиною), який благотворно впливає на всі городні культури.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Коров’ячий гній

Коров’ячий гній – це універсальне комплексне добриво, яке в своєму складі має масу елементів з переважанням кальцію і азоту. При його застосуванні структура грунту стає краще, поліпшується проникнення повітря та теплові властивості, які впливають на розвиток мікроорганізмів. Після його застосування земля насичується поживними речовинами не тільки в період внесення гною, але і зберігає поживні речовини протягом 2-3 років.

Коров’ячий гній ділиться на підвиди:

 1. Свіжий – його застосовувати можна по-різному, головне, не вносити перед самою посадкою, так як при його розкладанні підвищується температура, через що коріння молодих рослин можуть погоріти. В основному він використовується для створення компостних ям, приготування коров’яку (рідкого добрива) і в період осіннього перекопування (його просто розкидають по городу).
 2. Рідке добриво (коров’як) вважається найбільш ефективним – воно з легкістю і дуже швидко засвоюється як грунтом, так і рослинами, а також не містить хвороботворних бактерій або насіння бур’яну.
 3. Гній перепрілий в основному застосовується при весняній оранці землі або підсипаючи його безпосередньо в лунки рослин. Також він підходить для мульчування багатьох рослин.
 4. Жижа гнойова – це рідка частина гною великої рогатої худоби. Головна цінність цього підвиду – високий вміст не тільки кальцію, як у попередніх типах, але й азоту. А ось фосфору тут замало, тому рекомендується поєднувати рідину з мінеральними фосфатними добривами. Застосовувати рідину необхідно тільки в розведеному вигляді.
По темi:  Підживлення полуниці – схема, які добрива використовувати

Кінський гній

Кінський гній є ефективним і популярним органічним добривом. При його застосуванні відбувається активний ріст рослин, збільшується плодоношення, підвищується імунітет рослин до різноманітних захворювань і несприятливих зовнішніх факторів. Період родючого дії кінського гною доходить до 5 років.

Кінський гній містить безліч мікроелементів, основними з них є: азот (велика частина), калій і фосфор.

Існує 5 видів кінського гною:

 1. Свіжий,
 2. Напівперепрілий,
 3. Рідке добриво,
 4. Кінський гній в гранулах,
 5. Перегной кінського гною.

Пташиний послід

Пташиний послід є ефективним і цінним органічним добривом. Найбільш насиченим корисними мікроелементами вважається послід курей або голубів. послід від гусей і качок є менш цінним. У процесі застосування цього добрива потрібно строго дотримуватися дозування, інакше при його надлишку, можливе накопичення в рослинах нітратів.

Збереження корисних властивостей в землі після внесення добрив досягає до 3 років, з урахуванням інтенсивної експлуатації.

Застосовувати пташине органічне добриво можна трьома способами:

 • У вигляді сухої підгодівлі (безпосередньо підсипаючи в кожну лунку).
 • За допомогою водного розчину, який є одним з найбільш ефективних підгодівлі, за рахунок того, що проникнення поживних речовин до рослини відбувається з водою швидше.
 • Пташине добриво в компості – цей спосіб застосування краще за всіх зберігає корисні якості, але має тривалий час приготування, що досягає до 6 тижнів.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Біогумус

Біогумус – це органічне добриво, отримане в процесі переробки речовин каліфорнійськими хробаками. Виробництвом цього концентрату займаються спеціальні організації.

Біогумус має масу переваг, у тому числі найбільш основними є:

 • Відсутність в концентраті хвороботворних бактерій, яєць і личинок гельмінтів, нейтралізація яких відбувається в процесі переробки хробаками.
 • Мала кількість важких металів.
 • Це добриво є екологічно чистим.
 • Великий вміст в концентраті найнеобхідніших для життєдіяльності рослин елементів, таких як азот, фосфор, калій.

Також слід знати про наступні властивості біогумусу:

 • Всі елементи містяться в найбільш доступній формі, на відміну від ферментів звичайного гною.
  структурний стан біогумусу вважається дуже хорошим і сприятливим для грунту, і при попаданні навіть в саму несприятливу для вирощування грунт (наприклад глинистий), відбувається її структурування, що дуже важливо. Також створюється сприятливий для кореневої системи повітряно-водний баланс.
 • Має pH десь 6,5, сприяючи нейтралізації підвищеної кислотності грунту при необхідності.
 • Благотворно впливає на всі рослини без винятку.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Органічне добриво – деревна зола

Деревна зола є органічним добривом, у якого складу хімічних елементів змінюється в залежності від віку спалюваного рослини. Але в основному склад деревної золи це – кальцій, магній, натрій, калій. Ці елементи присутні завжди, змінюватися може тільки кількість.

