Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок
6622 Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок


Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Залежно від кліматичних умов і цільового призначення нутрій розрізняють кілька систем їх змісту. В основному для звірів будують дерев’яні двокамерні будиночки, оббиті всередині металевою сіткою (щоб тваринки не гризли дерев’яні стіни), які з’єднані з сітчастим вигулом.

На зиму будиночки з вигулами зазвичай ставлять в утеплений сарай (розмірами 600 х 500 х 250 см), де повинні бути вікно, двері і люк для викиду гною. Пол в сараї зазвичай бетонують дощаті стіни засипають шлаком, стелю зсередини обшивають фанерою, а зверху засипають тирсою. Нутрій в ньому розміщують в триярусних клітинах. Клітини (100 х 80 х 70 см) двох нижніх ярусів призначаються для групового утримання тварин, верхні (50 x 80 x 50 см) – для індивідуального утримання звірів. Яруси поділяються металевими піддонами. Клітини роблять із зовнішніми дверцями, обладнають саморобними бляшаними годівницями і яслами для сіна і трави з навісними консервними банками для питної води.

Накопичився гній скидають з піддонів в прохід, а потім через люк – назовні в глибоку яму. За зиму гній перепріває і служить хорошим добривом для саду та городу.

Будиночки, якщо не поміщають па зиму в сарай, вкривають соломою, сіном, тирсою, дрантям і т. Д. Щити для утеплення можна зробити з дощок, скриньок та іншого матеріалу. Якщо є кілька будиночків, їх краще поставити поруч, а між стінками укласти утеплює. Дах будиночка з внутрішньої сторони також утеплюють. Поруч із сараєм бажано розмістити басейн або іншу ємність з водою для купання нутрій.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Підлога

На підлозі будиночка постійно повинна бути суха підстилка. Якщо сарай невеликий, то в нього ставлять тільки будиночок, розташовуючи впритул до стіни, а ви гул залишають зовні. В такому випадку вигул з будиночком можна з’єднати за допомогою отвору в стіні сараю розміром 20 х 20 або 25 х 25 см. Підлога будиночка і вигулу потрібно підняти над землею, так легше дотримувати в них чистоту. У морозні дні лаз і вигул закривають засувкою, щоб в будиночку було тепліше і тварини не могли вийти назовні. Кришка будиночка повинна відкриватися або бути знімною для спостереження за поведінкою звірів. Доступ до них здійснюється також через сітчасту дверку в бічній або верхній стінці вигулу.

Переносний будиночок з вигулом роблять з дощок. Його розміри: довжина – 100 см; ширина – 50 см; висота задньої стінки – 43 см, передньої стінки – 63 см. За допомогою поперечної перегородки з отвором (лазом) будиночок розділяється на кормове і гніздовий відділення, які з’єднуються між собою лазом в поперечної перегородки. В обох відділеннях підлога дерев’яна. У гніздовий відділенні на висоті 45 см встановлена ​​сітчаста рамка. Така ж рамка покладена на підлогу для того, щоб в зимовий час на неї можна було покласти утеплює. Усередині будиночка всі стінки і стелю оббиті сіткою. З вигулом будиночок з’єднаний трубою довжиною 50 см, перетином 20 х 20 см. Всередині труба оббита залізом або сіткою, закривається засувкою-шібёром. Кришка будиночка знімна. Розміри сітчастого вигулу: довжина – 150 см; ширина знизу – 50 см, зверху 40 см; висота – 54 см.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Дверка

У кришці вигулу роблять дверку розміром 70 х 40 см. В одній з торцевих сторін в сітці прорізають отвір для труби. Каркас вигулу з металевого прута діаметром 8-10 мм.

Будиночки розмірами 100 х 60 х 50 см роблять з 20-25-міліметрових дощок. У них передбачають гніздовий і кормове відділення, які з’єднуються дерев’яною трубою з вигулом. Прохід з будиночка в вигул закриває засувки. Пол в кормовому відділенні дощатий. Щоб звірки не гризли дерев’яну частину клітини, з внутрішньої сторони її бажано оббити оцинкованої сіткою або шинкою з листового заліза або жерсті. Пол в кормовому відділенні, нижню частину і зовнішній кінець труби, що виходить в вигул, оббивають смужками тонкого листового заліза або жерсті.

Будиночки для основного стада і молодняку ​​відрізняються тільки за розміром отвори в перегородці між гніздовим і кормовим відділеннями: в першому випадку вони рівні 20 х 20, у другому – 20 х 30 см. Стінки будиночків подвійні, простір між ними (20 см) заповнюють тирсою, стружкою, іншим утеплювачем.

