Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь
9788 Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь


Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Рослина на всіх етапах свого розвитку має отримувати необхідні мікро- та макроелементи. Природа не завжди забезпечує повне насичення ними, тому деякі речовини слід вносити штучним шляхом. Якщо про користь калію, азоту або магнію відомо, мабуть, кожному, хто має власний присадибну ділянку, то про інших речовинах незаслужено забувають і дивуються, коли посадки і якість врожаю залишає бажати кращого.

Щоб уникнути цього, слід дізнатися більше про інші елементи з таблиці Менделєєва: наприклад, може виявитися корисним добриво з бором.

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Зміст бору в грунті

Бор може утворюватися в грунті природним шляхом або бути внесений в нього штучно разом з мінеральними добривами. Причому в сільському господарстві важливий не стільки показник кількості самого елемента в грунті, скільки знаходження в ній його водорозчинних сполук, які рослини здатні поглинати кореневою системою і засвоювати.

У першу чергу мова йде про борної кислоти і її солях . Зазвичай вміст цих речовин становить не більше 10% від загальної кількості бору в грунті. При цьому такі розчинні сполуки є досить рухливими, схильними до улетучиванию вивітрювання верхніх шарів грунту. Тому в районах з підвищеною вологістю і великою кількістю опадів очікувано спостерігається нестача бору в грунті.

Кількісний вміст бору в землі залежить від декількох факторів: його хімічних характеристик, фізичних властивостей, кількості вмісту гумусу і його якості, механічного складу грунту і її водневого показника (pH). При вапнуванні розчинні сполуки бору стає більш стійкими, отже, менш доступними для рослин.

Вчені виявили закономірність між типом грунту і концентрацією в ній бору:

 1. Найбагатшими цим елементом є солончаки і солонці , которае розташовані в зоні з переважанням каштанових грунтів. При цьому найбільше вміст бору в середньому шарі, в зоні грунтового горизонту Б. У зоні C він знаходиться в меншій кількості, а найнижча концентрація відзначена на верхній поверхні грунту.
 2. Друге місце за змістом бору займають каштанові і світло-каштанові грунти , але багатшими їм верхні шари грунту, тоді як в материнській породі елемент знайдений в невеликих кількостях.
 3. Трохи менше бору в чорноземах , і основна його концентрація спостерігається ближче до поверхні.

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Що ще потрібно знати про борі і типах ґрунту:

 • В сірих лісових ґрунтах елемент також розташований в основному в горизонті А.
 • Дерново-підзолистий грунт має досить убоге зміст бору, який практично відсутній в материнській породі, розташовуючись в основному в поверхневих шарах.
 • Червонозем, піщана і супіщаних грунт збагачені бором в зовсім невеликій концентрації .

При цьому елемент знаходиться в грунті переважно в тих з’єднаннях, які складні або недоступні для засвоєння рослинами. З огляду на це, можна зробити висновок, що сільськогосподарська культури дуже часто відчувають потребу в борі.

Для чого потрібен бор рослинам?

Потреба рослин в борі, в тому числі сільськогосподарських культур, була довели вчені-біологи ще на початку XX-го століття. Подальші дослідження підтвердили, що його надлишок або недолік негативно позначається на зростанні представників флори. Щоб зрозуміти, чому концентрацію цього елемента в грунті необхідно коригувати, слід розглянути, яку роль відіграє бор в життєдіяльності рослин.

Найбільш важливі аспекти впливу бору:

 1. Він бере участь в обміні речовин рослин, позитивно впливаючи на ступінь засвоєння ними кальцію і тим самим забезпечуючи необхідне насичення цим елементом .
 2. Також спільно з кальцієм він бере участь в будівництві клітин рослини, а саме – в формуванні їх стінок.
 3. Крім цього, бор – активна ділянка поділу клітин. Тому він необхідний для формування нирок, зростання листя і кореневої системи. Особливо це його властивість актуально в період активного росту зелених організмів.
 4. Елемент бере участь в метаболізмі вуглеводів і транспортуванні цукру з більш розвинених листя до молодих і до плодів, тим самим забезпечуючи необхідний рівень цієї речовини.
 5. Також бор необхідний в період цвітіння і плодоношення всіх рослин , тому що він сприяє утворенню квіток, зав’язей і розвитку врожаю.
 6. Він бере участь в синтезі фітогормонів.
По темi:  Торф і торф’яні таблетки для розсади – як використовувати

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Недолік бору: причини і наслідки

Якщо в грунті міститься менше 0,15 мг на кілограм, то можна говорити про низький вміст в ній бору. Це зазвичай негативно позначається на рослинах, які на ній ростуть, а в особливості на сільськогосподарських культурах.

