Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад
9503 Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад


Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Добриво з деревної золи використовується з давніх часів у вигляді першого мінерального засобу, що застосовувався хліборобами, для збагачення грунту неорганічними сполуками.

Читайте также: Камінь, Селеніт

Продукти горіння сухих рослинних відходів – деревини, квітів, бур’янів, соломи, листя і навіть сигарет – багаті сполуками магнію і бору, кальцію і цинку, натрію і калію, сірки і фосфору, вкрай необхідних для повноцінної вегетації рослин.

Своєчасно введена в грунт підгодівля з золи підвищує стійкість рослин до шкідників, допомагає культивуються рослинам протистояти бактеріальних і грибних інфекцій, покращує смакові якості товарної продукції, а також змінює фізичні і хімічні властивості грунту, створюючи умови для повноцінної вегетації рослин.

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Властивості деревної золи як добрива

добрива з деревної золи покращують якісний склад грунту, насичуючи грунт мінеральними сполуками,поліпшують лужні властивості гумусу. Попіл змінює кислотність грунту, збільшуючи її РН, що сприятливо позначається на плодоносінні рослин.

 • Якісний склад грунту суттєво покращується при внесенні до нього золи, що є природним розпушувачем грунту.
 • Застосування попелу підвищує врожайність на суглинних важких грунтах, полегшує механічну обробку ґрунтових пластів, дозволяє рослинам нормально розвиватися.
 • Добрива з деревної золи, змінюють фізичну структуру ґрунту і є засобом, що збільшує доступ кисню в грунт, без якого не зможуть вести життєдіяльність аеробні мікроорганізми і грунтові безхребетні.

Для того щоб підвищити ефективність підгодівлі з деревної золи її слід вносити не в чистому вигляді, а спільно з перегноєм, торфом або компостом.

Таке застосування попелу сприяє більш швидкому розкладанню органічних речовин. Не виключається і пряме внесення золи в грунт, що також сприяє поліпшенню родючих властивостей гумусу і сприятливо позначається на здатності культур плодоносити.

Після застосування добрива з попелу позитивний вплив на рослини зберігається до трьох років.

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Протипоказання щодо використання золи

 1. Не додавати попіл в свіжий гній – це знижує вміст азоту в органічному компості і призводить до створення мінеральних сполук, які коренева система рослин не в змозі ввібрати.
 2. Заборонено підгодівля золою саджанців розсади , до стадії формування перших справжніх листків. На даному етапі варто проводити підгодівлю азотистими сполуками.
 3. Не можна збагачувати попелом кислі грунти на яких ростуть капуста або квасоля.
 4. Забороняється одночасне внесення в ґрунт деревного вугілля і азотних добрив , краще ці операції проводити в різний час: восени – зола, навесні – азотисті добрива або навпаки.
 5. У ході посадки квітів і ягід, пасльонових (томатів) і гарбузових (кабачків або огірків) культур, золу перемішують з грунтом, для попередження опіків покривних тканин коренів.
 6. На грунтах, де РН 7 одиниць, зола не використовується, так як підвищений вміст лугу в грунті ускладнює всмоктування рослинами поживних речовин.
 7. Виключається додавання золи в свіжий рослинний компост, так як це заважає накопиченню азотистих речовин в субстраті.Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Правила приготування підгодівлі з деревної золи

Зробити ефективне добриво з заздалегідь заготовленої золи трохи складає труднощів. Важливо тільки накопичити потрібні обсяги матеріалу. Субстрат повинен бути сухим, складатися з дрібних фракцій і в ньому не повинні бути присутніми шкідливі для рослин і людини речовини. Городники на практиці застосовують кілька способів приготування підгодівлі з деревної золи.

Добриво з сухої золи

Приготувати мінеральну підгодівлю з просушеної золи нескладно, так як добриво застосовується в незмінному вигляді – в дрібнофракційних порошку. Його не треба навіть просівати. Відбирається потрібну кількість і розпорошується по грунту. Перекопується з грунтом або залишається на грунті як мульча, яка під впливом вологи буде поступово проникати в нижні горизонти гумусу.

