Біогумус добриво застосування, інструкція, склад
9649 Біогумус добриво застосування, інструкція, склад

Біогумус добриво застосування, інструкція, склад


Біогумус добриво застосування, інструкція, склад

Напевно, багато хто помічав, що по сусідству з компостних ямами, в які скидають усі відходи, часто виростає, наприклад, кущ помідор з випадково потрапив туди разом з садовими відходами саджанця. І такі «дикуни» часом виглядають куди здоровіше, ніж рослини, за якими ведеться постійний догляд. Секрет криється в тому, що в компостних ямах природним шляхом йде вироблення біогумусу.

Читайте также: Сдам в аренду коммерческое помещение в центре 30 кв. м

У цій статті ми розповімо все про біогумус – як зробити, як застосовувати, норми внесення добрива і так далі.

Що таке біогумус?

Він являє собою натуральне добриво, що виробляється хробаками з гною або органічної сировини. Підживлення біогумусом йде на користь сільськогосподарським культурам, квітам, ягідним чагарниках, плодовим деревам, стимулюючи їх зростання і забезпечуючи багатий урожай. Також він сприяє поліпшенню родючості і структури грунту, відновлює її після виснаження.

Біогумус – це добриво, що володіють збалансованим складом, оптимальним для будь-яких рослин. У магазинах його можна зустріти у вигляді порошку або розчину. Вносити біогумус в грунт можна практично круглий рік, починаючи з ранньої весни, коли грунт тільки відтає, і закінчуючи глибокою восени. Крім цього, він є засобом з пролонгованим дією. Позитивний ефект на родючість грунту триває більше 20 років. Вносячи на ділянку біогумус, можна розраховувати на те, що і на наступний рік рослини, посаджені тут, будуть успішно розвиватися.

Біогумус добриво застосування, інструкція, склад

Як виробляють біогумус

Отримання біогумусу є природний процес, творець якого – сама природа. Завдяки цьому він є натуральним і екологічно чистим засобом, який не принесе шкоди посадкам і не зробить урожай «напханий» хімією.

Процес його виготовлення полягає в переробці гною або органічних залишків хробаками. Тому друга назва добрива – вермикомпост (від латинського «vermis» – «хробак». Ці істоти мешкають в грунті будь-якого городу, трохи підвищуючи його родючість. Але в грядках їх постійно турбують, та й вибір раціону є досить обмеженим. Тому і вироблені ними корисні речовини не особливо позначаються на поліпшення росту посаджених культур.

Склад біогумусу набагато більш насичений. Сьогодні його виробляють в промислових масштабах, використовуючи для цього спеціальні види черв’яків. Їх відмінними рисами є великий розмір, здатність швидко поглинати і переробляти харчової субстрат, а також висока стійкість до патогенних мікроорганізмів і шкідників. Дощові, часто зустрічаються на городі, теж здатні виробляти біогумус, але меншою концентрації і не володіє яскраво вираженим ефектом на рослини.

Кращими ж творцями вермикомпосту є:

 1. Червоний каліфорнійський черв’як . Всупереч своїй назві, вони чудово адаптуються в кліматі країн СНД і показують чудову продуктивність гумусу. Біологами підраховано, що лише за рік їх чисельність збільшується до 500 разів при знаходженні в купі гною. Червоного каліфорнійського хробака іноді продають на вагу, при цьому кілограм коштує в середньому 100 – 150 грн.
 2. Руський московський гібрид, виведений в Підмосков’ї, призначений спеціально для розведення в умовах кліматичної зони середньої смуги. За своїм репродуктивним здібностям ці черв’яки не відстають від своїх каліфорнійських побратимів і не примхливі до харчового субстрату. Головною їх перевагою є стійкість: московський гібрид добре переносить перепади температур. Активне розмноження і переробку корму вони починають раніше, ніж черв’яки з США, яким буде потрібно більш висока температура. Ящик з хробаками-старателями (друга назва) обійдеться від 1000 грн.
По темi:  Добрива з посліду: курячого, перепелиного, качиного, кролячого

Для виробництва біогумусу на своїй ділянці зовсім не обов’язково купувати «породистих» хробаків великими кількостями. Забезпечити город зможуть і звичайні черв’яки, що живуть в гнойових купах. При бажанні можна відвідати тваринницьку ферму, де цього «добра» напевно вистачає в надлишку.

