Пастерельоз (геморагічна септицемія) у нутрій
6348 Пастерельоз (геморагічна септицемія) у нутрій

Пастерельоз (геморагічна септицемія) у нутрій


Пастерельоз (геморагічна септицемія) у нутрій

Пастереллез (геморагічна септицемія) — гостра інфекційна хвороба, що викликається бактеріями виду Pasteurella multocida, що характеризується у нутрій септицемией і геморагічним запаленням слизових оболонок дихальної та травної систем.

Етіологія. Збудник Pasteurella multocida нестійка до високих температур: при нагріванні до 50 ° С пастерелли гинуть протягом 30 хв, кип’ятіння вбиває і миттєво. Пастерелли стійкі до заморожування до 70 ° С, які тривалий час зберігаються в гниючих тканинах (1-3 міс.), В грунті — до 12, в посліді птахів — до 72, в зерні — до 44 днів. Дезінфікуючі засоби навіть у слабких концентраціях діють на пастерелл згубно: 5% -ний фенол вбиває пастерелл за 1 хв, 1% -ний розчин вапняного молока — за 3-10 хв, 2-З% — ний розчин формаліну — за 3-5 хв.

Епізоотологичеськие дані

Найбільш чутливий до пастерельозу молодняк нутрій у віці 2-5 міс. Дорослі звірі хворіють рідко, найчастіше в умовах, що знижують резистентність (незбалансоване годування, переохолодження, зміст на бетонній підлозі і т. П.).

Основний шлях проникнення пастерелл в організм — аліментарний, не виключена можливість проникнення пастерелл в організм звірів через дихальні шляхи і пошкоджені слизові оболонки.

Інфекція пастереллеза може бути занесена на звіроферми з м’ясними продуктами, хворими тваринами. Хвороба може проявитися як би раптово після тривалого бактеріоносійства при створенні умов, які ослаблюють резистентність організму.

Пастерельоз (геморагічна септицемія) у нутрій

Клінічні ознаки

Пастерельозу нутрій може протікати гостро і хронічно. При гострому перебігу інкубаційний період триває 2-3 дні, хвороба — 1-6 діб.

У хворих нутрій спостерігаються втрата апетиту, пригнічення, сонливість. Тварини часто чхають і кашляють. У шестимісячних цуценят часто спостерігають слизисто-кров’янисті виділення з носа і слинотеча, судорожне скорочення окремих м’язів тазового пояса з подальшим паралічем тазових кінцівок. Температура тіла у хворих тварин коливається в межах 39,5 — 40,5 ° С, загибель тварин найчастіше настає через 24 год, летальність досягає 70-80%.

По темi:  Профілактика незаразних хвороб нутрій

Хронічний перебіг може бути на фоні застосування кормових антибіотиків (биовит-80). Воно характеризується прогресуючим виснаженням, гнійно-катаральним кон’юнктивітом, гнійними артритами, лёйкопеніей.

Патогенез. Пастерелли через слизові оболонки шлунково-кишкового тракту швидко проникають в кров і внутрішні органи, викликаючи сильну інтоксикацію організму.

У хворих пастереллезом звірів відзначено різке пригнічення природної резистентності (зниження активності лізоциму на 50%, бета — Лізон — на 81,9%, комплементу — на 31,1%).

Патологоанатомічна картина. Найбільш характерні зміни знаходять в грудній порожнині:

  1. Крупозна або крупозно-гнійна пневмонія.
  2. Серозний або серозно-фібринозний плеврит, перикардит.
  3. Гострий катаральний трахеїт, бронхіт.
  4. Крововиливи на реберної і легеневої плеври, м’язової частини діафрагми, ендокардит, на слизових оболонках і в паренхіматозних органах.
  5. Зерниста дистрофія печінки, нирок, крововиливи в них.
  6. Гострий катаральний або катарально-геморагічний гастроентероколіт.
  7. Септическа селезінка (збільшена в 2-5 разів).
  8. Драглисті серозні інфільтрати підшкірної клітковини сіро-жовтого кольору.

При хронічному перебігу судинна реакція (гіперемія, крововиливи) не сильно виражена. Виявляють фібринозний плеврит, перикардит крупозную пневмонію, некрози в паренхіматозних органах.

Діагноз за клінічними ознаками і паткартіне може бути поставлений лише попередньо, так як багато ознак зустрічаються і при інших хворобах. Остаточна діагностика проходить з використанням лабораторних тварин для виділення чистої культури Pasterell.

Диференціальна діагностика від:

1) сальмонельозу, 2) стрептококозу, 3) сибірської виразки, 4) хвороби Ауескі, 5) ботулізму, 6) отруєнь кормовими рослинами, мінеральними отрутами і кухонною сіллю.

Пастерельоз (геморагічна септицемія) у нутрій

Профілактика і лікування

Для імунізації клінічно здорових звірів проводиться профілактична вакцинація полівалентної інактивованою вакциною проти сальмонельозу, колібактеріозу, пастерельозу. Вакцинують цуценят у віці 35-45 днів. Вакцину в дозі 0,5 мл вводять підшкірно з інтервалом в 7 днів. Імунітет зберігається протягом 5 міс., Після закінчення цього терміну звірів ревакцинируют, вводячи вакцину в дозі 1,0 мл.

По темi:  Ехінококоз у нутрій

Для лікування хворих звірів використовують поливалентную гипериммунную сироватку проти сальмонельозу, колібактеріозу, пастерельозу і протейной інфекції за такою прописи: сироватки — 200 мл, неоміцину сульфату — 500 000 ОД, вітаміну В12 — 2000 мкг пеніциліну 500 000 ОД вводять підшкірно цуценятам у віці 15 днів в дозі 0,5 мл, більш старшим — 1,0 мл. Її призначають для підвищення специфічної та неспецифічної резистентності організму.

Хворим нутріям для пасивної імунізації можна також вводити сироватку проти пастерельозу сільськогосподарських тварин в дозі: молодняку ​​- 5-10 мл, дорослим звірам 15-20 мл. Через кілька днів (5-7) нутрій вакцинують проти пастерельозу.

Поряд з вакцинацією цуценят і самок в господарстві необхідно проводити загальні ветеринарно-санітарні заходи (чистку, дезінфекцію і т. П.).

Хороший терапевтичний ефект дає застосування з кормами антибіотиків тетрациклінового ряду (ревіціклін А), кормових антибіотиків (биовит-8), фуразолидона, коливета.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Нутрії)
Сейчас читают:
Top