Зола є універсальним добривом, що підсилює швидкість пересування поживних речовин по клітинам рослин. Також зола нормалізує перебіг всіх біохімічних процесів.

Деревна зола застосовується на кислих типах ґрунту для їх розкислення і поліпшення структури грунту.

Зола буває двох видів: рослинна і пічна. Їх приготування, прямуючи з назви, проводиться в печі або в ящику з невеликими отворами. Для отримання якісного добрива – для вогню краще використовувати дерева, що знаходяться в екологічно чистому місці.

При використанні гілок, зібраних біля дороги, можливе накопичення в золі важких металів. Зола від спалювання побутового сміття або синтетичних матеріалів, принесе суцільний шкоди рослинам, аж до того, що вони можуть пропасти.

Деревна зола підходить для всіх рослин, але є культури які її люблять більше за інших, це культури родини пасльонових, а також огірки і баклажани.

По темi:  Добриво з бур’янів як готувати і застосовувати

Такі добрива як деревна зола, торф, гній, послід також називають сухими органічними добривами.

Внесення сухих добрив відбувається під осінню оранку або для добрива дерев і чагарників, розкладаючи його по колу стовбура. Головна умова для його ефективної дії – це необхідність присипати його шаром землі і зволожувати.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Торф

Торф також є органічним добривом, утворюється він шляхом перегнивання і розкладання як рослинних, так і тваринних решток в умовах невеликого доступу кисню . Такий процес відбувається в болотистих місцевостях, де рослини і загиблі особини поступово накопичуються і пресуються. Торф буває трьох видів:

 1. Верхової – це добриво, зібране на верхній частині рельєфу. За складом корисних елементів він є найбіднішим. Верхової торф є кислим добривом.
 2. Перехідний торф , судячи з назви, знаходиться між верхівковим і низинним. Ступінь його розкладання значно вище ніж у попереднього, що впливає на результат після його внесення.
 3. Низинний торф є найякіснішим добривом, тому що всі його компоненти є повністю розклалися, pH середу у нього слабокислая. Цей вид торфу має рівномірну структуру. Низинний торф містить 50 відсотків гумусу, який для родючості грунту має велике значення.

Використовувати низинний торф слід в комплексі з іншими видами добрив, так як торф має недостатню кількість поживних елементів, а ті, що і присутні, знаходяться у важкодоступній формі для засвоєння рослинами.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Компост

Отримання органічних добрив можливо за допомогою компостних ям.

Вміст компостних куп дуже багато усіма корисними елементами, які необхідні для активного росту і плодоношення рослин. Головною перевагою компосту є можливість зробити його своїми руками без особливих витрат на його інгредієнти.

Компост робиться в спеціально підготовленої ямі або ящику великий величини. Для його приготування необхідно дотримуватися деяких правил, інакше добриво буде не найкращої якості.

Почнемо з того що можна використовувати:

 • Різноманітні харчові відходи.
 • Фрукти і овочі в будь-якому вигляді.
 • Бажано робити гною прошарок.
 • Солома, хвоя, тирса (все це необхідно для прошарків компосту).
 • Можна використовувати подрібнену папір, картон, серветки.
 • Золу, торф.

Категорично заборонено використовувати:

 • Кістки.
 • Людські і тварини екскременти.
 • Бадилля таких культур, як картопля і помідори.
 • Неорганічні і синтетичні матеріали.
  органічні матеріали, які були оброблені гербіцидами або інсектицидами.

Запорука успішного отримання органічного добрива – це дотримання балансу в укладанні шарів, а також догляд за ямою. Для отримання швидкого результату необхідно, щоб яма знаходилася в теплі і вологості – для цього її періодично потрібно поливати водою і накривати для збереження в ній тепла. Якщо компост знаходиться на сонці, то накривати його необов’язково.

Термін дозрівання компосту залежить від його складових. Мінімальний термін – від 3 місяців, а максимальний – 1 рік. Існують накопичувальні компостні ями, які дозрівають у міру їх нашарування.

Фосфорні органічні добрива

Фосфор можна отримати не тільки за допомогою хімікатів, але також з органічних речовин.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Кісткова мука

Кісткова мука є найпоширенішим фосфорним добривом, отримання якої відбувається шляхом переробки кісток домашньої худоби. Головна перевага цього добрива, це відсутність в ньому хімікатів.

Застосовувати його необхідно на землі з недоліком фосфору, визначити нестачу можна поспостерігавши за культурами, виростають на ній.

Рідке добриво

Рідке добриво являє собою настій з гною, трави або інших елементів. Для виробництва рідкого добрива можна використовувати всі види органічних речовин, наполігши їх певний проміжок часу. Головне правило отримання якісного добрива – це дотримання дозувань і часу для його дозрівання.