Простір між кришками в зимовий період періодично заповнюють сіном, яке якийсь час служить утеплювачем, поки не буде з’їдено тваринами.

Вигул розмірами 130 х 100 х 50 см являє собою каркас із пруткової стали перетином 10-12 мм з похилими або вертикальними бічними стінками. Каркас обтягують оцинкованої сіткою перерізом не менше 2,5 мм з розміром осередків 25 х 25 або 30 х 30 мм.

Вигул можна зробити з дерев’яних брусків, прикріпивши сітку до їх внутрішнім сторонам. Чистять вигул через його верхню дверку. У дні вигулу, в його задньому кінці, звичайно монтують металеве корито для купання нутрії розмірами 92 х 42 х 16 см. Під вигулами роблять цементовий вигул для стоку забрудненої води, яку можна використовувати для поливу городу як добриво.

По темi:  Кокцидіоз у нутрій

Розраховані подібні клітини на – 6-8 особин отсаженного молодняка. Можна містити в них і дорослих звірів з розрахунку мінімальної площі будиночки для утримання одного дорослого звіра – 0,5 м2, вигулу – 1,2 м2.

Зміст звірів в будиночках менших розмірів негативно впливає на розмноження нутрій, ріст і розвиток молодняку.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Годівниці

У клітинах для нутрій повинні бути годівниці, які можна зробити з листового алюмінію. Для цього треба вирізати заготовку довжиною 45 і шириною 30 см. З трьох сторін роблять бортики висотою 3 см, з четвертої – верхні і нижні упори. Верхній має висоту 4, нижній – 2 см. Кути годівниці скріплюють заклепками. У нижньому упорі монтують ручку.

Годівницю всувають в спеціально вирізаний отвір висотою 3,5 см, що знаходиться нижче дверки клітини.

Можна встановити годівницю і біля бокової сторони клітини. Упори не дозволять нутріям втягнути годівницю в клітку або перевернути її.

Годівницю можна заповнювати кормом, не висуваючи її з клітки і не відкривай дверцята. Якщо корм з’їдений, годівницю висувають, миють і вішають біля клітки на гвоздик.

Годівниця, сконструйована нутріеводи П. Сергієнко (Кролі і звірівництво. 1986. № 6), закривається зверху металевими гратами з осередками 30 х 30 см. Якщо параметри годівниці 40 х 25 х 5 см (для однієї сім’ї), то розмір решітки 60 х 45 см, т. е. її краю (обмежувачі) виступають з усіх боків годівниці.

Розміри годівниць змінюються в залежності від кількості нутрій в клітці, але пропорції решітки та годівниці залишаються колишніми. Щоб нутрії не зрушується обмежувач, його закріплюють металевими петлями на дні або стіні вигулу. Завдяки такій конструкції годівниць зменшуються втрати корму, простір навколо них залишається сухим, а хутро нутрій чистим.

У літню пору бажано, щоб нутрії більше були на повітрі і сонце, тому будиночки виносять з сараю назовні. Якщо клітини забезпечені вигулами, то їх розташовують з південного боку для гарного освітлення сонцем. Сітку поглиблюють в землю на 30-40 см і на 40-50 см заглиблюють всередину загону над землею. Зверху стінки загону роблять козирок (20-30 см) і направляють його під прямим кутом всередину загону.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Нутріеводи Черкаської області

Нутріеводи Черкаської області використовують конструкцію сараю зі знімною верхньою частиною. Вигули і будиночки в сараї розташовують на підлозі по обидва боки центрального проходу. У теплу пору року відкривають вікна і знімають частина покрівлі.

У деяких господарствах нутрій, призначених до забою на хутро, в літній час розміщують в клітинах з басейнами для купання або в загонах встановлюють ванночки з водою.

Ремонтний молодняк бажано вирощувати окремо від товарного (хутряного). Для вирощування товарного (хутряного) молодняку ​​будують клітини більшого розміру для утримання 12-15 цуценят з розрахунку не менше 0,5 м2 на одного звіра. Довжина клітини – 3 м, ширина – 2,5 м. Розміри будиночка: ширина 0,6 м; довжина – 2 м; висота передньої стінки – 0,6 м.

Будиночок повинен мати два ходи розміром 25 х 30 см.

Для вирощування молодняка на шкурку можна використовувати також спеціальні загони із сітки. Пол в таких загонах бетонують або асфальтують і засипають піском. В затонах повинні бути тіньової навіс, ємності для купання. У літню пору треба особливо стежити за чистотою води і території. Загони краще робити сітчастими і піднятими над землею на 0,8-1 м.

