Як відбувається ловля бродячих роїв
8461 Як відбувається ловля бродячих роїв

Як відбувається ловля бродячих роїв


Як відбувається ловля бродячих роїв

Запорука процвітання і успішності пасіки – постійне розширення господарства. Чим більше буде сильних і продуктивних бджолиних сімей, тим більше буде меду. Допомогти в цій справі може ловля роїв – легкий, а головне безкоштовний спосіб добути пчелосемью.

Читайте также: Диета при энтерите

Роїння, як природний спосіб розмноження бджіл

Природне розмноження бджолосімей називається роением. Під час цього природного позиву до розмноження сім’я бджіл ділиться навпіл: одна половина особин разом зі старою маткою відлітають в пошуках нового житла, а друга половина залишається в старому вулику.

За часів бортевого і колодного бджільництва ловля роїв була єдиним способом поповнити господарство. Причому, якщо Колодна пасіка розширювалася за допомогою своїх або куплених у сусідів роїв, то для розширення бортевого пасечного господарства застосовувалася тільки ловля бродячих роїв. По суті, від того, зловить чи пасічник бортник нову дику сім’ю, залежало все майбутнє його справи.

Як відбувається ловля бродячих роїв

Сучасні пасіки намагаються завчасно запобігати роїння, адже воно завдає їх справі великої шкоди: готуючись до цього процесу, бджоли погано працюють або взагалі припиняють дбати про вулику і збирати мед, відповідно фінальний хабарів мізерно малий. Крім того, не всі бджолярі знають, як зловити бджолиний рій, або просто не встигають устежити за відлетіли вихованками. Розмножують ж бджіл, в основному, штучними методами: створення відводків та ін.

Раніше цінність отроившейся «сімейки» була незаперечна, зараз ловля бродячих роїв малоцікава пасічникам. Якщо з пасіки відлітає рій – він, швидше за все, не представляє ніякої важливості, адже на хорошому, доглянутому господарстві завжди застосовуються протиройові методи, і бджолосім’ї взагалі не приходять в ройовий стан, а навіть якщо і приходять, пасічник стежить за цим і відразу ж відловлює їх в роевни.

По темi:  Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

Крім того, разом з спійманим роєм можна «зловити» хвороби і погану генетику.

Як відбувається ловля бродячих роїв

Чим корисна ловля диких бджолиних роїв

Ловля бродячих роїв – заняття, корисне, перш за все, для природи. З огляду на несприятливу екологічну обстановку, вирубку лісів, кліматичні зміни, не всім бродячим сім’ям судилося вижити. Щорічно, відлітаючи з пасік (нехай навіть запущених), безліч роїв гине, не знайшовши собі притулку і не накопичивши достатніх харчових запасів на зиму. В такому випадку, ловець – справжній рятівник, що запобіг вимирання найціннішого біологічного виду.

Багато успішних нині пасіки, свого часу починали саме з упіймання бродячих роїв. Погодьтеся, краще отримати безкоштовних бджіл без «родоводу», і успішно їх розводити, ніж все життя нарікати на дорожнечу покупних бджолопакетів, вуликів, рамок і всього іншого інвентарю, необхідного для початку бджільницького бізнесу.

Нюанси лову бродячих роїв

Перш за все, варто попередити недосвідчених мисливців за роями: не сподівайтеся на блискавичну вигоду! Є знання, які приходять тільки з досвідом, наприклад: на яких точках місцевості і в будь пастках бджоли краще ловляться, як зловити рій бджіл у себе на садибі, або в лісі.

Якщо поблизу немає пасічних господарств, пастки для бджіл доведеться возити на значні відстані, а потім періодично повертатися туди і перевіряти, заселилися в них бджоли. Якщо ж у вас є сад або дача, розташована неподалік від лісистій місцевості або великих пасік, вважайте, що вам дуже пощастило: досить буде повісити пастку під деревом в саду, і чекати поповнення. Так, за сезон можна отримати не один, а відразу кілька роїв.

Для того щоб зловити дикий рій, необхідно забезпечити свої пастки вощиною і сушею. А ще, вони повинні бути просторими. Краще розташовувати їх на спеціальних підставках під деревами: в пастки під відкритим небом бджоли вселяються гірше.

По темi:  Алергія на укуси бджіл і користь отрути для людини

Поки дикий рій не спійманий, він не належить нікому. Право власності закріплюється за тим, хто перший їм заволодіє. Разом з тим, якщо отроившейся бджоли мають «родовід» і полетіли вони, припустимо, від вашого сусіда-пасічника, правильніше буде повернути їх законному власнику.

Як відбувається ловля бродячих роїв

Інвентар для упіймання бродячих роїв

Щоб самостійно ловити бродячі рої бджіл знадобляться:

  • спеціальна пасечная одяг, рукавички та лицьова сітка;
  • димар;
  • вулики;
  • пастка з рамками, вощиною і сушею;
  • приманка (запах знайомий бджолам, наприклад, настоянка прополісу).

Якщо немає можливості придбати повноцінний пчелопакет, доведеться дізнатися, як зловити бджіл своїми руками за допомогою пастки. Як пасток можна використовувати старі вулики, збиті з фанери ящики і навіть звичайні картонні коробки. Головне, щоб вони були міцними, і в разі необхідності витримали переїзд на нове місце.

Пастки повинні пахнути звично для бджіл. Для цього використовується стара суша, а також спиртова настоянка прополісу, якої змащується стінка з вічком. Чим більше пасток буде встановлено, тим більша ймовірність того, що вже скоро вони знайдуть своїх мешканців.

Вибір місця і часу для розміщення пасток

Фундаментальне правило розміщення пасток для бджолиних роїв – близькість до передбачуваній зоні бджолиного польоту. Тобто, встановлювати їх бажано неподалік від пасік, по маршруту, несхильність впливу сильних вітрів: з лісового краю, уздовж зелених насаджень, балок і ярів. У ваших інтересах встановити пастки так, щоб вони не були видні стороннім особам.

Основні правила установки:

  1. Віддаленість від населених пунктів і дорог
  2. Захист від вітру
  3. Вихід вічка на південну сторону
  4. Дерево для пастки має бути масивним, великим, пріметним

Пора активного бджолиного роїння доводиться на травень-серпень, відповідно, пастки варто розставляти вже після травневих свят. Щоб перевезти таку пастку з роєм, потрібно дочекатися вечора, коли всі члени сім’ї закінчать обльоти і повернуться в будиночок. Перевіряти пастки на наявність видобутку варто регулярно. Після того, як спійманий рій відвозять на нове місце проживання, на місце їх затримання ставиться нова пастка, адже воно вважається вдалою точкою, і може залучити новий жителів.

По темi:  Як приготувати канді для бджіл, коли починати підгодівлю?

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Бджільництво)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

10 − десять =

Сейчас читают:
Top