Біогумус добриво застосування, інструкція, склад

Склад біогумусу

Біогумус являє собою натуральний препарат органічне добриво з багатим складом. Основними його компонентами є:

 • гумус (приблизно 40%),
 • азот (3%) калій (1,2%),
 • кальцій ( 5%),
 • магній (5%),
 • фосфор (5%).

Загальна кількість корисних для сільськогосподарських культур речовин досягає до 60%. Причому вони знаходяться в формі, легкої для засвоєння рослинами. При це склад біогумусу зовсім не обмежується перерахованими вище елементами. У невеликих концентраціях присутні також бор, марганець, мідь, цинк та ін. Ці речовини мають здатність допомагати рослинам перетворювати мінеральні сполуки в амінокислоти. Завдяки такій особливості в врожаї не містяться шкідливі важкі метали і нітрати.

Крім цього, в біогумусі велика концентрація гумінових речовин, природних антибіотиків, натуральних стимуляторів росту та ґрунтових ферментів. Він є мікробіологічними засобом, тому що населяє грунт мікроорганізмами, які сприяють збільшенню родючості і поліпшення структури грунту.

Користь і шкода біогумусу для рослин

Чим ж ще корисний біогумус для рослин?

 1. Він здатний підвищити відсоток схожості насіння.
 2. Стимулює активне зростання, розвиток і врожайність рослин.
 3. Мікрофлора, що міститься в ньому, природна для грунту.
 4. Він підвищує імунітет рослин. Після обробки вермикомпосту вони стають практично не уразливі для більшості хвороб і комах-шкідників,
 5. Його можна використовувати щороку.
 6. Урожайність підвищується до 2 разів.
 7. Він не містить насіння бур’янів, патогенну мікрофлору, яйця і личинки комах.

Біогумус, будучи екологічно чистим продуктом, сильно виграє у порівнянні з різними мінеральними добавками. Останні не можуть повністю засвоюватися рослинами, тому частина накопичується в плодах у вигляді нітратів.

Нітрати становлять загрозу для здоров’я людини при регулярному вживанні: підвищують ризик онкологічних та ендокринних захворювань, рівень холестерину в крові, запалення слизових і т. Д. Біогумус ж рослини засвоюють практично повністю – близько 90%, тому вирощений на ньому урожай нешкідливий для людей.

Також при використанні в якості добрива мінеральних добавок необхідно строго дотримуватися необхідне дозування.

Порушення норм може призвести до змін в структурі грунту , порушення кислот ності. Все це призводить до загибелі природної мікрофлори в грунті, що негативно позначиться на здоров’ї посадок. Біогумус менш небезпечний в цьому відношенні і не вимагає точних дозувань і графіка добрив. Хоча дотримуватися певних правил при його використанні все-таки необхідно.

Біогумус добриво застосування, інструкція, склад

Самостійне приготування біогумусу на дачі

При бажанні можна організувати виробництво біогумусу на своїй ділянці. Це допоможе забезпечити ефективної підгодівлею свій сад і город на цілий рік. Все, що знадобиться – це спорудити компостер, купити або відшукати черв’яків, а потім забезпечити їх необхідним кормом.

Виготовлення конструкції компостера

Компостер може бути двох видів – вертикальний і горизонтальний. Найбільш краще зарекомендував себе перший з них. Горизонтальні ж компостери використовують нечасто, тому що їх вони не зручні в експлуатації і важко постійно підтримувати субстрат в необхідному стані. Для власної ділянки підійде конструкція середніх розмірів – цього буде цілком достатньо. Можна як купити вже готовий до використання компостер, так і спорудити його самостійно.

Для виготовлення вертикального варіанту знадобиться спорудити ящик, кожна сторона якого становить близько 50 см. Він складається з двох кубічних модулів, поставлених один на одного. Для дна використовують комірчасту сітку. Черви поступово будуть переповзати «на другий поверх», залишаючи в нижньому ящику придатний до вживання субстрат. Рекомендується зробити навіс від дощу, а під низ поставити піддон для збору зайвої витікаючої рідини.

