Фосфорні добрива: поділ по групах і видам
9000 Фосфорні добрива: поділ по групах і видам

Фосфорні добрива: поділ по групах і видам


Фосфорні добрива: поділ по групах і видам

Фосфорні мінеральні добрива містять в собі основну поживну речовину, так необхідну рослинам – фосфор. Він досить часто зустрічається в природі і відтворюється з натуральних фосфатів, таких як апатитові руди і фосфорити. Застосування фосфорних добрив просто необхідно для всіх сільськогосподарських культур, це один з основних джерел підживлення рослин, потрібний для їх хорошого і швидкого розвитку, зростання та підвищення врожайності.

See also: Fermer House

Відмінною стороною фосфорних добрив є те, що навіть при надмірному внесенні в ґрунт, вони не завдають шкоди, рослини беруть корисних речовин рівно стільки, скільки їм необхідно. А ось нестача фосфору у ґрунті згубно вплине на всі культурні рослини, насіння перестануть розвиватися, сповільнюється зростання, а у деяких взагалі може зупинитися.

Як же визначити фосфорне голодування посівів?

Будь-яку, навіть найскладнішу проблему при вирощуванні саду та городу можна вирішити, якщо вчасно на неї відреагувати. А для цього необхідно знати зовнішні ознаки нестачі в ґрунті тієї чи іншої важливої хімічної речовини, щоб в оперативному порядку внести її в ґрунт і виправити ситуацію. Нестача фосфору відразу проявляється за зовнішнім виглядом рослин:

 • Кореневища розвиваються слабо;
 • Рослина перестає рости, стає низькою;
 • На листках утворюються темні плями, може змінитися їх форма;
 • Рослини змінюють колір, стають темно-зеленими, а згодом і багряно-фіолетовими;
 • Листя опадає передчасно;
 • Відбувається деградація рослини.

Своєчасне внесення фосфорних добрив здатне швидко виправити всі ці хвороби і ваші сад і город знову зацвітуть.

Проте недостатньо просто поливати ґрунт усіма добривами поспіль, необхідно розібратися в первинних причинах фосфорного голодування, щоб проводити профілактику правильно. Причин недоліку в ґрунті фосфору може бути декілька, наприклад, земля втомилася від постійного землеробства і її мікрофлора вже не справляється. Також можливе неправильне внесення в ґрунт калійних і фосфорних добрив, що призводить до переходу поживних речовин в важкозасвоювану форму.

Для правильного і своєчасного усунення всіх причин нестачі фосфору, необхідно вносити саме ті добрива, що допоможуть вирішити конкретну проблему. А для цього необхідно знати їх класифікацію.

Фосфорні добрива: поділ по групах і видам

Класифікація фосфорних добрив

Усі фосфорні добрива прийнято ділити на наступні групи:

 • Водорозчинні;
 • Лимонно- і цитратнорозчинні;
 • Важкорозчинні.

Перші дві групи вважаються самими універсальними, так як добрива цього типу можна використовувати на будь-якому ґрунті. Плюсом є також те, що немає потреби вносити їх в ґрунт глибоко.

Важкорозчинні сполуки застосовують виключно на кислих ґрунтах. Їх вносять у землю заздалегідь, добре вимішуючи, і рослини засвоюють фосфор в цьому випадку лише після його реакції з кислотою з грунту. Якщо заздалегідь внести такі добрива в землю у великих дозах, вони допомагатимуть рослинами протягом кількох років поспіль, на що нездатні водорозчинні сполуки. Важкорозчинні добрива необхідно вносити якомога глибше в ґрунт, ближче до коріння сільськогосподарських культур, так як вони не можуть проникнути з водою в нижні шари самостійно.

По темi:  Курячий послід як добриво: властивості і застосування

Розглянемо кожну групу фосфорних добрив окремо.

Фосфорні добрива: поділ по групах і видам

Водорозчинні фосфорні добрива

Ця група містить спеціальні сполуки, які розчиняються у воді, і з нею фосфор швидко і легко потрапляє до рослин. Існують наступні види:

 • Суперфосфат простий;
 • Суперфосфат подвійний (потрійний);
 • Суперфос.