Причинами низького вмісту бору в грунті може бути:

 • Витяг елемента з грунту рослинами, які вирощувалися на цій ділянці раніше,
 • Активне внесення в землю органічних і NPK-добрив (тобто містять азот, фосфор і калій),
 • Вапнування, якщо pH перевищує 6,6,
 • Випадання опадів, які могли посприяти вимивання бору з грунту.

Що ж відбувається з рослинами, які відчувають дефіцит цього елемента?

В першу чергу починає змінюватися їх клітинна структура, відбувається збільшення товщини стінок клітин, що не є нормою. Далі страждають точки зростання, починаються порушення в ділення клітин кореневої системи. Все це призводить до погіршення розвитку посадок, гальмування їх розвитку.

Щоб встановити дефіцит елемента в грунті, зазвичай проводять лабораторні дослідження. Хоча запідозрити порушення в харчуванні посадок можна за їх зовнішнім виглядом. Брак бору у рослин проявляє себе такими ознаками:

 1. Порушується формування рослини, відбувається уповільнення або зупинка його зростання. Воно не може набирати нирки, молоде листя практично не з’являються і не досягають необхідних розмірів.
 2. У верхньої точки зростання зупиняється фотосинтез, і вона змінює свій колір на більш блідий у порівнянні з нормальною. Якщо не виправити ситуацію, ця частина рослини може і зовсім відмерти.
 3. На листі також можна помітити ознаки хлорозу.
 4. Відстань від одного міжвузля до іншого стає менше, через що рослина виглядає скупченим і кущистим.
 5. Ускладнено освіту бутонів і зав’язі, а якщо вони з’являються, то незабаром відвалюються в великих кількостях. Це не дозволяє отримати бажаний урожай.
 6. Плоди приймають потворну форму, а їх тканина перероджується і стає опробковевшей. Про споживчих характеристиках таких продуктів годі й казати.

У цих випадках необхідне використання добрива, що містить бор. Від його нестачі більше ніж інші культури, страждають: буряк, кольорова капуста, льон, яблуня.

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Надлишок бору

все добре в міру, і тому надмірна концентрація бору в землі також негативно відіб’ється на розвитку насаджень. В першу чергу вона викликає у рослин токсикоз і гальмування зростання. Цей елемент накопичується переважно в листових пластинах, тому їх краю починають відмирати або закручуватися, а самі листя змінюють свій колір на яскраво-жовтий і з часом відпадають. Чекати хорошого врожаю в цьому випадку також не доводиться.

У огірків надлишок бору проявляється появою відмерлих ділянок на аркушах (некроз) між їх жилками, а також їх пожовтінням. У помідорів висихають чашолистки, а на краях старого листя стають помітні коричневі плями. Зміст бору більше 30 мг на 1 кг ґрунту вважається дуже небезпечним для рослин і навіть тварин.

Види добрив, що містять бор

Застосування добрива з бором дозволяє нормалізувати харчування насаджень необхідним мікроелементом і забезпечити обмін речовин. Сьогодні хімічна промисловість пропонує кілька видів цих коштів, кожен з яких має свої особливості у використанні.

По темi:  Добриво з яєчної шкаралупи як застосовувати, як зробити розчин

Основні види добрив:

 • Борна кислота, яку продають в будь-який аптеці.
 • Бура.
 • Борний суперфорсфат, що представляє собою комбіноване добриво. Його внесення корисно для тих ґрунтів, де разом з дефіцитом бору спостерігається нестача фосфору. Його можна використовувати як припосевное добриво і засіб для кореневого підживлення перед посадкою рослин (при перекопуванні ділянки навесні).
 • Борнодатолітовое добриво, яке використовують в якості основного.
 • Комплексні добрива можуть містити одночасно з бором різні елементи: калій, кальцій, марганець і ін.