При застосуванні добрива з золи важливо дотримуватися пропорції внесення попелу на 1 м². Для супіщаних грунтів, на 1 м² вноситься від 100 до 200 г золи, для суглинних грунтів доза збільшується в 2-4 рази – маса залежить від процентного вмісту глини в грунті.

По темi:  Аміачна селітра: норми внесення, склад, властивості

Важливо не перевищити кількість введеної в грунт золи, інакше можуть змінитися лужні характеристики грунту, що позначиться на рослинах.

Волога підгодівля з попелу

Щоб зробити рідке мінеральне добриво з рослинної золи важливо набратися терпіння, коли підгодівля готується методом холодної витримки. Попіл засипається в холодну воду, перемішується і залишається настоюватися протягом 6-7 днів. Маса золи і обсяг води залежать від рослин, яких будуть підгодовувати. Але, як правило – це 100-200 г попелу на 10 л води.

Такий рідкий субстрат добре засвоюється кореневою системою рослини. Застосування настою рекомендується поєднувати з поливом рослин, що значно скорочує витрати на догляд за культурами. Крім того, вологе підгодівлю можна використовувати і для позакореневого подпиток рослин, що часто роблять садівники, які культивують виноград, огірки і томати. Тільки тоді потрібно використовувати побутові розпилювачі.

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Приготування базового (маточного) настою

У практиці приготування добрив з органічної золи використовуються і більш складні рецепти, такі як приготування базового ( маточного) розчину. У 10 літрах води розчиняється 1 кг попелу, і суміш кип’ятиться протягом 10-20 хвилин. Потім 1 літр базового розчину розбавляється 10 літрами води і проводиться вологе підживлення рослин. За допомогою такої методики можна швидко приготувати повноцінну мінеральну підгодівлю.

Базовий розчин зберігається тривалий час і може бути використаний в наступних підгодівлі. Мінеральні властивості заздалегідь приготованого маточного розчину зберігають свої властивості протягом тривалого часу. У паузах між підживленням його можна додатково збагачувати борною кислотою, перманганатом калію і золою. Фактично виходить завжди готове до застосування добриво.

Зола з листя як добриво

Восени рослини скидають листя, в яких накопичилися продуктижиттєдіяльності. Садівники використовують листя як рослинного компосту, вивозять на звалище або спалюють її. Перше і друге дії найбільш прагматичні. Маса сухих речовин золи становить 1-2% від ваги спаленого листя, але концентрація необхідних мікроелементів достатня, для отримання повноцінного добрива.

Також багаті органічними речовинами і квіти, в достатку наявні на ділянках. Багато квіткові культури мають дерев’янисті стебла і для використання їх в компості, буде потрібно спеціальне подрібнення до більш дрібних фракцій. Однак з відцвілих рослин можна отримати добриво, якщо спалити їх, благо, що з золи квітів можна отримати багату мікроелементами підгодівлю.

Як спалювати листя для отримання золи

Листя і квіти найкраще спалювати в металевих бочках або ящиках, що допоможе за час листопаду і звільнення ділянки від рослинних залишків накопичити кілька кілограмів зольной фракції .Головне, не допустити потрапляння вологи всередину ємності, що призведе до зайвого вилуговування субстанції і погіршить її удобрювальні властивості. Зазвичай золу зберігають в закритих полімерних мішках або ящиках.

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Зола з листя волоського горіха

Серед садівників існує думка, що зола із згорілих листя волоського (волоського) горіха, надзвичайно цінна і корисна для рослин, як добриво. Безперечно, що хімічний склад листя горіха багатий йодом, білками, жирами та іншими складними сполуками. Але все це органічне різноманіття згорає, і в попелі листя волоського горіха залишаються фосфор (до 550 мг), калій (до 1300 мг), магній (до 220 мг).

