Гірчиця як добриво для городу як садити
9101 Гірчиця як добриво для городу як садити

Гірчиця як добриво для городу як садити


Гірчиця як добриво для городу як садити

Гірчиця – рослина, відома більшості людей як сировину для виготовлення однойменної приправи, що має специфічний смак і запах. Її широко застосовують в кулінарії, а також в медицині у вигляді зігріваючого порошку.

Читайте также: Рецепт Запіканка з творогу і рікотти

Але далеко не всі знають, що її можна вирощувати як сидерат. Але ж гірчиця як добриво хороша для городу. Властивостями рослини оздоровлювати і насичувати корисними речовинами грунт вже давно користувалися жителі балканських країн, клімат яких дуже схожий на наш клімат.

Властивості і склад гірчиці

Гірчиця по-латині називається Sinapis, і з ботанічної точки зору відноситься до сімейства капустяних. В її рід входить 6 видів, з яких найкориснішим як добриво для ґрунту є гірчиця Біла (Sinapis alba). Друге її назва, менш поширене – англійська. Свою першу назву вона отримала за кольором свого насіння. У країнах СНД широко поширена крім північних регіонів, в деяких областях відома як бур’ян, виростає уздовж доріг і на полях.

Її корисні властивості для поліпшення ґрунту полягають в особливості звільняти з землі важкорозчинні фосфати і інші речовини, і накопичувати їх у своїй зеленій масі. Інші сільськогосподарські культури не можуть їх засвоїти самостійно. Але після того, як гірчиця скошується і перегниває в грунті, інші рослини можуть отримати важкорозчинні речовини в легкій для себе формі. Саме це і робить гірчицю ефективним добривом в формі сидерата.

Сидерати – це сільськогосподарський термін, що позначає рослини, які вирощують з метою їх подальшої закладення в грунт. Крім гірчиці, використовують також люпин та інші бобові, амарант, гречка, озимі злакові культури. Інша «народне» назва – зелені добрива.

Інша корисна властивість гірчиці білої – здатність до накопичення в своє коріння, стеблах і листках азоту в великих кількостях, який в подальшому буде використаний для зростання городніх посадок. Багато рослина і фосфором. Після того, як зелена маса гірчиці скошується і потрапляє в грунт, земля насичується багатьма корисними мікро- і макроелементами, необхідними для інших майбутніх посадок на цьому місці і отримання багатого врожаю.

Гірчиця як добриво для городу як садити

У листі гірчиці, які потраплять в грунт, міститься:

 • 25% органічних речовин,
 • 0,9% фосфору,
 • 0,7% азоту.

Що потрібно знати про гірчицю

Біла гірчиця, яка використовується в якості зеленого добрива, має цілий ряд переваг перед іншими сидератами. Її насіння проростає дуже швидко – від посадки до появи перших паростків пройде максимум 4 дні. При цьому тепла погода не є обов’язковою умовою. Навіть температура 0 ° C не завадить сходам гірчиці. Самі ж молоді паростки здатні витримати заморозки до -5 ° C, тому білу гірчицю нерідко садять ранньою весною або восени. Плюс до всього – висока врожайність. Підраховано, що з однієї сотки можна зібрати близько 400 кг зеленої маси.

По темi:  Березневе підживлення ґрунту ділянки, садові та городні роботи, розсада

При посіві гірчиці для добрива потрібно враховувати, що не можна давати її насінню визрівати – це призведе до неконтрольованого поширення рослини по ділянці. Це відноситься не тільки до весняних посадках, але і до осінніх. Біла гірчиця досить швидко зростає, і нерідко встигає зацвісти до настання мінусових температур. Правда, в останньому випадку немає необхідності скошувати зелену частину. Протягом зими мороз успішно знищить її листя, а пружні стебла виконають роль снігозатримувача. Коріння ж будуть затримувати вологу в ґрунті.

Завдяки посиленому росту і великих обсягів зеленої маси гірчицю використовують як загородження від потоків повітря в місцевостях, де дмуть сильні вітри. Це сприяє затримці вологи у верхніх шарах грунту, перешкоджає її вивітрювання і охороняє посаджені рослини. Правда, через швидке розмноження гірчиці в цьому випадку необхідно скосити її перш, ніж вона зацвіте, і на це ж місце посадити культуру заново. Коріння додатково зміцнять ґрунт, а зелена частина може бути використана для підгодівлі.

Гірчиця як добриво для городу як садити

Думка фермерів щодо використання гірчиці

До жаль, в Україні біла гірчиця не отримала популярності у садівників і городників. Багато в чому скептичне думку стосовно вирощування цієї рослини склалося завдяки помилці, що воно є теплолюбним і клімат середньої смуги не підходить для білої гірчиці.

