Хвороби та шкідники півоній: фото, опис та боротьба з ними
10497 Хвороби та шкідники півоній: фото, опис та боротьба з ними

Хвороби та шкідники півоній: фото, опис та боротьба з ними


Як розпізнати захворювання півонії або шкідника на ньому? І що з цим робити? Спробуємо розібратися.

Хвороби піонів та їх лікування

Іржа на пионах

Іржа – захворювання, що викликається грибами, характеризується появою на обох сторонах листя жовтувато-бурих, помаранчевих або червонуватих плям. В основному проявляється у другій половині літа. Уражені листя зазвичай закручуються і швидко висихають, і півонії втрачають декоративність. Якщо вчасно не вжити заходів, зупинити поширення захворювання дуже складно: спори гриба легко розносяться вітром, що призводить до зараження інших рослин.

Що робити з іржею на пионах?

Хворі листя в період вегетації необхідно зібрати і знищити – спалити. Також при перших ознаках хвороби рослини потрібно обприскати 1%- ною бордоською рідиною. У профілактичних цілях півонії рекомендують підгодовувати фосфорно-калійними і мікродобривами: це робить рослини більш стійкими.

Борошниста роса на пионах

Борошниста роса – хвороба, що викликається грибами, зазвичай вражає вже дорослі півонії. Її можна дізнатися за белесому мучнистому нальоту, появляющемуся на верхній частині листя. У підсумку уражені листки деформуються і всихають.

Що робити з борошнистою росою на пионах?

Хворі півонії слід обприскувати 0,5%-ним розчином кальцинованої соди з додаванням господарського мила. Всього потрібно 2 обробки: друга проводиться через 10 днів після першої. Ще один варіант – обприскувати рослини 0,2%-ним розчином “Фігона”.

Кладоспориоз на пионах

Кладоспориоз, септоріоз, аскохітоз та інші плямистості – хвороби, що викликаються грибами і вражають листя. Вони призводять до зниження декоративності і часто до передчасного відмирання листків. У деяких випадках уражаються також стебла, бутони і квітки. Зовні хвороби проявляються у вигляді різних плям (при кладоспориозе – темно-коричневих з темною облямівкою, при септориозе – сірувато-коричневих з тонкою темною облямівкою, при аскохитозе – сірувато-коричневих).

Хвороби та шкідники півоній: фото, опис та боротьба з ними

листя півонії пошкоджені хворобою

Що робити з плямистостями на пионах?

По темi:  Осенняя обрезка яблони, малины, винограда, смородины, роз, клематисов и других садовых культур

Профілактика цих хвороб – знищення рослинних залишків, в яких може зберігатися збудник захворювання, і низька осіння обрізка стебел. При перших ознаках хвороби у вегетаційний період можна обприскувати рослини мідьвмісними препаратами.

Хвороба Лемуана на пионах

Хвороба Лемуана – захворювання, причини появи якого залишаються невідомі. Уражені рослини дрібнішають, їх пагони слабо розвиваються, вони перестають цвісти. При цьому на коренях з’являються здуття, дуже схожі на ті, які утворюються при зараженні галової нематодою. З-за цієї обставини деякі вважають, що саме вона і є збудник даного захворювання.

Що робити з хворобою Лемуана на пионах?

Хвороба Лемуана не лікується, так що залишається тільки викопати хворі півонії і швидко знищити, поки захворювання не поширилося.

Сіра гниль на пионах

Сіра гниль – одна з найбільш небезпечних для півоній хвороб, що виявляється навесні. Вона вражає всі рослина – бутони, стебла, листя – і нерідко призводить до його в’янення. Через деякий час на листках уражених рослин проявляються коричневі плями, вкриті сірим нальотом (цвіллю). Плями нерідко з’являються і навколо стебла біля кореневої шийки півонії.

Ідеальні умови для поширення і розвитку сірої гнилі – сира погода, затоплення рослини талими водами, різкі перепади температур і загущені посадки.

Що робити з сірою гниллю на пионах?

При сильному зараженні хворі частини необхідно зрізати і знищити, а самі рослини обприскувати розчином марганцевокислого калію (3 г на 10 л води) або мідним купоросом (0,6-0,7%-ний розчин). Також потрібно прибрати верхній шар грунту, насипавши свіжу.

Якщо поодинокі випадки ураження, можна обробити півонії розчином чистотілу (400-500 г свіжозібраного сировини залити 5 л гарячої води і настоювати 1-1,5). Обприскування проводиться кілька разів, з перервами між обробками в 5-6 днів.

Також радять обприскувати рослини фунгіцидами: “Фундазолом” (0,2%-ний розчин), “Сумилексом”, “Ровралем” та іншими.

В якості профілактики слід боротися з мурахами і попелицями: нерідко саме вони стають переносниками сірої гнилі.

В’янення

В’янення – хвороба, в основному вражають слабкі рослини в період цвітіння. При цьому піони можуть виглядати здоровими, але у них в’януть листя і стебла. Один з маркерів захворювання – потемнілі на поперечному зрізі втечі судини. Гриб, що викликає в’янення, здатний зимувати в коренях і кореневої шийки рослин, так що позбутися від хвороби непросто.

По темi:  Луковичные растения дома: нерине или цветок нимф

Що робити?

Врятувати півонії вже не вийде, все, що залишається, – викопати рослини разом із земляною грудкою і спалити. Що залишилася після цього яму слід обробити формаліном або хлорним вапном.

Рак коренів півонії

Рак коренів – бактеріальна хвороба, яка характеризується утворенням наростів на кореневій шийці рослин.