Листові пластинки горіха багаті кальцієм (90-160 мг), сіркою (40-90 мг), марганцем (до 15 мг) і цинком (близько 6 мг). У менших кількостях присутні йод, кобальт, нікель, хром, стронцій і фтор. Всі ці речовини представлені як оксиди, добре розчиняються у воді і добре всмоктуються тканинами кореневих систем рослин. Тому користь від золи волоських горіхів така ж, як і від золи листя груші, дуба або тополі.

Чи є азот в добривах з золи

У процесі згоряння рослинної органіки, наявний в тканинах листя і деревини азот випаровується і слідів його в попелі не спостерігається. Тому органічний попіл не вважається азотним добривом, а в попелі можуть бути присутніми тільки мінеральні сполуки. Це робить деревне вугілля ідеальної неорганічної підгодівлею, багатої калієм, фосфором, кальцієм і іншими елементами.

Азот, наявний в великих кількостях в свіжому гної і рослинному компості, випаровується з ферментують субстанції, якщо в нього додавати попіл. Такі висновки пов’язані з високою лужної активністю золи.

Золою можна збагачувати ферментований гній або рослинний перегній, в цих речовинах азот знаходиться в зв’язаному стані. Тільки в цьому випадку органічні і неорганічні сполуки знаходяться в рівновазі.

Добриво з попелу сигарет для кімнатних рослин

Тютюновий попіл від всіх видів сигарет і сигар ефективний як мінеральне добриво для підгодівлі квітів, що ростуть в закритому просторі (в будинку або теплиці). Накопичити потрібну кількість субстанції складно, так як викурена сигарета продукує 0.5-0.7 г попелу. Але, щоб не витрачатися на дорогі мінеральні комплекси слід організувати збір і зберігання попелу, в якому містяться потрібні рослинам хімічні сполуки.

По темi:  Схема підгодівлі буряка – чим удобрювати, як підвищити врожайність

Існує думка, що сигаретний попіл шкідливий рослинам і не може бути використаний як мінеральне добриво. Це помилка, спростовується хімічним складом сигаретної золи, з якої все шкідливі речовини випаровуються, а залишаються тільки мінеральні сполуки, нехай і в мікроскопічних об’ємах.

Застосовується попіл від сигарет у вигляді сухого та вологого підгодівлі, а також як засіб проти грибкових інфекцій.

Якщо в сім’ї немає курців, тоді для підгодівлі домашніх квітів слід застосовувати деревне попіл рослин. Найкраще використовувати рідке добриво з рослинної золи, саме в такій формі підгодівля буде найбільш ефективна і безпечна для кімнатних рослин. Розчинені у воді мінерали легко засвояться квіткою, і виключиться можливість нанести опік коріння рослини.

 • Норма витрати золи: 10-15 г на один літр води.
 • Настій слід витримати протягом 2-3 днів.
 • Доза поливу залежить від розміру рослини і може складати від 50 мл до 300 мл на рослину.

Рідкі підгодівлі зольним розчином слід проводити 3-4 рази в рік. У момент цвітіння добриво можна проводити частіше, з інтервалом 2-3 тижні. У такому випадку період цвітіння продовжиться.

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Кам’яновугільна зола – чи можна використовувати як підгодівлю?

Кам’яновугільна зола, витягнута з печі, найбільш підходить для монтажу дренажних систем та виготовлення будівельних матеріалів, а як засіб добрива грунту вона поступається за ефективністю попелу деревини, листя, стебел квітів і чагарників.

Такі висновки пов’язані з низьким вмістом в вугільному шлаку, легкорозчинних мінеральних сполук – калію, фосфору, магнію, бору, цинку і натрію.

Але у вугільній золі є і потрібні, для грунту з’єднання – це карбонати (CaCO3), силікати (CaSiO3) і сульфати (CaSO4). Зазначені речовини погано розчиняються водою, проте, ця властивість не заважає їм виконувати дві важливі функції: добриво грунту – нехай і не дуже і зміна фізичної структури родючого шару. Практично вугільна зола є альтернативою річковому піску.