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Бор і магній

« маг-бор »- добриво, застосування якого актуально для всіх видів культур, що ростуть на городі. Комплекс бору і магнію, за словами виробника, здатний значно підвищити врожайність плодових, ягідних і овочевих культур, підвищуючи при цьому їх стійкість до широкого переліку захворювань: наприклад, гнилі і парші.

Використовувати його можна різними способами:

 1. Провести перед посівом обробку насіння,
 2. Здійснити позакореневе підживлення розчином добрива з розрахунку 20 г речовини на 10 літрів води.
 3. Обприскувати слід вже сформувалися листові пластини. Для полуниці або суниці дозування слід зменшити наполовину.
 4. Для кореневої покормкі потрібно рівномірно розподілити 25 грам «Мак-бору» по поверхні землі площею 2 м2, а потім зробити перекопування обробленої ділянки.

Це добриво з бором і магнієм збирає позитивні відгуки серед городників і садівників, які відзначають простоту його використання в поєднанні з ефективністю.

Крім цього, воно має невелику вартість: 60-70 рублів. Але важливо не забувати про запобіжні заходи, адже засіб належить до 3-йому класу небезпеки.

Басфоліар

Добриво з бором «Басфоліар» SP 20-19-19, ціна якого становить близько 250 рублів за 1 кг, є збалансованим мінеральним добривом, до складу якого разом з азотом, фосфором і калієм входять мікроелементи: марганець, калій, цинк, сірка та інші. Все це в сукупності може забезпечити рослинам необхідне харчування

Це засіб добре розчиняється у воді, тому зручно у використанні. Воно універсально, і застосовується для всіх сільськогосподарських культур і декоративних рослин в якості позакореневого підживлення.

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Способи застосування борсодержащего добрив

Борсодержаще добрива можна використовувати різними способами, про які можна дізнатися в інструкції до кожного з його видів.

Найпоширенішими є:

 • Замочування насіння в слабкому розчині борної кислоти або борнодатолітового добрива. Для овочевих культур його концентрація повинна становити не більше 0,03%.
 • При передпосівному добриві грунту зазвичай потрібно 1 – 1,5 кг бору на 1 гектар. Для льону дозування менше – 500 г на гектар.
 • Позакореневе підживлення за допомогою обприскування і розпилення найбільш ефективна під час набору бутонів і на початку цвітіння для плодово-ягідних дерев і чагарників.

Вплив добрив з бором на різні культури

Яку ж саме практичну користь приносить використання добрив, що містять бор? Кожна культура відгукується на внесення в грунт цієї речовини по-своєму. Але одне залишається незмінним: кількість врожаю підвищується, як і його якість. Тому використання таких коштів економічно виправдано.

Льон

При внесенні борних добрив на ділянки для посадки льону, зростає врожайність, і поліпшуються споживчі характеристики волокон, одержуваних з нього.

Буряк цукровий

Цукровий буряк не любить кислих грунтів, і вкрай чутлива до її балансу рН. На «кислої» грунті одержувана продукція відрізняється поганою якістю, до того ж урожай збирають досить убогий.

Улюблений прийом агротехніків для підвищення збору цукрових буряків та поліпшення її характеристик – це вапнування. Як вже було описано, це призводить до істотного зниження вмісту в грунті сполук бору, доступних для живлення рослин. Тому цукрові буряки нерідко відчуває потребу в цьому елементі.

Експериментальним шляхом доведено, що застосування добрив з вмістом бору може збільшити майбутній урожай на 20%. Крім цього, забезпечення цим елементом в необхідній кількості підвищує цукор в рослині і інших речовин. Це дозволяє поліпшити споживчі якості коренеплоду. Сама рослина стає більш міцним і стійким до деяких видів захворювань, наприклад, до серцевинною гнилі.

