Сальмонельоз (паратиф) у нутрій
6344 Сальмонельоз (паратиф) у нутрій

Сальмонельоз (паратиф) у нутрій


Сальмонельоз (паратиф) у нутрій

Сальмонельоз (паратиф) — інфекційна хвороба, що виявляється у нутрій розладом травлення, схудненням, абортами.

Збудник. Хвороба викликають різні сальмонели. Так, з патматеріалу, отриманого з органів нутрій, полеглих від сальмонельозу, в 54% випадків виділена Salmonella dublin, в 34% — Salmonella cholera suis, в 11% — Salmonella tuphimurium, 1% — сальмонели інших серовариантов. Сальмонельозна бактерії широко поширені в природі, мешкають в кишечнику здорових тварин, будучи умовно-патогенними мікроорганізмами, здатними викликати хворобу при зниженні природної опірності організму. Штами сальмонел, виділені від нутрій, за властивостями не відрізняються від штамів, виділених від сільськогосподарських тварин. Як виняток вдається отримати антигенні культури, дещо відрізняються за біохімічним і культуральними властивостями.

Епізоотологичеськие дані

Нутрії хворіють на сальмонельоз круглий рік. Найбільш сприйнятливі цуценята одного двох місячного віку. Дорослі звірі менш сприйнятливі, ніж молодняк.

Зараження відбувається переважно через травний трак. Не виключені й інші шляхи зараження: аерогенним, через молоко лактуючих самок в момент гострої їх бактеріємії. Експериментальним шляхом викликали хворобу внутрішньовенним і внутрішньоочеревинному введенням культури сальмонел. Підшкірно інокульовані збудники не викликають загального захворювання, а лише місцеву запальну реакцію у вигляді абсцесу.

Сальмонельоз (паратиф) у нутрій

Джерела інфекції — хворі і перехворіли тварини (бактеріоносії). Джерелом інфекції для цуценят можуть бути дорослі самки — бактеріоносії. У цьому випадку хвороба носить гніздовий характер, і відхід цуценят спостерігають лише в декількох пометах. Хвороба може виникнути в результаті загострення латентної інфекції спровокованого поруч вірусних і бактеріальних захворювань, простудними і особливо шлунково-кишковими хворобами, порушенням зоотехнічних правил утримання звірів (велика скупченість, відсутність повноцінної годівлі), різкою зміною погоди (холодна, дощова або дуже спекотна), відбиранням цуценят від матерів.

По темi:  Продукція нутріеводства і її використання

При виникненні хвороби в період вагітності реєструються масові аборти і загибель цуценят одне — десятиденного віку.

Зазвичай спостерігаються щорічні невеликі спалахи сальмонельозу на окремих звероводческих фермах, що тривають 1-2 міс.

Клінічні ознаки

При гострому перебігу перші ознаки хвороби: відмова від корму, збудження, незабаром змінюються пригніченням часте поверхневе дихання, слизової виділення з носа, судороги, хиткість ходи, кал рідкий, слизової консистенції, іноді з домішкою крові. Тварини швидко худнуть, слабшають, лежать нерухомо, незабаром гинуть. Смертність досягає 80%.

При підгострому і хронічному течіях ознаки хвороби згладжені. Тварини швидко худнуть, розвиваються анемія, слабкість кінцівок, вони більше лежать, апетит поганий. Калові маси рідкі, слизової консистенції. Хутро стає тьмяним, скуйовдженим. Нерідко перед смертю розвивається параліч задніх кінцівок.

Загибель тварин при підгострому перебігу настає через 10-14, при хронічному — через 25-30 днів з ознаками крайнього ступеня виснаження.