Зазначені компоненти допомагають змінити структурний склад грунту і збагатити грунт сполуками сірки і кремнію, у великій кількості потрібних всім видам капусти, хрону, цибулевих і бобових культур.

Правила застосування золи з печі

 • просіяти вугільний шлак, відбираючи фракції діаметром 2-5 мм,
 • розпорошити золу по грунті, з розрахунку 40 100 г / м² (Маса залежить від процентного вмісту глини в грунті),
 • перекопати ділянку, на глибину не менше 15-20 см,

Важливо. Роботи з удобрення суглинистого грунту золою з шлаку кам’яного вугілля потрібно проводити восени, перед зяблевої обробкою землі. Якщо зміст глини в грунті перевищує 50-60%, тоді крім вугільної золи в грунт вносяться тирсу або вапно. Також обов’язково спільне внесення ферментованого гною або рослинного компосту, що значно поліпшить структуру ґрунту.

На супіщаних грунтах вугільний шлак не застосовується.

Примітка. Кам’яновугільна зола навіть при низькому вмісті мікроелементів допоможе не тільки змінити фізико-хімічні властивості грунту, а й збагатить його сполуками кремнію і сірки, які розчинившись атмосферними опадами, будуть легко засвоюватися рослинами.

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Добриво з золи для огірків

Рослина найбільш потребує добривах багатих калієм і фосфором, а надлишок азотних добрив призводить до посиленого розвитку стебел і листя , і до погіршення якості товарних плодів. Внаслідок чого важливо два – три рази, за період вегетації, підгодовувати огірки мінеральними добривами, найдоступнішим з яких є рослинний попіл.

Приготувати мінеральне добриво можна двома способами: з сухої золи і попелу наполяганням на водному розчині, в останньому випадку рідка підгодівля може бути застосована в ході поливу кущів огірків.

Суха підкормка. Застосовується свіжий або зберігався попіл. Зола розкидається по міжряддях, а потім проводиться запланований полив, в результаті чого попіл розчиняється водою і вбирається кореневою системою рослин. Норма витрати 50 г золи на погонний метр.
Волога підгодівля. 150 г золи наполягають на 10 л води протягом 5-7 днів. Після чого проводиться полив, з розрахунку 0.5 л на один кущ.

Рослини підгодовують в фазах:

 • формування квіткових бутонів,
 • при масовій появі перших зав’язей
 • і в період інтенсивного плодоношення.

Однак не варто зловживати підживленням золою і проводити їх не більше 2-3 за сезон культивації.

Підживлення золою томатів

Необхідність підживлення томатів попелом залежить від фази зростання рослини. В першу чергу рослині потрібні речовини, що містяться в попелі, в фазі цвітіння першої кисті. А вдруге томати потребують зольной підживлення в ході процесу плодоутворення.

По темi:  Превікур Енерджі інструкція із застосування

Приготувати мінеральне добриво з просіяного попелу завдання просте, так як для томатів підійде, як розчинений у воді попіл , так і його дрібнофракційних форма.

 • Суха підкормка. Використовується заготовлений попіл, якого для збагачення грунту потрібно 50-60 г / м ². Зола просто розкидається навколо кущів і, розчиняючись під природними або штучними опадами, потрапляє в грунт.
 • Волога підгодівля. Добриво з розчину золи готується шляхом настоювання 50-100 г попелу в 10 л води, протягом 7 днів. Норма витрати залежить від сорту рослини: на низькорослі сорти витрачається 0.5 л настою, на високорослі – до 1.0 л.

Всього проводиться 2 підгодівлі вологих і не більше 2 сухих.

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Добриво для полуниці

Удобрювати ягоду попелом можна двома способами: застосовуючи кореневу (сухе або вологе) і позакореневе підживлення. Кореневі підживлення рослин проводяться двічі на рік: перед стадією цвітіння і після збору основного врожаю. Позакореневе підживлення проводиться в фазі зав’язування плодів.

Приготування мінерального добрива з просіяного попелу, виконується точно так же, як для томатів або огірків, а ось позакореневе суміш підгодівлі полуниці має інший склад, який використовується тільки для ягід.