Нутріеводи – любитель Н. Тетерін (Московська область) поряд із сараєм помістив ємність для купання нутрій – ванну з відкриваються внизу пробками. Ванна наповнюється з водопроводу, видаляється вода самопливом.

Навколо неї встановив 6 сітчастих групових клітин на стовпчиках. У купальню нутрії потрапляють через лаз, який закривається заслінкою. Щоб звірі не вилазили з ванни і не йшли, підходи до купальні обшивають коска або сіткою. У ванну нутрій пускають по черзі.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Відомо шедовими зміст нутрій

Так, в Шеде – сараї конструкції НІІПЗК по обидва боки поздовжнього проходу розміщують будиночки в 2 яруси. Нижній ярус піднятий над землею на 0,7 м. Розміри будиночка нижнього ярусу 160 х 80 х 50 см. У нижньому ярусі містять по 7 цуценят від відбирання до забою, а також для групової злучки в співвідношенні 6 самок: 1 самець.

Будиночки верхнього ярусу розміром 80 х 80 х 50 см встановлюють над будиночками нижнього. Вони служать для індивідуального розміщення вагітних самок.

Над проходом між рядами по обидва боки сараю – дах із засклених рам. Зовні сараю до будиночків прилаштовують вигули з басейнами. Щоб звірі могли виходити в вигул, в стінці сараю вирізують два лазу розміром 24 х 20 см. У морозні дні лази закривають засувками, які оберігають від проникнення холодного повітря в будиночки. Каркас будиночків роблять з брусків перетином 6 х 6 см, бічні і задні стінки – з плоского шиферу товщиною мм, який прибивають до дерев’яного каркасу зсередини.

Стінки можуть бути виконані і з дощок, але їх треба обов’язково оббити металевою сіткою. Фасадну сторону будиночка нижнього ярусу, звернену до проходу сараю, закривають двома дверцятами, обтягнутими сіткою з осередками 25 х 25 мм. Щоб корм не прокидався через сітку, під годівницею до підлоги прибивають смужку шиферу 25 80 см. Під сітчастий підлогу будиночка вставляють висувний піддон для гною – залізний лист з бортами висотою – 3 см.

По темi:  Трихофітія (стригучий лишай) у нутрій

Поперечної вертикальної перегородкою будиночок поділяють на два відділення: кормове і гніздовий. Вигул розмірами 170 х 160 х 50 см кріплять торцем до стінки сараю. Висота підлоги в вигулі біля стінки сараю 75 см над землею, у краю басейну -70 см. Бічні стінки вигулів роблять з оцинкованої сітки з осередками 25 х 25 мм, підлога – з дощок, оббитих сіткою і залитих цементним розчином. Між суміжними вигулу для запобігання бійок між звірами залишають проміжки не менше 10 см. Зверху вигул має дерев’яну раму, обтягнуту сіткою дверку вигулу роблять зверху.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Басейн складається з купалень і жолобів

Для заповнення водою всіх купалень і видалення з них забрудненої води басейни кожного ряду вигулів з’єднують в блок-коробку, складену з цегли. Довжина блоку визначається числом клітин в ряду (його ширина – 110 см, висота – 70 см). Усередині коробки паралельно її фасадної стіни на відстані 22 см від неї кладуть в півцеглини стінку висотою 70 см, що відокремлює наскрізний жолоб від купальні. Жолоб має ухил у бік стоку. Мінімальна глибина жолоба 32 см. Коробка розділена поперечними цегляними стінами, відстань між якими відповідає ширині вигулів – 160 см. Дно кожної купальні (з нахилом в сторону жолоби) бетонують. Розмір купальні – 80 х 160 см, найбільша глибина – 28 см. Купальні з’єднують з жолобами вертикальними щілинами, влаштованими в стінках; розмір щілин – 20 х 2 см. Купальні наповнюють водою з водопроводу. Воду з купальні спускають один раз на добу через засувку в нижньому кінці жолоба. Система двох’ярусного утримання нутрій найбільш прийнятна в колективних господарствах.

Існує багато конструкцій клітин, призначених для індивідуально-клітинного (по одному) і гаремноклеточного (групового) змісту

Зручна клітинна система змісту, яку застосовують нутріеводи Калінінградській області. Вони будують дерев’яні сараї, в яких в один ярус розташовуються клітини. Клітини звірів, зазвичай з басейнами для купання, піднімають від підлоги на 60 см. Посередині сараю між двома рядами клітин і уздовж стін залишають проходи шириною 1 м. Розмір клітин: довжина – 150 см; ширина – 75 см; висота 60 см.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Пол, даху клітин і дверки басейну

Пол, даху клітин і дверки басейну є дерев’яні рамки, обтягнуті дротяною сіткою. Задні і бічні стінки клітин роблять з цегли.