Що робити?

Заражені рослини доведеться викопати і спалити, а ямки, що залишилися після цього, потрібно залити 1%-ним розчином формаліну і щільно засипати землею.

Филлостиктоз на пионах

Филлостиктоз – хвороба, що викликається грибами, що виявляється в період масового цвітіння. Відмінні ознака – темно-бурі некротичні плями на листках. При сильному ураженні листя можуть передчасно відмирати. Крім того, ослаблені філлостиктозом рослини стають схильні до захворювань, викликаним пліснявими грибами.

Що робити з філлостиктозом на пионах?

Уражені частини рослин необхідно знищити. Також в період бутонізації і у вересні півонії потрібно обприскувати 3-4%-ним розчином мідного купоросу. В якості профілактики обов’язково спалюйте рослинні залишки: інфекція може зберігатися в них.

Кільцева плямистість (мозаїка) півоній

Кільцева плямистість (мозаїка) – вірусна хвороба, що проявляється на листках півоній у вигляді жовтуватих плям, штрихів, зазвичай у вигляді кілець або півкілець. З часом ділянки листя можуть буріти. З-за хвороби пригнічується ріст рослин, квітки блідне, цвітуть півонії менш інтенсивно.

Що робити з мозаїкою на пионах?

Захворювання практично не лікується, тому потрібно знищувати заражені рослини. До профілактики кільцевої плямистості відноситься боротьба з комахами, які сприяють розповсюдженню вірусу.

Шкідники півоній і боротьба з ними

Бронзовка

Бронзовка особливо небезпечна з травня по серпень: вона об’їдає пелюстки, стебла і листя рослин. Дізнатися цього жука легко за золотисто-зеленою спинці, завдяки якій він і отримав свою назву.

Що робити з бронзовкой?

У період активності бронзовок їх рекомендують збирати щоранку вручну. Також наприкінці літа слід частіше рихлити грунт, а під час бутонізації півоній обприскувати їх розчином бадилля помідорів або інсектицидами.

Хвороби та шкідники півоній: фото, опис та боротьба з ними

бронзовка на піон

Галлові нематоди на пионах

Галлові нематоди переважно вражають коріння рослин. Відрізнити хворі півонії можна за вузлуватим здуттів, в яких зазвичай і збираються ці шкідники.

Що робити з галової нематодою на піонерів?

Уражені рослини необхідно прибрати і спалити, щоб запобігти поширенню нематод. Після цього грунт краще продезінфікувати 1%-ним розчином формаліну.

По темi:  Чотири потрібних ради для раннього врожаю великої суниці

У профілактичних цілях потрібно уважно відбирати посадковий матеріал, глибоко перекопувати ґрунт перед посадкою півоній і не забувати знищувати всі рослинні рештки під час прибирання ділянки.

Попелиця на пионах

Попелиці небезпечні тим, що випивають з рослини соки. Зазвичай вони скупчуються на верхівках пагонів, навколо бутонів і квіток. Якщо їх занадто багато, рослина починає слабшати, квітки можуть дрібніти, а листя – згортатися і знебарвлюватися. До того ж ці комахи можуть бути переносниками вірусних захворювань.

Хвороби та шкідники півоній: фото, опис та боротьба з ними

попелиця на піон

Що робити з попелиць на пионах?

Якщо попелиць зовсім небагато, можна збирати їх вручну або змивати з куща сильним напором води (або мильним розчином). Якщо їх стає багато, доведеться обробити півонії інсектицидами (наприклад, “Актеллік”).

Дернові мурахи на пионах

Дернові мурахи, залучені солодким сиропом, виділюваним бутонами, нерідко обгризають пелюстки рослин, а іноді і самі бутони.

Хвороби та шкідники півоній: фото, опис та боротьба з ними

мурахи на бутоні півонії

Що робити з мурахами на пионах?

Рослини, уражені мурахами, а також ґрунт навколо них слід обприскувати репелентами. Можна пролити грунт розчином “Мурахоїда” (1 мл на 10 л води), внести в грунт або мурашник “Грім”, “Грім-2” або “Муравьін” (20-30 г на 10 м2). Також застосовуються настої інсектицидних рослин: часнику, чистотілу, полину і т. д.

Трипси на пионах

Трипси часто зустрічаються на пионах в період вегетації. Вони живляться соком рослин – особливо великої шкоди завдають в період бутонізації. З-за них тканини знебарвлюються і жовтіють. Також вони переносять вірусні захворювання. Помітити на квітках сліди їх перебування неозброєним оком досить складно: трипси дуже дрібні.

Що робити з трипсами на пионах?

Боротися з трипсами можна, обприскуючи півонії “Карбофосом”, “Фитовермом” або “Актеллік” – зазвичай обробку проводять перед цвітінням. З народних засобів застосовують настоянку кульбаби або деревію. Заселені трипсами рослини необхідно ізолювати, щоб не дати шкідників поширитися.

Хмелевый тонкопряд на пионах

Хмелевый тонкопряд поїдає коріння півонії: з-за цієї рослини зупиняються в рості і погано цвітуть.

Що робити з хмельовим тонкопрядом?

Для профілактики потрібно регулярно розпушувати і прополювати грунт, а також вчасно видаляти бур’яни. Якщо шкідники вже помічені, можна обприскати кущі препаратом “Іскра”.

Ілюстрації до матеріалу: Оксана Капітан

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Сад, город)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

пять × четыре =

Сейчас читают:
Top