Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник
8894 Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник

Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник


Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник

Гірчиця біла (Sinapis alba) – однорічна рослина сімейства хрестоцвітних, яка виростає висотою 25-100 см. Квітки блідо-жовті або білі, зібрані в багатоквіткове (25-100 квіток) кистевидне суцвіття. Плід – стручок, заповнений дрібним, круглим насінням світло-жовтого кольору. Стручки прямі або зігнуті, грубі, горбкуваті, звичайно покриті жорсткими відстовбурченими волосками, 2-4 см завдовжки. Цвіте в червні – липні. Плоди дозрівають в серпні.

Використовується гірчиця як добриво, так і на корм тваринам, і є, до того ж, медоносною культурою. Цінується за найбільшу здатність швидко проростати і нарощувати відносно велику масу в короткий холодний період. Врожайність зеленої маси понад 400 кг на сотку, в зеленій масі накопичує 22% органічних речовин, 0,71% азоту, 0,92% фосфору, 0,43% калію. Під час цвітіння приваблює корисних комах.

Хоча гірчиця і є високоусвояємим добривом після розкладання в ґрунті, все ж вона значно поступається бобівим сидератам за вмістом азоту, тому як сидерат гірчиця буде більш ефективна в суміші з бобовими культурами (для цього гірчицю і бобові висівають через ряд). Ця культура здатна поглинати важкорозчинні поживні елементи, недоступні для інших рослин, і переводити їх в легкодоступні форми. Ефективно поглинає поживні елементи з оброблюваного пласта, запобігаючи їх вимивання в підґрунтя.

Гірчиця – сидерат, який відразу ж після збирання картоплі сіють на зелене добриво.

Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник

Навіщо це зробити?

  • По-перше, після розкладання в ґрунті біомаса гірчиці стає легкозасвоюваним добривом, а ґрунт поповнюється органікою і гумусом.
  • По-друге, при сівбі в окультурений ґрунт ефективно пригнічує розвиток бур’янів.
По темi:  Березневе підживлення ґрунту ділянки, садові та городні роботи, розсада

По-третє, активно оздоровлює ґрунт. Наявність у всіх частинах ефірних масел служить профілактичним засобом від накопичення шкідників (дротяників, слимаків, горохової плодожерки) і грибних інфекцій (ризоктоніозу, парші картоплі). Гірчиця як добриво покращує умови життєдіяльності ґрунтових мікроорганізмів і хробаків, при розкладанні служить їм кормом. А це, в свою чергу, призводить до підвищення врожайності.

Як впливає сидерат гірчиця на ґрунт?

Гірчиця – сидерат, який добре розпушує, структурує, дренує ґрунт, підвищуючи її повітро-і вологоємність. Стрижнева коренева система гірчиці проникає глибоко в ґрунт, на глибину до 2-3-х метрів. Це одна з кращих культур для захисту ґрунтів від водної та вітрової ерозії навесні і восени, а якщо її НЕ скошувати, то і взимку. Затримує сніг, сприяє меншому промерзанню ґрунтів і, отже, більшого накопичення вологи. У степових районах її іноді для цього висівають одиночними рядами серед озимих.

Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник

Гірчиця як корм для тварин

У кормовій культурі якість зеленої маси по живильній цінності наближається до комбікормів. Особливо цінується за високий вміст протеїну в осінній період. Недолік – у відсутності багатьох вітамінів і біологічно активних речовин і наявності токсичних глюкозидов та гірчичного масла, кількість яких збільшується в міру старіння рослини. Тому на зелений корм і силос скошують до цвітіння і дають тваринам в суміші з іншими кормами не більше 20-30 кг на добу на одну корову. Після подрібнення краще використовувати корм протягом години, так як маса самозігрівається і смакові якості падають.

Де може рости гірчиця

Гірчиця – сидерат, який вимагає окультурених поживних пов’язаних ґрунтів. Добре росте на дерно-підзолистих, удобрених органічними добривами. Може рости на супіщаних, окультурених торф’яних ґрунтах. Не терпить глинястих і запливаючих кислих ґрунтів і солончаків. Культура ця вологолюбна, але в меншій мірі, ніж редька олійна, яка незамінна на важких глинистих ґрунтах. Особливо гірчиця вимагає вологи в період проростання і бутонізації. Світлолюбна, слабопосуховитривала. Зате це один з найбільш холодостійких сидератів серед хрестоцвітних. Насіння сходить при + 1-2 градусах за Цельсієм, вегетація триває пізно восени при + 3-4 градусах, а сходи переносять заморозки до -4 – -5 градусів.

По темi:  Компост: як зробити своїми руками, приготування

Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник

Посів гірчиці навесні та восени

Тепер про посів гірчиці. Сіють культуру навесні за місяць до посадки картоплі і пізніх овочів (Зауваження!: не висівати як попередника капусти, так як вони одного сімейства – хрестоцвітних) або восени після збору врожаю, з кінця квітня до середини вересня.

Причому восени рекомендується посів проводити відразу ж після збирання основної культури, щоб не допустити втрату тіньової вологи і не дати пересохнути ґрунту. Після посіву врозкид проводять боронування (наприклад, звичайними граблями).

Звичайно сходи з’являються на 3-4-й день, максимум до 7 днів. На зелене добриво і корм сіють 120-150 г на сотку (ширина міжрядь – 15 см). При посіві вручну вроссипь, або після 10-20-го серпня – 300-400 г на сотку. На насіння і для медозбору сіють з шириною міжрядь 30-45 см, зменшуючи норми висіву. Достатнім і оптимальним способом обробки є розпушування ґрунтів плоскорізом, культиватором, що підвищує родючість ґрунту і зберігає сили хлібороба. Для отримання кращого врожаю використовують органічні добрива і ЕМ-препарати.

Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник

Коли косити гірчицю?

Через 1-1,5 місяця після висіву гірчиця виростає до 15-20 см, її підрізають плоскорізом або культиватором або скошують (кому як подобається), попередньо поливши розчином ЕМ-препаратів, що прискорює процеси ферментації і створює сприятливі мікробіологічні умови, які призводять до збагачення ґрунтів поживними речовинами і мікроелементами.

***
Хочемо звернути увагу на те, що процеси розкладання залишків рослин, гуміфікації проходять тільки при наявності вологи в ґрунті (а гірчиця – сидерат вологолюбний, про це згадувалося вище), тому, якщо Ви живете в посушливому регіоні, то сидерація ефективна тільки при зрошенні, якщо ж у вашому регіоні посухи носять періодичний характер, то поливи потрібні під час посух.

По темi:  Як підгодовувати виноград – схема внесення добрив і підгодівлі

Високої родючості і великих врожаїв!

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

девятнадцать − один =

Сейчас читают:
Top