По темi:  Бордоська рідина для обробки рослин інструкція та відгуки

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Клевер і люцерна

При вирощуванні конюшини і люцерни складається схожа картина, адже у цих культур підвищують урожай шляхом вапнування, якщо вони ростуть на кислих грунтах. А це неминуче призводить до дефіциту бору. Його внесення підвищує врожайність насіння, додатково позитивно впливаючи і на їх якість.

В основному бор сприяє нормальному розвитку генеративних органів у конюшини і люцерни. Добрива з його змістом вносять як в якості основного добрива, так і в формі позакореневого підживлення.

Зернобобові рослини

Для отримання хорошого врожаю зернобобових культур важливий синтез вуглеводів, а бор відіграє в цьому процесі далеко не останню роль. Тому використання добрив з його сполуками позитивно позначається на врожаї. Крім цього, бор є необхідним елементом для нормалізації симбіозу бульбочкових бактерій (а вони створюють органічні сполуки азоту) і рослин, що благотворно впливає на загальний розвиток посадок.

Дослідження показали, що при обробці грунту перед посадкою зернобобових урожай збільшився на більш ніж 15%, підвищило кількість жирів в бобах і протеїну на 15,5%. Позакореневе підживлення малоефективна.

Кукурудза та соняшника

Якщо обробляти грунт, на якій вирощується кукурудза, борними засобами, то це посприяє активному набору зеленої маси насаджень і формування качанів. При цьому добриво вносять в якості і основного, і при підготовці до грунту навесні безпосередньо перед посадкою.

Позитивний ефект надає і позакореневе підживлення. Найкращий результат внесення бору для зростання кукурудзи досягається на грунтах дерново-підзолистого, піщаного і супіщаного, торф’яного типу. Агротехніки рекомендують поєднувати боросодержащей препарати з комплексом азоту, калію і фосфору.

Не менш потребує борі і соняшник. Хороший ефект надає попередня обробка посадкового матеріалу, а також внесення в грунт під час цвітіння і формування кошиків.

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Картопля

Застосування добрив з вмістом бору збільшує урожай. При цьому підвищується кількість крохмалю в бульбах, а самі вони стають більш стійкими до ураження паршею, вболіваючи їй в два рази рідше.

Високий результат штучного внесення бору досягається на слабокислих піщаних і супіщаних грунтах, тоді як на суглинних позитивний ефект менш виражений.

Кормові коренеплоди

Для таких культур важливим критерієм в оцінці якості їх врожаю є маса коренеплодів. Тому бор, який бере участь у створенні вуглеводів, є дуже важливим елементом для цих рослин. Особливо його застосування показано при вапнуванні грунту, яке призводить до зниження загальної кількості врожаю. Використовуючи бор, можна підвищити його кількість і зміст в коренеплодах цукру.

Також добрива з цим елементом підвищують опірність до серцевинною гнилі у кормових буряків, а у турнепсу або брукви запобігають можливе потемніння серцевини.

Овочеві культури

При внесенні боросодержащей добрив для цих культур також помітно підвищення позитивних характеристик врожаю. У попередньо оброблених ними насіння підвищується схожість, а урожай збільшується. Поліпшуються його смакові характеристики, одержувана продукція збагачується цукром і вітамінами. Ефект найбільш виражений на темно-каштанових і чорноземних грунтах.

Добриво грунту бором: правила внесення, дозування, користь

Плодово-ягідні культури

Більшість плодових і ягідних культур чуйне до внесення бору. Таким способом можна збільшити вміст в урожаї вітамінів, особливо C, і підвищити його кількість приблизно на 10-35%.

Зернові злаки

Позитивний вплив на овес, пшеницю або ячмінь добрива з бором надають тільки при передпосівної обробки насіння. Це необхідно врахувати при їх вирощуванні. Застосування таких препаратів актуально на торф’яних ґрунтах і дерново-підзолистих зі слабкою кислою реакцією.

Статью нашли по запросам:
 • Скiльки бору органiчного на 1 гектар
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

пять × 1 =

Сейчас читают:
Top