Суть виробництва рідкого добрива полягає в сбраживании трав або гною. Головна їхня властивість – це м’який вплив на всі культури і рівномірний розподіл їх в грунті, а також захист від шкідливих комах при обприскуванні ними стебел і листя рослин.

По темi:  Марганець сірчанокислий (сульфат марганцю) – як застосовувати

Види рідких добрив залежать від використовуваного матеріалу для їх виготовлення. Рідкі добрива можна зробити з трави, гною, золи або комплексу елементів органіки.

Як приготувати рідке добриво з бур’янів – стаття.

Гранульовані органічні добрива

Гранульовані органічні добрива – їх виробляють з гною проходячи спеціальну обробку при високій температурі, подрібнюючи його і грануліруя.

Гранульовані добрива мають деякі переваги :

 • Вони не мають в складі насіння і хвороботворних бактерій.
 • Їх можна використовувати при машинному внесення з використанням спеціальної техніки (розкидачі органічних добрив).
 • Добриво в цьому виді не злежується і не самонагрівається.
 • Воно не схильне до самозаймання і має необмежений термін використання навіть при відкритій упаковці.
 • Не мають специфічного запаху, екологічно чисті і нетоксичні.

При здійсненні підгодівлі такими добривами відновлюється хімічний склад грунту, нормалізується її кислотність і посилюється ріст і плодоношення рослин.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Технологія внесення органічних добрив

Живильні речовини органічних добрив знаходяться в легкозасвоюваній формі , тому в якому б вигляді їх не застосовували – він принесуть користь. Але потрібно пам’ятати, що при перенасичення добривами можна завдати шкоди не тільки рослинності, а й людям, так як в плодах може бути накопичення нітратів і шкідливих речовин.

Приблизна дозування добрив на 1 квадратний метр становить близько 3-4 кг (з умовою легкого типу грунту). На глинистих ґрунтах норма повинна бути більше – в межах 8 кг на 1 квадратний метр. В основному органіка вноситься під перекопування землі. У випадках місцевої підгодівлі – дозування інші (в залежності від типу грунту та виду культури).

Що впливає на строки внесення добрив

Терміни підгодівлі встановлюються за ознаками зовнішнього стану рослин або по загальних рекомендацій. Якщо є сумніви з приводу того – чи варто годувати чи ні, цей захід краще відкласти, так як надлишок добрив може принести шкоду рослинам. Також велике значення має якість грунту, яке можна визначити деякими способами:

 1. Якщо під час перекопування не утворюються грудки, то грунт легка.
 2. Якщо при стисканні в долоні жмені землі утворюється клубок – значить грунт глинистий, то є важка.

Також великий вплив робить кислотність грунту, яку також можна визначити за деякими ознаками , наприклад, якщо по краях грядок утворюється облямівка з білим нальотом, значить кислотність цієї грунту перевищена.

Такі культури, як томати, перець, огірки, баклажани підгодовувати не один раз, а протягом усього вегетаційного періоду. А ось такі рослини, як картопля або часник досить буде підгодувати в період їх посадки. Добриво полуниці виконується в період цвітіння і плодоношення. Квіти як садові, так і кімнатні підгодовуються в період їх росту і цвітіння.

Органічні добрива для ґрунту внесення, види

Період здійснення підгодівлі

Підгодовувати рослини можна в різний час:

 • у посівної період – це внесення добрив під час формування грядок або прямо в лунки культур в процесі їх посадки.
 • у після посівної період – це добриво культур після того, як на них з’являться перші три листочка.

Способи внесення підгодівлі:

 • Вкладення органіки в прикореневу зону- застосовується рідка органіка або жижа.
  некорневой спосіб може проводитися під час насіннєвий обробки.
 • Фергітація – має на увазі вкладення органіки в процесі поливу.
 • Внесення сухим органічних добрив – такий спосіб в основному застосовується для дерев і чагарників, а також садових кольорів.

Підсумовуючи вищевикладене ясно, що органічні добрива створює сама природа з рослинної і тваринної матеріалу. У ньому міститься безліч різноманітних елементів, склад яких залежить від походження і різновиди добрива, але основними і важливими для гарного росту і отримання багатого врожаю є калій, азот і фосфор.

Внесення добрив відбувається в залежності від різновидів культур, їх потреб, якості та типу грунту. Але при великому бажанні, хороший і якісний урожай можна виростити на будь-якій землі з будь-яким її якістю, головна умова – це правильно підібране добриво.

Статью нашли по запросам:
 • добрива для грунту
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

три × два =

Сейчас читают:
Top