Цуценята, хворі в ранній підсисний період, малорухливі, розповзаються по гнізду, майже не присмоктуються до сосок матерів. Смертність щенят в підсисний період досягає 90%

Патогенез

Сальмонели аліментарним шляхом потрапляють в шлунково-кишковий тракт, викликаючи тут первинні гастроентериту, в результаті яких в просвіт кишечника надходить велика кількість білка. У цих умовах порушується процес травлення, посилюється бродіння з утворенням великої кількості газів і кислот. Рясно розмножується мікрофлора сприяє гниттю білкових речовин, наслідком якого є утворення сірководню, індолу, скатол, що ще більше погіршує порушення процесу травлення

Порушення всмоктувальної здатності кишкової стінки, ексудація рідини в просвіт кишечника, посилення перистальтики лежать в основі діареї (проносу). Утворені в кишечнику токсини всмоктуються і діють хвороботворно на організм тварини, що проявляється млявістю, слабкістю, швидко прогресуючим занепадом сил.

Запальний процес в кишечнику веде до порушення місцевої бактеріальної функції його слизової оболонки, в результаті чого сальмонели потрапляють в кровоносне русло, де розмножуються (бактеріємія) і надходять в різні органи і тканини, викликаючи в них дистрофически-некротичні і запальні зміни.

По темi:  Годування вагітних самок нутрій

Сальмонельоз (паратиф) у нутрій

По жовчних протоках мікроорганізми знову потрапляють в кишечник і виділяються з фекаліями, а при ураженні нирок і з сечею.

Минулі через організм бактерії набувають підвищену вірулентність і стають більш заразними для інших звірів.

Патологоанатомічна картина:

 1. Трупи тварин виснажені в тій чи іншій мірі в залежності від тривалості хвороби.
 2. Шлунок порожній або містить невелику кількість рідкого з домішками слизу вмісту; слизова оболонка його набрякла, потовщена, гіперемійована, іноді з рідкісними точковимикрововиливами або округлими виразками діаметром 0,3-0,5 см гострий катаральний або катарально-виразковий гастрит
 3. Слизова оболонка кишечника набрякла, потовщена, гіперемійована, рясно вкрита слизом, іноді з крововиливами — гострий катаральний ентероколіт.
 4. Селезінка найчастіше сильно збільшена (в 2-5 разів), темно-червоного кольору, в’ялої консистенції — «септическая селезінка».
 5. Печінка збільшена, темно-червоного з жовтяничним опеньком або глинисто-жовтого кольору, в’ялої консистенції; малюнок поверхні розрізу органу згладжений — зерниста і жирова дистрофія печінки. Жовчний міхур збільшений, заповнений густим тягучим жовчю — гострий катаральний холецистит.
 6. Середостіння, портальні, мезентеріальні лімфатичні вузли збільшені в 2-3 рази, м’якої консистенції, соковиті на розрізі, сіро-червоного кольору — гострий серозний лімфаденіт.
 7. Нирки трохи збільшені, сіро-червоного кольору з множинними крапковими крововиливами під капсулою — зерниста дистрофія п крововиливу в нирках.
 8. Легкі в більшості випадків без помітних змін, іноді в них виявляється застійна гіперемія і набряк, іноді катаральна бронхопневмонія, часто емфізема.
 9. Крововиливи під плеврою (іноді).
 10. Серцевий м’яз в’яла, нерівномірно забарвлена ​​в сіро — рожевий колір (вид вареного м’яса) — зерниста дистрофія міокарда Серце округлої форми, порожнини його переповнені темно-червоною згорнулася кров’ю, співвідношення товщини стінок правого і лівого шлуночків 1: 6 — 1:10 — атрофія міокарда правого шлуночка
 11. Речовина головного мозку сіро — рожевого кольору, набряклі, соковите на розрізі, в порожнинах бокових шлуночків велика кількість рідини — застійна гіперемія і набряк головного мозку.
По темi:  Забій нутрій і обробка шкурок

Діагноз. За допомогою епізоотологічних, клінічних і патологоанатомічних даних можна поставити лише попередній діагноз на сальмонельоз. Остаточно його встановлюють бактеріологічним дослідженням, за допомогою якого з крові і паренхіматозних органів виділяють чисту культуру сальмонел.

Диференціальний діагноз необхідний від пастерельозу, отруєнь, колібактеріозу, стрептококозу, сибірської виразки.

Профілактика і лікування, як при пастереллезе.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Нутрії)
Сейчас читают:
Top