Трихофітія (стригучий лишай) у нутрій
6188 Трихофітія (стригучий лишай) у нутрій

Трихофітія (стригучий лишай) у нутрій


Трихофітія (стригучий лишай) у нутрій

Трихофітія (стригучий лишай) – заразна хвороба, що викликається грибами роду Dermatophytes, проявляється наявністю на шкірі голови, шиї, рідше спини і боків характерних округлих безволосих ділянок діаметром 1-4 їм, покритих сіро-бурими корками.

Етіологія. Збудники: Trichophyton mehtagrohytes, Microsporum cenis, значно рідше Trichophyton verrucomus. Джерелом збудника інфекції є хворі трихофитией або мікроскопією тварини, і навіть хворий стригучий лишай людина. Хвороба може охопити 75-80% – поголів’я. Переболевшие звірі до 12 міс. продовжують носити суперечки гриба і заражати здорових звірів. Захворювання передається при безпосередньому контакті здорових і хворих звірів, через інфіковані предмети догляду, будиночки. Збудник переноситься з пухом, комахами, гризунами. Потрапивши на шкіру, збудник трихофітії переходить в волосяні фолікули і починає розмножуватися, руйнуючи кореневе речовина волоса, кутикулу і. сам фолікул. Продукти життєдіяльності гриба (протеолітичні ферменти і екзотоксини) викликають запалення шкіри.

Трихофітія (стригучий лишай) у нутрій

Симптоми. Інкубаційний період триває від 8 до 30 днів. Характерними для захворювання є різної величини покриті лусочками сіруваті плями, що розташовуються на шкірі голови, шиї, в області ліктьового суглоба, в запущених випадках – на спині, боках, животі. У цих місцях шкіра потовщена, на її поверхні знаходяться численні лусочки і скоринки, волосся ламаються, випадають. Якщо лікування не проводиться, то плями збільшуються в розмірах, скоринки на них товщають, волосся обламуються, утворюються облисіли попелястого кольору.

Трихофітія (стригучий лишай) у нутрій

Діагноз ставиться на підставі клінічного огляду та мікологічного дослідження: соскобов з уражених ділянок шкіри. Гриби роду Microsporum можуть бути виявлені люмінесцентним методом (уражені волосся дають зеленувате світіння).

Лікування і профілактика

При появі стригучого позбавляючи ретельно оглядають усіх звірів на фермі і встановлюють вид збудника. Наступні огляди проводять через 2-4 тижні. Хворих тварин ізолюють і лікують, будиночки дезінфікують. З лікувальною метою використовують антибіотик гризеофульвін в дозі 20 мг на 1 кг маси тіла на добу з кормом до одужання, після чого антибіотик продовжують давати протягом 30-50 днів, але в половинній дозі. Одночасно уражені ділянки шкіри обробляють фунгіцидними засобами (10% -ний саліциловий спирт, унцедін, Цинкундан і ін.).

По темi:  Сальмонельоз (паратиф) у нутрій

Для лікування і профілактики трихофітії у нутрій ефективне застосування спеціальної вакцини «Ментавак» з 50-60-денного віку і старше. Вакцину з лікувальною і профілактичною метою застосовують двічі в дозі 1 мл на голову з інтервалом в 7-10 днів, при цьому створюється імунітет не менше ніж на 2 роки.

При встановленні мікроспорії також застосовують прізеофульвін хворим звірам – в лікувальній дозі, всім іншим – в профілактичної. Протягом перших трьох тижнів препарат дається з кормом щодня, надалі – через день або двотижневими курсами з інтервалом в п’ять днів. Ефективним протівогрібним засобом є низорал, звірам його дають по 0,5-1 таблетці протягом 2-8 тижнів. Місцево використовують мазі мікосептін, мікозолон, микоспор, мазь Вількінсона і аерозольні засоби – Кубатол і Зооміколь.

В даний час для лікувальних і профілактичних цілей використовуються живі та інактивовані вакцини: трімевак, мікродерм, полівак-ТМ, Вакдерм, ТФ-130, ЛТФ-130 і ін.

Трихофітія (стригучий лишай) у нутрій

Поряд зі специфічними лікувально-профілактичними заходами при інфекційних хворобах використовують систему загальної профілактики, спрямовану на забезпечення високої резистентності і імунобіологічної реактивності. Ця система передбачає дотримання на фермі суворого санітарного режиму (ветсанпропускників, дезбар’єри, дезковрікі, дезінфекція робочого одягу і взуття, недопущення сторонніх осіб і тварин інших видів на територію ферми, періодичні диспансеризації поголів’я, наявність санбойні і утилізації трупів, прибирання та дезінфекція приміщень і вигулів) , постійний контроль за якістю кормів і їх повноцінністю, підтримання в приміщенні оптимального мікроклімату. В комплекс профілактичних заходів входять також карантинування завезених звірів, недопущення на ферми собак і кішок і систематичне знищення гризунів. Не рекомендується використовувати в якості підстилки сіно і солому, поїдені мишами.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Нутрії)
Сейчас читают:
Top