По темi:  Амофос добриво застосування, склад, норми внесення

Закладка компосту

Грамотно виконана закладка компостної купи – одна із запорук успіху при виробництві якісного біогумусу на своїй ділянці. Потрібно уважно поставитися до кожного етапу і шару:

 • Спершу в нижній ящик слід укласти сухе сіно, гарненько його прим’яв. Ідеальною підкладкою є кокосові мати, але не завжди є можливість їх придбати.
 • Далі закладають черв’яків з кормовою сумішшю (якщо вони були придбані разом з нею), а на них – тонкий шар перепрілого гною.
 • Через 2 дні в загальну купу кладуть ретельно подрібнені органічні останки.
 • Періодично слід утрамбовувати масу і злегка поливати водою.

Щоб визначити, чи достатньо зволожена така міні -система, потрібно взяти в руки і стиснути невелику жменю субстрату з компостера. Якщо при слабкому стисканні починає капати волога, то вона міститься в надлишку і кілька днів не потрібно додавати воду в субстрат. При оптимальній вологості краплі рідини з’являються тільки при натиску з зусиллям.

Самостійне виготовлення біогумусу вдома

Біогумус підходить як добриво для кімнатних рослин, показуючи при цьому чудові результати. Квітки стають більшими і яскравими, а цвітіння триває довше. Поліпшується зовнішній вигляд і у декоративно-листяних рослин, адже речовини, що входять до складу добрива на основі біогумусу, сприяють нарощуванню зеленої маси.

Тому вермикомпост нерідко виробляють будинку, використовуючи для цього куплений пластикової контейнер-компостер. Також знадобляться черви і кокосовий субстрат, який можна купити в сільськогосподарському або квітковому магазині. Їх поміщають в ємність в перший день, після чого вони повинні звикнути до змінених умов. Коли пройде 5-7 днів, можна починати закладати і інші інгредієнти.

Біогумус добриво застосування, інструкція, склад

Основні правила виробництва біогумусу в домашніх умовах:

 1. На дно контейнера необхідно помістити – дрібну гальку або річковий пісок, прожарений в духовці для знищення мікробів і можливих паразитів.
 2. Заборонено використовувати в якості харчової основи великі очитки і обрізки від овочів або фруктів. Їх слід попередньо подрібнити.
 3. Заборонено класти до черв’якам м’ясні відходи.
 4. Щоб підтримувати нормальний кислотний баланс, в контейнер раз в 3 – 4 тижні рекомендують підкладати яєчну шкаралупу.
 5. У теплу пору року компостер бажано виносити на вулицю – на подвір’я або на балкон. У міру висока температура сподобається черв’якам, і процес виробництва буде відбуватися швидше.

Виробляючи біогумус будинку, можна забезпечити кімнатні рослини чудовим натуральним добривом на цілий рік.

Рідкий біогумус (вермікомпостний чай)

Один із способів використання отриманого після переробки хробаками сировини – вермікомпостного чай. Застосування рідкого біогумусу універсально, його використовують для різних цілей:

 • пряма підгодівля,
 • обприскування рослин,
 • підвищення схожості насіння,
 • підготовка грунту до посадки рослин.

Зробити вермікомпостного чай легко. Необхідно відро води, обов’язково теплою (щоб поживні речовини і елементи швидше розчинялися). У нього засипають 1 склянку біогумусу, перемішують і настоюють при кімнатній температурі протягом 24 годин.

У такому розчині рідкого біогумусу зберігаються всі корисні мікроорганізми. Його застосовують для добрива всіх видів сільськогосподарських культур. «Чай» покращує ріст рослин, смак плодів, ягід і овочів, підвищує врожайність. При використанні в якості підгодівлі для картоплі в ньому збільшується вміст крохмалю.

Підживлення рослин біогумусом

Хоча суворої інструкції по застосуванню біогумусу не існує, для кращого результату все ж краще дотримуватися деяких норм. У тому числі і графіка, заснованого на особливостях вермикомпосту і біологічні ритми рослин.

Лютий і березень

На самому початку сільськогосподарського календаря можна використовувати біогумус для розсади. Саме в цей час починається посадка помідор, болгарського перцю, огірків та ін. Щоб грунт для них була більш поживні, необхідно змішати 3 частини дернової землі і 1 частина біогумусу. Такий грунт як не можна краще підходить для вирощування розсади. Схожість насіння підвищитися, якщо їх попередньо замочити в вермікомпостного «чаї».