Але це твердження в корені невірно. Вона не тільки невимоглива до температурного режиму і поливу, а й є швидко поширюють бур’яном, якщо у неї встигають дозріти насіння. У дикій природі вона зустрічається у всіх кліматичних зонах за винятком вічної мерзлоти. Біла гірчиця зустрічається по всьому світу: наприклад, в Америці, Індії і Японії.

Ті садівники, які вже використовували білу гірчицю як добриво, можуть підтвердити її невибагливість і ефективність.

Переваги гірчиці як добрива

Добриво грунту гірчицею дозволяє не тільки наповнити грунт поживними елементами, але виконує ще цілий ряд додаткових функцій.

Переваги гірчиці:

 1. Вона дуже швидко росте, тому буквально забиває інші рослини, які намагаються поділити з нею територію. Тому гірчиця є відмінним і результативним засобом в боротьбі з бур’янами на ділянці.
 2. Не тільки бур`яни, а й багатьох шкідників гірчиця вижене зі своєї території завдяки фітосанітарним властивостями. Особливо різкий запах гірчиці не сподобається хробакові-дротяники, плодожерки горохової і слимаку.
 3. Рослина має досить глибоке коріння, які проникають в грунт на глибину до 3 метрів. Завдяки цьому вони структурують грунт, сприяють насиченню землі газами, а також зміцнюють землю, оберігаючи її від ерозії, вивітрювання, розмивання. Грунт стає більш пухкої, в неї потрапляє більше кисню і вологи.
 4. Гірчиця виробляє у великих обсягах зелену масу, яка потім при попаданні в грунт перетворюється в гумус – поживне органічна речовина, вкрай корисне для вирощування сільськогосподарських культур.
 5. За рахунок великого вмісту азоту, використання гірчиці як сидерат допомагає зберегти в землі ця речовина в достатніх кількостях і перешкоджає вилуговування землі.
 6. З настанням зимових холодів стебла гірчиці, посадженої восени, лягають на грунт і закривають її, не допускаючи виморожування землі.
 7. Рекомендують садити гірчицю на тих ділянках, на яких в подальшому планується посадити картоплю або пасльонові культури. Шкідники, що уподобали ці рослини, на дух не переносять терпку гірчицю і навряд чи захочуть оселитися на такій території.
По темi:  Мінеральні добрива: види, властивості, внесення

При цьому гірчиця хороша не тільки в якості майбутнього добрива для городу. Її білі квіти є для бджіл та інших запилюють комах привабливим медоносом. Ця інформація може виявитися корисною тим, хто має власну пасіку.

Також біла гірчиця хороша як рослини-компаньйона. Нерідко її висаджують близько плодових дерев і кущів ягід. Вона не тільки відлякає багатьох шкідників, а й посприяє кращому запиленню квіток. Для цієї мети можна взяти невелику жменю насіння і посадити її неподалік від яблуні, малини або полуниці.

Гірчиця як добриво для городу як садити

Недоліки гірчиці

Але все ж у гірчиці як сидерат є і деякі недоліки, про які не потрібно забувати при її посадці.

 • Біла гірчиця, яка відноситься до хрестоцвітних, має загальні захворювання і шкідників з іншими представниками цього сімейства. Тому потрібно дотримуватися правил сівозміни. На території, де росла гірчиця і поблизу не варто садити інші хрестоцвіті – наприклад, капусту або редис.
 • Насіння цієї культури, розсипані по поверхні грунту і прикриті лише тонким шарів землі, дуже привабливі для птахів, які можуть склювати весь розсипаний посадковий матеріал. Щоб не допустити цього, слід поглибити насіння в грунт або ретельно присипати мульчею на зиму.

Гірчиця біла об’єктивно має куди більше переваг, ніж недоліків. Оцінити її ефективність в повній мірі можна, тільки спробувавши посадити її у себе на ділянці.

Час для посадки

Садівники називають два періоди, коли слід сіяти гірчицю як добриво. Це середина весни і осінь, коли урожай вже прибраний. Потрібно врахувати, що оптимальну масу ця рослина набере як мінімум через місяць після попадання її насіння в грунт.

Підкорм городу гірчицею навесні

Навесні гірчицю як добриво найкраще садити в квітні. Навіть в середній смузі кліматичні умови вже підходять для цього. Сонце вже досить прогрівають грунт, а сильні нічні заморозки стають рідкістю. Хоча ця рослина вкрай невимоглива до факторів зовнішнього середовища, все ж варто дочекатися, коли температура повітря буде прогрітій для 10 ° C.