Басейни бетонні розмірами 75 х 74 х 20 см мають невеликий нахил до ями-відстійника і підняті від землі на 30 см. Рама сітчастого статі клітини однією стороною покладена на задню стінку басейну, інший на брус, що знаходиться на цегляних стовпах, що полегшує чистку статі під клітинами.

У звірогосподарстві «Вятка» сконструйовані клітини-пастки для відлову нутрій, яких на літо випускають у водойми. Для таких тварин па водоймі роблять підкормові майданчики у вигляді плотів. На них і ставлять ці пастки.

У присадибних господарствах, якщо дозволяють умови, зручно утримувати нутрій в теплу пору року на березі водойм (струмки, канали, ставки, озера) в переносних клітках. На зиму переносні клітки прибирають в сараї, попередньо утепливши їх.

Вдалі по конструкції клітини так званого амударьінского типу. При наявності перегородки (вона розділяє вигул на два відділення) в них можна утримувати двох вагітних або лактуючих самок з приплодом. Якщо перегородку прибрати, виходить простора клітка з двома будиночками (загальною площею 0,8 м2) і вигулом (1,8 м2) для групового утримання молодняку. Тваринки, вирощені в них на забій, мають хутро більш високої якості, ніж вирощені в клітинах з утепленими будиночками. Ці клітини можна використовувати і для групового утримання молодняку ​​в зимовий час, якщо вони знаходяться в теплих сараях. При гарній сухій підстилці в них розміщується 12-16 особин (молодняка).

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Клітини Сирдар’їнського типу

Клітини Сирдар’їнського типу будують цілими блоками по чотири в одному комплекті. Внутрішні стінки кожного будиночка загальні, теплі і розташовуються усередині чотирьох довгих зовнішніх стінок, що огороджують кожен блок. Каркас роблять з пруткової стали 12-14 мм. Вигули обтягую металевою сіткою. Будиночки з’єднані з вигулами лазами розміром 20 х 20 см, вирізаними в передній стінці будиночка. Кришки будиночків дерев’яні, всередині оббиті сіткою. Кожна кришка закриває відразу два будиночки, розташованих на одній стороні – блоку. Під сітчастим дном роблять висувне – дощате. Його використовують в зимовий час. Розміри будиночка: довжина – 100 см; ширина – 80 см; висота – 75 см. Розміри вигулу: довжина – 150 см; ширина – 80 см; висота – 75 см. Зверху вигулу є дверцята.

У Білорусі нутрій часто містять в дерев’яних клітках – шедах з загальними внутрішніми стінками. Розміри клітин довжина 150 – см; ширина 90 см; висота: передньої стінки – 50-55 см, задньої 40-45 см.

Клітини розміщують в один ряд в два-три яруси. Передня стінка кожної клітини є одночасно дверцятами. У такій клітці немає окремо будиночка і вигулу, вона не розділена на кормове і гніздовий відділення. Нутрії – охайні тварини, все оправления роблять в певних місцях. Вода подається в ємностях. Взимку сітчасту двері закривають плівкою, воду замінюють соковитими коренеплодами. В таких умовах звірі добре переносять зиму (до – 20 ° С).

По темi:  Диспансеризація поголів'я нутрій

У південних районах країни частіше використовують стаціонарні наземні клітини, які роблять з цегли, каменів. Стінки будиночки і вигулу іноді виконують з сітки, яку вмуровують в бічні стінки і підлога. Зверху стінки передбачають сітчастий козирок з сітки шириною 30 см, який буде перешкоджати відходу тварин. Кришки будиночків зазвичай дерев’яні відкидні. Розміри будиночка довжина – 100 см; ширина – 60-80 см; висота передньої стінки – 70-см, задньої – 50 см.

У будиночку містять одну лактуючим самкам 2-3 самок і одного самця (при сімейному розведенні) або 5-8 особин молодняку ​​до 10-11 – місячного віку.

Вигули можуть бути відкритими і закритими, останні багато нижче по висоті (50 см). Верх їх затягують оцинкованої сіткою, що має дві дверки для зручності відлову звірів і прибирання вигулів. Відкриті вигули можуть бути різних розмірів: довжиною 100-200см, шириною 80-140 см і висотою 80 см. Підлога має нахил в сторону басейну для купання, розташованого в кінці вигулу.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Басейн

Довжина басейну – 60-80 см, глибина – 30-40 сі, ширина відповідає ширині вигулу. Найкраще робити індивідуальні басейни у ​​вигляді бетонованого жолоби, який поділяють глухими поперечними перегородками. На дні такого басейну знаходиться закривається – пробкою отвір для збору брудної води, яка зливається в канал під басейном. Басейни заповнюють за допомогою труб, які проходять уздовж зовнішньої стінки. Найчастіше роблять басейни загального заповнення. Влітку воду в них міняють два рази в день.

