Мульчування грунту – як проводити, в чому користь
9245 Мульчування грунту – як проводити, в чому користь

Мульчування грунту – як проводити, в чому користь


Мульчування грунту – як проводити, в чому користь

Майже всі садівники використовують на своїх ділянках грунтове мульчування, яке допомагає їм в боротьбі з бур’яном і дозволяє зменшити частоту поливів, а в деяких випадках служить добривом.

Мульчування грунту

Мульчування – це недорогий і найпростіший спосіб для захисту грунту і догляду за нею. При цьому відбувається укривання поверхні грунту будь-яким придатним матеріалом, особливо поруч з посадженими рослинами.

Для чого потрібно мульчування грунту

 • грунт довше залишається вологою і рихлою,
 • коріння рослин не піддаються переохолодженню і перегріву, то є підтримується температурний баланс,
 • поживні речовини, що знаходяться в грунті, що не вимиваються,
 • на поверхні грунту немає твердої кірки,
 • бур’яни гинуть, особливо однорічні, а пробилася крізь мульчу бур’ян легше видаляється,
 • у ягід і овочів немає зіткнення з землею, тому вони залишаються чистими,
 • під мульчею краще розмножуються дощові ч Ерві, щоблаготворно позначається на стані родючого шару грунту,
 • якщо мульча володіє декоративними властивостями, то це ще й просто красиво, город виглядає дуже акуратним.

Усі наведені вище властивості мульчі дають городнику можливість більше відпочивати, а не працювати постійно на грядках. Матеріали для мульчування підрозділяються на види: органічні і неорганічні. Кожен з цих матеріалів в якості мульчі дуже хороший, найголовніше – правильний вибір сфери застосування тієї чи іншої мульчі, так як один вид підходить тільки для грядок, а інший, більш декоративний – для квіткової клумби.

Мульчування грунту – як проводити, в чому користь

Коли проводиться мульчування, важливо робити так, щоб мульча не стикалася зі стеблом рослини або зі стволами плодових кущів і дерев. Важливо не вкривати шийку кореня, потрібно відступити від неї на деяку відстань. У дерев, особливо у саджанців, це місце є найбільш уразливим, тому воно повинно бути максимально відкрито і перебувати в сухості.

Не треба прагнути навесні починати мульчування якомога раніше, краще дочекатися гарного прогріву грунту. Під мульчею температура грунту завжди трохи нижче, ніж без неї. А якщо замульчувати непрогріту землю, то цей фактор не піде на користь рослинам, вони будуть відставати в рості.

Органічна мульча після закінчення літнього сезону стане чудовим добривом, треба лише після збирання врожаю, восени, закрити її залишки в грядки. Це поліпшить структуру ґрунту і збагатить її поживними речовинами.

Як зробити мульчу

Щоб приготувати якісну мульчу потрібно:

 • зрілий компост – 1 частина,
 • подрібнені відходи з городу або саду – 2 частини,
 • кам’яне борошно, деревна зола, водоростевий вапняк – потроху.
По темi:  Бордоська рідина для обробки рослин інструкція та відгуки

Все гарненько перемішати, замульчувати грунт, роблячи шар від 5-ти до 10-ти см.

Органічна мульча – як робити і застосовувати

Кращими матеріалами для мульчування вважаються органічні , так би мовити, природні речовини: торф, перегній, тирса, хвоя, кора дерев і т. д. Навіть мокрі газети або картон, розкладені поруч з рослинами і присипані грунтом, можуть послужити мульчею, правда, недовго, так як процес розпаду у подібного матеріалу відбувається швидко.

Потрібно мати на увазі, що органічна мульча, перегниваючи і перетворюючись в добриво, заодно може змінювати кислотність грунту. Тому до застосування мульчі з органіки слід ставитися уважно.

Мульчування грунту – як проводити, в чому користь

Тирса або деревна тріска

тирсою або тріскою краще мульчувати в тих ділянках городу, де рідко проводиться обробка і перекопування грунту, тобто в борознах або в междугрядьях, так як що тирсі , що деревної трісках для остаточного розкладання потрібно 1,5-2 роки.