 1. Суха підкормка. Золу для сухої підгодівлі полуниці немає необхідності просівати. Досить розкидати попіл по міжряддях. Норма витрати 60-70 г / м².
 2. Волога підгодівля. Приготування рідкої підгодівлі з рослинної золи можна виконати за прискореною методикою. Розчинити 100 г золи в 10 л води і прокип’ятити протягом 20-30 хвилин, остудити і перелити в іншу ємність, не зливаючи утворився при кип’ятінні осад. Норма витрати 1 л води на 1 м² грядки.
 3. Позакореневе підживлення. У 10 л гарячої води розчиняють борну кислоту (2 г), перманганат калію (2 г), 60-70 г просіяного попелу і 15 мл йоду. Всі інгредієнти повинні повністю розчинитися. Зрошення проводиться ввечері. Даного об’єму достатньо для позакореневого підживлення 20 м² посадки.

Мінеральна підгодівля винограду

Добриво з рослинної золи вельми суттєво впливає на плодоношення винограду. На практиці застосовуються два види підгодівлі – коренева і некоренева. У першому випадку попіл вноситься в грунт, який перекопується, у другому використовується рідкий розчин золи, розпорошується безпосередньо на рослини.

 • Коренева підгодівля . Відбирається 100-200 г сухої золи, яку і розпилюють навколо куща. Земля перекопується і під впливом зовнішньої вологи (дощів, роси і штучних зрошень), зола буде доставлятися до коріння рослини. Роботи проводяться ранньою весною або в ході зяблевой обробки грунту. Золу можна додавати в ферментований перегній.
 • Позакореневе підживлення . Таке підживлення винограду допомагає боротися із захворюваннями рослин і служить ефективним замінником калійно-фосфорних добрив.

Просеянную золу, в обсязі 2-х літрів, заливають 8 л води, після чого дають розчину настоятися протягом доби – це буде матковий настій.

Після закінчення терміну розчин фільтрують через шар вати або декількох шарів марлі. Для обприскування рослин 0.5 л маточного розчину, змішують з 10 л води і зрошують листя і грона. Даного об’єму достатньо для обприскування 10 м² посадки.

Даним розчином можна проводити і кореневі підживлення, якщо в ході весняної обробки землі зола не вносити в грунт. На 1 л основного розчину додають 10 л води і поливають землю під кущем, поєднуючи підгодівлю із запланованим поливом.

Примітка. Зовнішня підгодівля золою проводиться за один місяць до збору грон.

Деревна зола як добриво: як застосовувати, властивості, склад

Підживлення троянд золою

Мінеральний склад попелу сприятливо впливає на троянди: стимулює розвиток квіткових бутонів, допомагає квітам протистояти хворобам, і підвищує можливості троянди перенести низькі температури. Підживлення з золи вноситься в грунт при посадці троянд і кілька разів протягом вегетації.

Роза, що вирощується на супіщаних грунтах, удобрюються попелом з розрахунку 200-400 г / м², а якщо рослина росте на важких суглинних ділянках, то дозу зольного добрива збільшують удвічі (до 400-800 г / м²). Внесення попелу, в сухому вигляді, з подальшим поливом ґрунту сприятливо позначається на розвитку рослини і призводить до тривалого цвітіння.

Висновок

Підживлення попелом важлива частина догляду за рослинами, і благо, що на садовій ділянці завжди в надлишку є органіка, яку можна спалити. Важливо тільки спалювати сухе залишки рослин, щоб не забруднювати повітря задимленням. Навіть рослини, уражені захворюваннями, можуть принести користь, бо у вогні джерела інфекцій загинуть, а залишився попіл можна зберегти для застосування в наступному сезоні.

Кращим способом накопичити добрива з рослинної золи є спалювання залишків рослин в спеціальних бочках. У міру збиральних робіт органічні залишки спалюються, а результатом будуть мінімальні втрати накопичуваної золи.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

2 × два =

Сейчас читают:
Top