Суперфосфат простий. Буває у вигляді порошку або гранул сіруватого кольору і залежно від форми випуску містить від 19 до 20% фосфору. Крім цього, більше половини його складу – сірка, яка добре позначається на врожайності деяких культур. У добриві є невеликий відсоток кислоти, але кислотність грунту після його внесення зазвичай не підвищується. Гранулюють суперфосфат для того, щоб при внесенні в ґрунт фосфор не переходив в труднорозчинну форму, що особливо важливо для кислих ґрунтів.

Суперфосфат найбільш популярний і поширений серед усіх фосфорних добрив, оскільки вважається самим швидкодіючим і підходить абсолютно для всіх сільськогосподарських культур без обмежень.

Його можна використовувати як самостійне добриво або в складі інших сумішей. Надає відмінний вплив на розвиток рослин, підвищує їх стресо- і холодостійкість, підвищує врожайність всіх культур.

Суперфосфат подвійний. Відрізняється від простого високою концентрацією фосфору в районі 45%. Містить трохи більше кислоти, але зате немає домішок гіпсу. Випускається у вигляді гранул світлого сірого відтінку.

Подвійний суперфосфат рекомендують вносити для збагачення грунту восени, але можна використовувати і для прикореневої підгодівлі. У цьому випадку варто пам’ятати, що стандартну дозу слід зменшити вдвічі, інакше ви ризикуєте спалити коріння, адже це сильний концентрат.

Його вартість вище, ніж у простого суперфосфату, однак, за рахунок високої концентрації фосфору, покупка виходить більш вигідна, адже дія на рослини і ґрунт набагато сильніше, і використовувати суміші потрібно менше.

Суперфос. Також концентроване добриво, містить до 40% фосфору, виробляється у вигляді гранул. Половина фосфорних сполук в суперфосі розчиняється водою.

Фосфорні добрива: поділ по групах і видам

Цитратно-розчинні і лимонно-розчинні фосфорні добрива

На відміну від першої групи, фосфор розчиняється не водою, а слабкими кислотами. Використовують як основне внесення в ґрунт, особливо корисно для кислого грунту, підходить для всіх рослин. Існують наступні види:

 • Преципітат;
 • Термофосфати (томасшлак, обесфторенний фосфат, мартенівський шлак);
 • Кісткове борошно.

Преціпітат. Виробляється у вигляді порошку білого або світло-сірого відтінку, розчиняється в лимонній кислоті і відмінно засвоюється всіма рослинами. Це концентроване добриво з вмістом фосфору в районі 25-35%. Його використовують на всіх видах ґрунтів для основного внесення і можуть додавати в суміші для підгодівлі. По ефекту від його застосування нічим не уступає суперфосфату, а на кислих ґрунтах навіть робить більш сприятливий вплив.

По темi:  Біогумус інструкції по застосуванню добрива

Термофосфати. Це група добрив, що містить в середньому від 15 до 30% фосфору (залежно від виду), розчиняється в легких лимонних кислотах. До них відносять томасшлак, обесфторенний фосфат, мартенівський шлак.

Томасшлак містить не менше 14% фосфору, по суті є відходом від переробки сталевих і залізних руд. Це лужне добриво, тому на кислому ґрунті діє набагато краще, ніж суперфосфати, однак використовуватися може на будь-яких ґрунтах. При внесенні його слід добре перемішати із землею.

Мартенівський шлак має другу назву – фосфатшлак. Він відноситься до сильнолужних з’єднань, підходить для кислих ґрунтів, але фосфору містить менше, ніж томасшлак.

Обесфторенний фосфат містить близько 30% лімоннорастворімих фосфору, на чорноземах не поступається суперфосфату.

Кісткове (кістяне) борошно. Ефективне з’єднання, має в складі до 35% фосфору і до 5% азоту в залежності від виду, підвищує врожай на кислих і слабокислих ґрунтах. Це натуральне добриво, яке отримують шляхом переробки кісток тварин, не містить хімікатів. Розчиняється тільки в слабких кислотах, підходить майже для всіх сільськогосподарських культур, дуже популярно для підгодівлі діжкових домашніх рослин.

Склад кісткового борошна може бути різним, і тому її прийнято ділити на звичайне (15% фосфору і до 5% азоту), знежирене (до 35% фосфорної кислоти) і парене, яке добувають з необроблених кісток (до 25% фосфору і 3-4% азоту).