Ця мульча добре підійде для малиннику або для грядок з посівами в зиму, на які вона наноситься пізно восени. Слід звернути увагу, що, якщо тирса довгий час перебували десь у кутку городу, вони встигли злежатися або «закиснути» через брак кисню в глибині купи . Така мульча не принесе користі, а тільки зашкодить рослинам. Щоб уникнути цього, треба перед вживанням цей матеріал просто висушити, розсипавши тонким шаром.

Якщо в якості мульчі використовуються тирса, дрібна стружка або кора дерев, то з родючого шару зникає азот, так як його забирає деревна мульча під час перегнивання. Звичайно, це негативно впливає на рослини.

Щоб уникнути азотного голодування грунту, слід перед тим, як розсипати тирса і інші подібні матеріали, полити грунт настоєм з коровяку або фекалій, або розвести жменю сечовини у відрі води.

Одне з важливих переваг мульчування грунту тирсою в тому, що слимаки не люблять повзати по такій поверхні, вони вважають за краще гладку і вологу. Відповідно, мульча з тирси вирішує проблему зі слимаками. Але є і невеликий недолік: тирса і дрібна стружка мають властивість з часом злежуватися.

Це може завдати шкоди рослинам – через нестачу повітря і зайвої вологості може виникнути коренева і прикоренева попрілість. Тому для такої мульчі краще підійде велика деревна тріска.

Мульчування грунту – як проводити, в чому користь

Мульча з соломи

Солома, як і тирсу, теж відлякує слимаків. Причому, грядки краще мульчувати саме соломою, а не тирсою, укладаючи її шаром, висотою близько 15-ти см. Не треба боятися, що це завадить в майбутньому рослинам, солома через короткий час осяде до висоти в 5-7 см.

Дуже добре солом’яний мульча підходить для томатів і картоплі. Вона допоможе уберегти помідори від цілого ряду бактерій, які знаходяться в грунті, не допустить захворювання кісткової ранньої гниллю, антракнозом і листової плямистості, а картоплю позбавить від найголовнішого ворога – колорадського жука. Також добре замульчувати соломою і грядки з базиліком, часником, полуницею і ожиною.

Кора хвойних дерев для мульчування

Мульчирование корою, мабуть, практично саме довговічне. Кора не вбирає воду, тому процес перегнивання затягується дуже надовго. Через тривалості використання, така мульча найкраще підходить для плодових дерев і кущів, також хороша вона на будь-який квітковій клумбі і в ягіднику. А ось для томатів така мульча навряд чи підійде через її летких речовин, які не принесуть користі помідоровим кущика.

По темi:  Поліфід – як застосовувати, інструкція, склад

Кору можна розсипати під хвойні рослини. Їм буде до смаку подкисленная грунт, яка виходить при мульчировании корою. Досить часто мульчу з кори хвойних дерев застосовують для прикраси ландшафту.

Скошена трава, бур’яни після прополки в якості мульчі

У траві міститься дуже багато азоту і інших корисних речовин , які допомагають рослинам повноцінно розвиватися. Після прополки грядок, стрижки газону або видалення пасинків на помідорах зазвичай буває досить багато трави. Її слід подв’ялить на сонці протягом пари днів, так як, по-перше, свіжоскошена трава служить притулком равликам і слимаки, по-друге, процес гниття в сирій траві починається дуже швидко, а потім вже вкривати нею грунт під рослинами.

Мульчирование томатними листям капустяних грядок віджене від капусти такого шкідника як капустяна білявка.

Сирий скошеною травою можна мульчувати грунт на городі після збирання врожаю, коли починаються дощі. За період до настання заморозків ця мульча встигне перегнити і за зиму перетворитися в добриво. І ще один плюс: грунт в городі буде додатково захищена від зимових холодів.

Мульчування грунту – як проводити, в чому користь

Мульчування опалим листям

Дуже добре буде мульчувати листям капусту і квасолю. Помідорів, перцю і баклажанів теж буде корисно мульчування опалим листям після гарного прогріву грунту.

Також листяна мульча на клумбах з квітами захистить їх від морозів, а в весняні відлиги не дозволить цибулинних рослин так рано прокинутися. Стаття в тему – листя як добриво для грунту.

Хвоя, хвойні голки для мульчі

Хвою сосни в якості мульчі дуже люблять баклажани і полуниця. Багато хто не користуються сосновими голками для мульчування, вважаючи, що через хвої грунт окислюється. Але проведені досліди доводять, що при приховуванні грунту семісантіметровим шаром голок від хвої протягом двох років поспіль, кислотність грунту не змінюється.