По темi:  Гумінові добрива – види, склад, властивості

Біогумус добриво застосування, інструкція, склад

Квітень і травень

В цей час настає черга поліпшення родючості ділянки під посадки. На ті грядки, на яких планується посадити коренеплоди, цибулю або часник, розсипають біогумус в розрахунку 0,5 кг на 1 м2. Потім його змішують з грунтом, боронують і проливають водою. Якщо ж на грядках запланована посадка зелені – кропу, петрушки, базиліка і т.д., то вермикомпоста потрібно взяти менше – 250 г на 1 м2. Після цього можна приступати до забивання в землю насіння.

Трохи пізніше починається висадка у відкритий грунт розсади, про яку подбали ще на початку весни. Для цього в кожну викопану лунку кладуть 150 г біогумусу, змішують із землею і поміщають саджанець. Для додаткового ефекту можна використовувати його і в якості мульчі, присипавши грунт вермикомпосту в радіусі пари сантиметрів від рослини.

Висаджуючи картопля, можна додавати по 50 г добрива в розрахунку на кожну бульбу.

Середина і кінець весни – час, коли садівники висаджують деревця і чагарники. Щоб вони краще розвивалися і незабаром принесли урожай, під кожен з них потрібно покласти від 1 до 2 кг біогумусу.

Червень і липень

в цей час рослини перебувають в стані вегетації. Щоб забезпечити їх необхідними речовинами та елементами, біогумус розсипають по поверхні грядок і в міжрядді (до 0,5 кг на м2), а потім ретельно поливають водою. Повторювати таку процедуру слід 1 раз на місяць.

Серпень

Крім планової підгодівлі посадок, біогумус використовують при розмноженні полуниці і землянки вусиками. Для цього в кожну лунку кладуть 150 г вермикомпосту, перемішують з грунтом і поливають 300 мл води на кожен вусик.

Вересень і жовтень

З настанням осені починається пора плодових і ягідних культур. Щоб рослини краще прижилися, в викопані ями слід внести близько 1 – 2 кг біогумусу, змішати з ґрунтом і пролити водою. Агрусу, малини або смородині потрібно менше добрива – приблизно 1 кг. Також можна насипати біогумус на грядки, підготовлені для посадки часнику під зиму.

Як ще можна застосовувати біогумус

Інструкція з використання біогумусу не обмежується прямими підгодівлею і внесенням в грунт . Його розчин можна застосовувати для обприскування квіткових бруньок, що підвищити врожайність. Також плодові дерева і чагарники рекомендують щорічно мульчувати шаром вермикомпоста товщиною близько 2 см.

Ефективний біогумус і для квітів. Крім того, що його можна внести в клумбу по аналогії з грядками, його застосовують в рідкому вигляді, обприскуючи рослини 3 рази за сезон з інтервалом в тиждень. Це помітно підвищить естетичні якості зелених насаджень, підвищить інтенсивність забарвлення листя і пелюсток. Цвітіння настане раніше і буде більш тривалим.

Біогумус добриво застосування, інструкція, склад

Біогумус для домашніх рослин

Застосування біогумусу актуально для кімнатних квітів. Це добриво добре тим, що на відміну від хімічних добрив воно натуральне. А це значить, що в повітря приміщення не будуть виділятися токсичні речовини, які можуть викликати погане самопочуття. Наприклад, запаморочення.

Вермикомпост можна використовувати для прикореневого підживлення в розмірі 2 ложки на 1 горщик. Це можна робити 1 раз в 2 місяці. Також його домішують до грунту для пересадки рослин в пропорції 1: 4.

Рідкий біогумус використовують як добриво для мешканців підвіконня, насипавши в 5 літрах води 1 стакан субстрату і ретельно перемішуючи. Потрібно дати рідини настоятися в печении декількох годин, щоб всі поживні речовини встигли розчинитися. Краще поставити рідину в тепле місце – так процес пройде ще швидше.

Біогумус – це органічне добриво, яке піде на користь всім представникам флори .. Його можна як купити в магазині, так і приготувати самому. Ефект не змусить довго себе чекати.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Добрива)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

восемнадцать + 17 =

Сейчас читают:
Top