Фосфорні добрива: поділ по групах і видам

Важкорозчинні фосфорні добрива

Це сполуки, що зовсім не розчиняються у воді, дуже погано в слабких кислотах і цілком розчиняються в сірчаній або азотній кислоті (сильні кислоти). Існують наступні види:

 • Фосфоритне борошно;
 • Вівіаніт;
 • Амофос;
 • Діамофос.

Фосфоритне борошно. Являє собою порошок дрібного помелу темно-сірого землистого відтінку з вмістом фосфорної кислоти від 10 до 29%. Розчиняється в сильних кислотах, але іноді, завдяки дрібному помолу, може розчинитися і в слабких.

Засвоюється фосфоритне борошно досить повільно і залежить цей процес і від кислотності грунту, і від властивостей рослин, і навіть від рівня помелу добрива. Підвищити засвоюваність можна, якщо змішати з кислими азотними добривами або торфом (гноєм). Розчинність фосфоритного борошна сильно знизиться, якщо змішати її з золою або вапняком, що вкрай небажано.

Використовують це добриво для підготовки ґрунту при основному внесенні і для збагачення її фосфором. Потрібне ретельне перемішування з землею для підвищення ефективності впливу на рослини.

По темi:  Гірчиця біла: ефективне добриво і надійний захисник

Перевагами фосфоритного борошна є тривалість дії (можна вносити в ґрунт всього один раз на кілька років) і легкість проникнення в ґрунт.

Вівіаніт. Являє собою дрібний порошок синього або сіро-блакитного кольору, видобутий з болотяної залізної руди, який досить зручно розсіювати. Звичайний склад включає 28% фосфорної кислоти, але буває ще торфовівіаніт (містить домішка торфу) з вмістом фосфору в районі від 12 до 20%. По своїй дії схожий з фосфоритним борошном, перед внесенням в ґрунт вимагає окислення на повітрі.

Амофос. Це фосфорне добриво можна застосовувати на будь-якій стадії розвитку садових і городніх рослин, які його дуже люблять. Але, як і всі фосфорні, найефективнішим буде внесення його в ґрунт восени або навесні перед висадкою.

Діамофос. Має ще одну назву – гідрофосфат амонію. Це економне добриво високої концентрації, яке добре знижує кислотність грунту. Його вносять безпосередньо при посадці рослин в лунки, ретельно перемішуючи з землею. Існує також рідкий вид діамофосу, яким можна підгодовувати коріння під час цвітіння.

Фосфорні добрива: поділ по групах і видам

Застосування і способи внесення

Застосовують фосфорні добрива для збагачення грунту і підвищення врожайності всіх сільськогосподарських культур. Ефективність їх дії залежить від хімічного складу і відмінності грунту. Легкорозчинні фосфорні добрива діють приблизно однаково на родючість грунту, а важкорозчинні фосфати показують результат залежно від швидкості їх вбирання в грунт.

Безпосередньою позитивною рисою фосфорних добрив є тривалість їх дії. Багато хто з них досить внести в грунт всього лише один раз на кілька років. Це відбувається за рахунок накопичення в грунті рухомих фосфатів, що призводить до зафосфачівання грунту і забезпечує рослини фосфором ще довгий час. Це правило застосовується до будь-яких грунтів, незалежно від їх складу.

Крім усього іншого, фосфорні добрива використовуються не тільки в сільському господарстві, а й у промисловості, будівництві та тваринництві. Наприклад, кісткове борошно і обесфторенний фосфат застосовують в якості мінеральної підгодівлі для домашньої худоби.

Так як фосфорні добрива дуже добре закріплюються в грунті і з водою не опускаються на нижні шари, при внесенні їх потрібно опустити досить глибоко, ближче до коріння. Вносять їх восени або навесні при основній підготовці та перекопуванні грунту, але для підвищення ефективності впливу рекомендується робити це два рази в обидва сезону. У цьому випадку восени додаються важкорозчинні добрива, а навесні суперфосфати. Після регулярного підгодовування грунту і накопичення в ньому фосфору, цю процедуру перестають проводити щорічно, досить одного разу на два-три роки і навіть рідше.

Фосфорні добрива необхідні для рослин, вони поставляють їм поживні речовини, що сприятливо впливають на ріст і врожайність овочів і фруктів.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

один × два =

Сейчас читают:
Top