Дуже красиво виглядає хвойна мульча на квітковій клумбі, так само, як і подрібнені соснові шишки або очерет.

Кропива для мульчування

Виявляється, кропива присутня не в усіх городах. Цей бур’ян з’являється тільки на доброму грунті, яка збагачена гумусом і добре структурована. Загалом, якщо на городі стала рости кропива, значить, потрібно радіти: з грунтом на ділянці все в порядку!

У цій непоказною на вигляд сміттєвої траві міститься стільки корисних мікроелементів та вітамінів, особливо заліза, що не кожне лікарський рослина може зрівнятися з кропивою! А за вмістом азоту вона випереджає навіть скошену траву, солому і торф, не кажучи вже про гній.

У процесі перегнивання будь-яких частин цього чудо-рослини відбувається утворення гумусу, який підходить для всіх культур. Мульчування грунту кропивою дає приголомшливий результат – все росте, як опара на дріжджах. Для мульчі краще використовувати молоду кропиву (це як раз початок літа, коли і починається процес мульчування).

По темi:  Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Мульчування грунту – як проводити, в чому користь

Мох для мульчі

Мульчирование мохом можна проводити тільки на некислому грунті, так як така мульча підвищує кислотність. Вона абсолютно не годиться для полуниці і суниці, ці культури можуть просто згнити на корені. А для перцю, чорниці, редиски, малини і картоплі така мульча – просто знахідка.

Також добре мульчувати мохом хвойні дерева, деякі квіти, типу троянд і азалій. Саджанці яблунь і груш можна обкласти мохом, це охоронить їх від зайвої вологи, так як мох вбере її в себе, а під час посухи віддасть рослинам. До того ж мох – це прекрасний антисептик.

Також прекрасної мульчею для грядок і саду може стати використання перегною, макухи або лушпиння соняшнику і насіння гарбуза.

Мульчування грунту в теплиці

Початківці садівники запитують: потрібно чи мульчувати грунт в теплиці? Відповідь однозначна: звичайно, так. Мульча зберігає свої корисні властивості і в теплиці. Крім того, помідори і огірки, які зазвичай там вирощуються, не переносять підвищену вологість, так як в грунті швидко розвиваються грибкові бактерії, що служить причиною грибкових захворювань даних рослин.

При використанні мульчі саджанці відокремлені від вологої землі досить великим шаром мульчі, що дозволяє рослинам залишитися здоровими під час всього періоду росту.

Із застосуванням мульчі спрощується догляд за посадками, багаторазово зменшується полив і в рази скорочується обробіток грунту на грядках. Буквально через рік можна буде побачити результат регулярного використання мульчі – грунт в теплиці стане набагато плодороднее і збагачення мікроелементами.

Неорганічна мульча

Самі часто використовувані неорганічні матеріали:

 • дрібна галька і гравій,
 • неткані матеріали для саду та городу,
 • руберойд,
 • чорна плівка.

Плівка для мульчування

Багато хто використовує на своєму городі для боротьби з бур’янами і збереження структури грунту темну плівку. Її слід розстелити на потрібній ділянці і закріпити скобами з товстого дроту, або покласти дошки, або просто насипати землю на краю.

Щоб посадити рослину, потрібно зробити надрізи навхрест або у вигляді щілини над місцем посадки і, зробивши ямку, акуратно зробити посадку. Після цього ретельно полити через прорізи. Грунт під мульчею з плівки довго залишається вологою, що помітно скорочує частоту поливу. Але потрібно мати на увазі, що при довгому перерві між поливами грунт під водонепроникним матеріалом пересихає, так як дощ не проникає крізь плівку.

Якщо під такою мульчею вирощується багаторічна культура, наприклад, садові полуниця, то немає необхідності кожен раз в кінці сезону прибирати плівку. Вона може залишатися на грядці стільки років, скільки буде рости на цьому місці полуниця, тобто приблизно три або чотири роки.

Правда, плівкова мульча має один істотний недолік, – так як вона не схильна до розкладання, то і харчування від неї для грунту немає. Тому перед її укладанням на грунт рекомендується мульчування грядок перегноєм.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

2 + девятнадцать =

Сейчас читают:
Top