Однак у цих клітин дуже мною недоліків: бетонні будиночки холодні, обслуговувати нутрій в них доводиться вручну, відловлювати звірків незручно.

Широке поширення отримали клітини, конструкції яких розроблені в звірогосподарстві «Вятка» Волзько-Вятського басейну, де співробітники ВНІІОЗ під керівництвом Г. Соколова вивели пристосоване до суворих місцевим зим стадо нутрій. Тварин тут містять в закритих дерев’яних сараях, де клітини розміщені в два ряди. В одній клітці можуть міститися одна вагітна або лактуючим самкам з цуценятами або група молодняка.

Вважається, що для розведення-нутрій в неволі потрібна вода, проте багаторічний досвід показав, що цих звірків можна утримувати в клітках без басейну. Протягом всього року нутрій містять без пристосувань для купання, воду дають тільки для пиття. При такому змісті простіше догляд, менше (на 10-20%) витрата кормів, при цьому можна отримати шкуру не гірше за якістю, ніж при водному змісті. І все ж зоотехніки рекомендують в літню пору передбачати для нутрій, особливо молодняку, вирощуваного на хутро, пристосування для купання. Ними можуть бути тази, ванночки, які в цьому випадку розміщують в вигулах. Якщо відсутня проточна вода, то воду в ємностях треба міняти не менше двох разів на день за допомогою гумового шланга, підключеного до водопроводу. Ємність при зміні води обов’язково промивають.

Шланг можна використовувати і для зливу води. У цьому випадку вихідний отвір шланга опускають нижче рівня води в кориті. Якщо корито зробити на підвісках, воду можна видаляти, злегка нахиливши його.

Різні конструкції будиночків, кліток, сараїв, водойм, годівниць, поїлок

Любитель І

Косолапов містить нутрій в зимовий час в звичайному сараї. Він викопує яму глибиною 0,5-0,6 м і в неї ставить будиночок. Місце має бути сухим, з глибоким заляганням грунтових вод. Нижню частину стін сараю обживають металевою сіткою або покрівельним листовим залізом на висоті 0,6-0,7 м від бетонованого статі. Стіни ями бетонує або викладає цеглою, але можна пристосувати будь-яку металеву ємність, наприклад, металеву бочку діаметром 0,6-0,8 м, з якої вирізають кільце шириною 0,5-0,6 см. У стінці кільця робить отвір (15 х 18 см) для влаштування лазу. Кільце вставляє в яму так, щоб верхня частина бочки знаходилася трохи вище підлоги сараю. Дахом будиночка служить дерев’яний щит, оббитий з внутрішньої сторони металевою сіткою.

Нутрія потрапляє в будиночок по трубі, яка прибудована до будиночка і є продовженням лазу. Трубу можна викласти з цегли, збити з дощок, але дерево недовговічне, краще взяти металеву або асбоцементную. Біля будиночка землю утрамбовує, лаз зверху по похилій і знизу щільно засинає землею. Дерев’яний щит (кришку будиночка) зверху утеплює тирсою, сухим листям шаром 15-20 см. Всередині будиночка біля лазу викладає суху підстилку (солома, сіно). Таку ж підстилку кладе біля лазу з зовнішньої сторони, її нутрії часто перетягують в будиночок.

Корм нутріеводи кладе в годівниці, що знаходяться на підлозі. Його краще давати в теплому вигляді, щоб він швидко не замерзав. Будиночок він систематично чистить і дезінфікує. Якщо біля лазу зверху постійно знаходиться суха підстилка, в будиночку буде сухо, – а волосяний покрив тварин залишиться чистим.

Для групового утримання молодняку ​​без басейну для купання придатні двоярусні сітчасті блоки. У клітинах є тільки автопоїлки. Блок складаються з двох вигулів, кожен з яких має по дві годівниці і по дві автопоїлки. Блок встановлюють на опорних стійках на висоті 0,6 м від підлоги; блоки можна встановлювати в один, два і три ряди. При цьому відстань між сусідніми блоками повинно бути 2,5-3 см. Розміри вигулу – 200 х 75 х 45 см, загальна висота двох ярів блоку – 0,9 см. Роблять вигули з зварної оцинкованої сітки з осередком 25 х 25 мм.

Статью нашли по запросам:
  • Розміри кліток для нутрій
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Нутрії)
Сейчас читают:
Top