Щоб рослина встигла набрати зелену масу, яка потім буде використана в якості добрива, зажадає 1-2 місяці в залежності від умов навколишнього середовища. Якщо зробити посів в квітні, то можна встигнути поліпшити грунт до посадки основних городніх культур.

Гірчиця для городу восени

Коли вже весь урожай зібраний, настає новий час посіву білої гірчиці, як сидерат. За час, що залишився до настання холодів вона встигне не тільки вирости, але, можливо, і зацвісти.

Посадку гірчиці восени виробляють переважно на тих ділянках, які були засаджені злаковими культурами або картоплею. Завдяки цьому грунт, з якої були впитано велика кількість корисних речовин, знову насичується ними і оздоровлюється. У наступному році на ній знову можна буде виростити багатий урожай.

Нерідко гірчицю використовують як добриво під зиму, залишаючи її нескошеної. За зиму більша частина встигне перегнити і наситити землю, а стовбури вкриють ґрунт від вимерзання. А щоб гірчиця увійшла навесні, потрібно правильно вибрати час посадки. Садити насіння слід в уже прохолодну, але прорихленную грунт. Для цього її можна обробити граблями або вилами. Щоб з настанням весни талі води не змили зерна, їх слід поглибити на 1-2 см.

По темi:  Добриво з яєчної шкаралупи як застосовувати, як зробити розчин

Гірчиця як добриво для городу як садити

Способи посадки насіння

Біла гірчиця найкраще росте на родючих, дерново-підзолистих грунтах. Підійде їй і супіщаний грунт з вмістом торфу. А ось в списку найменш улюблених гірчицею грунтів складаються кислі і глинисті, а також солончаки. Хоча гірчиця – це зовсім не примхлива рослина, вона любить вологу і достатню кількість сонячного світла. Особливо велика кількість води їй потрібно в той час, коли вона набирає бутони.

Існує два основних способи посадки насіння гірчиці:

 • Перший спосіб передбачає закладення зерен в землю на глибину 1,5-2 сантиметри, залишаючи відстань між посадками в 13 – 15 см. Втім, останні правило дотримуватися необов’язково – гірчиця, що відрізняється буйним ростом, неодмінно створить пишний зелений килим на виділеному їй ділянці. Витрата насіння гірчиці, яка як добрива, становить приблизно 150 грам на 1 сотку.
 • Другий спосіб більш простий . Насіння жменями розсипають по поверхні землі, а потім прикривають тонким шаром грунту за допомогою боронування. Але потрібно врахувати, що в цьому випадку насіння знадобиться приблизно в два рази більше.

Насіння гірчиці для посадки краще купувати в спеціалізованих магазинах. Необхідно уважно перевірити їх якість: вони повинні бути щільними, без слідів всихання і гниття.

Це стане гарантією того, що вже через кілька днів на грунті з’являться зелені паростки, а через місяць гірчиця буде готова до подальшого використання.

Гірчиця як добриво для городу як садити

Що робити з гірчицею далі?

Після того, як рослини набрали достатній обсяг зеленої маси, слід закрити її в грунт, якщо мова не йде про посадку під зиму. Садівники стверджують, що така підгодівля гірчицею дає позитивні результати, оцінити які можна зовсім скоро. Головне, стежити, щоб рослини не встигли зацвісти, інакше стебла стануть занадто грубими і знадобляться додаткові зусилля.

Одна з переваг закладення стебел і листя гірчиці є те, що її просто закладати в грунт: це відбувається там же, де вона виросла. Не потрібно додаткового транспортування. Досить закласти її в землю лопатою, сапкою або мотикою. Щоб прискорити процес її переробки в грунті, можна додатково пролити її розчином, що містить мікроорганізми (наприклад, «Байкалом»). Аналогічні процедури повторюються і якщо гірчиця як добриво була посаджена восени на зиму.

Використання гірчиці білої як добрива дозволяє наповнити грунт поживними речовинами і оздоровити її в цілому. Але потрібно пам’ятати, що кожна рослина поглинає, а потім віддає назад в грунт тільки обмежений перелік елементів. Тому домогтися грунту з ідеальним складом за допомогою посадки цієї рослини, на жаль, не вдасться.

Краще використовувати кілька сидератів, підібраних з урахуванням їх особливостей. Не варто забувати і про інші види підгодівлі – уважна турбота до якості грунту стане запорукою великого врожаю.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

пятнадцать + шестнадцать =

Сейчас читают:
Top