Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві
8448 Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві


Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Роїння або розмноження сімей медоносних бджіл — це виключно важлива частина їхнього життя. Прагнення до роїння подібно до людського інстинкту продовження роду, якби його не було, не було б і самих медоносних бджіл як виду. Відповідно, роїння — процес корисний і доцільний.

Читайте также: Симптомы и лечение острого энтерита

Чому ж, запитаєте ви, в сучасному бджільництві так активно борються з бджолиним роением? Справа в тому, що цей безконтрольний процес вибиває з колії всю сім’ю. Навіть сильна бджолосім’я після цього не здатна швидко відновитися і показати такі ж результати медозбору, що не роівшаяся сім’я середньої сили. Саме тому, кожен професійний пасічник повинен знати, як запобігти роїння бджіл, або підпорядкувати його собі, і коли це необхідно, штучно провокувати ройові інстинкти комах.

Класифікація методів боротьби з роєнием

Всі методи боротьби з роением бджіл поділяються на 2 типи:

-Запобігання роїння, і недопущення ройових настроїв в улье
-Боротьба з наслідками роїння в активній стадії развітія

Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

У першому випадку використовуються такі методи:

 1. зміна маток;
 2. методика двухматочного пчеловожденія;
 3. селекційна робота. Відбраковування сімей схильних до роїння, або завчасний вибір бджолиних порід, неройлівих за своєю природою;
 4. активна стеження за бджолами-годувальницями, контроль над виробленням у них маточного молочка (не можна, щоб при малій кількості розплоду вони перевищували норми його виробництва, і, не знаючи, куди його подіти, самі харчувалися їм);
 5. забезпечення бджолам гідних умов проживання в вулику, хорошої вентиляції і вільного простору.

Щоб знизити негативні наслідки роїння в активній фазі, можна скористатися наступними моментами:

 • як і в першому випадку, заздалегідь провести заміну маток;
 • щоб перенаправити роевую енергію бджіл в інше русло, надати їм нову територію для медозбору і різко збільшити розміри вулика. Так вони з роїння переключаться на заготівлю зимових запасів їжі;
 • різко змінити склад бджолосім’ї: створити з нього відведення, прибрати або замінити розплід.
По темi:  Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл

Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Cелекційна робота

Селекційні заходи, що попереджають роїння, припускають відбір найкращих, у фізичному плані, неройлівих маток і трутнів, і виведення від них неройлівих бджіл в декількох поколіннях.

Важливу роль відіграє як вибір матки, так і вибір трутня. Справа в тому, що 75% генетичного матеріалу бджоли — від трутня, і лише 25% від матки. Саме тому, потрібно стежити за тим, щоб в околицях шлюбних вильотів матки не було «поганих» трутнів. Необхідно брати самців немає від ройливость маток, а з спокійних сімей. Для цього, в ройливость сім’ях трутневий розплід зрізається, а в неройлівих навпаки, всіма способами стимулюється.

Матки повинні бути чистопородні. Щоб не помилитися з вибором, можна придбати королев у спеціалізованих на Матководство пасічників, що стежать як за їх фізіологічними якостями, так і за якостями самців. Кращі матки — бджоли, народжені в сім’ях не рояться кілька поколінь поспіль.

Зміна матки і методика двухматочного пчеловожденія

Періодична заміна старих маток молодими, працездатними особами — плановий захід пасічника. Чим молодше матка, тим вище її ступінь несучості, що збільшує чисельність сім’ї, і, відповідно, позитивно впливає на подальший медозбір. Зміну маток найкраще проводити ранньою весною.

Якщо заміна відбувається регулярно, бджоли краще зимують, проявляють меншу агресивність. Крім того, тільки молоді матки виробляють досить феромонів, щоб ділитися ними з бджолами (ця речовина пригнічує в них непотрібні репродуктивні функції).

Що стосується методики двухматочного пчеловожденія, то вона також застосовується як засіб запобігання роїння. Матка підсаджується в сильну родину в сусідній корпус, заздалегідь відокремлений спеціальними гратами перешкоджає її проходу, але дозволяє вільно пересуватися іншим бджолам.

Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Постановка додаткового відкритого розплоду

Багато бджолярі вважають такий спосіб одним з найефективніших в боротьбі з роением. Справа в тому, що ройові сім’ї мають мало відкритого розплоду, що потребує підгодівлі бджіл-годувальниць. Вироблене ними маточне молочко — цінний і поживний корм, стає незатребуваним, тим не менш, вони продовжують виробляти його в великих обсягах. Так настає своєрідний «криза надвиробництва», і бджоли починають годувати цим кормом один одного. Після такого харчування у них розвивається репродуктивна система, що тягне відкладання незапліднених яєць. Таких бджіл називають трутовками, і складають вони значний відсоток особин в рої.

По темi:  Бджолиний корм: випадки підгодівлі бджіл, різні рецепти

Якщо періодично відбирати з вулика друкований розплід, і замість нього ставити стільники з відкритим розплодом і кілька світлих сот з вощиною, бджоли будуть реалізовувати все продукується маточне молочко на годування молодих личинок. Відповідно, у комах буде заняття, що не дає їм віддатися ройовим настроям, і не будуть з’являтися бджоли-трутівки.

Запобігання наслідків роїння в активній фазі

При входженні сім’ї в предроевое стан, пасічнику залишається 2 варіанти розвитку подій: контролювати роїння, і використовувати рій за призначенням, або ж зробити спробу припинити роїння одним з таких методів:

 • створення відводків;
 • розподіл бджолосім’ї на пів-літа;
 • заміна матки;
 • зрізання ройових маточників;
 • зміна складу сім’ї, відбір або заміна розплоду;
 • перевіз вуликів на гарне місце медозбору;
 • розширення вулика.

Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Особливості формування відводків:

 • такі відводки робляться тільки тоді, коли пасічник впевнений, що бджоли входять в ройовий стан;
 • якщо необхідно терміново зробити відводок, але у бджоляра немає в запасі маток, його можна сформувати з ройовим маточником. У первинній бджолосім’ї залишається стара матка, найкращий ройовий маточник (якщо такого немає, береться парочка мисочок з
 • личинками) переноситься в відводок, а всі інші, разом з ройовими мисочками, підлягають знищенню;
 • якщо сім’я сильно слабка, вона навряд чи створить рій, і це потрібно враховувати, створюючи відведень.

Якщо в якості засобу боротьби з роением ви вибрали метод поділу бджолосім’ї на пів-літа, вам допоможе наступна інструкція:

 1. При хорошому бджолиному літо, до основної роїться сім’ї підставляється порожній улік
 2. З ройовий сім’ї в новий вулик переставляється половина всіх сот з розплодом, медом і бджолами, які сидять на сотах
 3. Якщо немає резервної матки, в новий вулик переноситься найсильніший ройовий маточник, а інші залишилися в материнській родині, разом з мисочками, підлягають унічтоженію
 4. Обидва вулика, і новий і материнський, розташовуються одна напроти одної, рівно в метрі від місця, де раніше стояв материнський будиночок, і з вічками на тій же висоте
По темi:  Як приготувати канді для бджіл, коли починати підгодівлю?

Прилітаючи з медозбору, бджоли не відразу зрозуміють, де даний житло, і будуть рівномірно розселятися в обидва вулика. Істотний плюс цього методу — рівноцінність і корисність обох сімей. Так, після поділу на пів-літа, кожна сім’я має однаковий набір різновікових бджіл, що дозволяє їм розвиватися так само, як і до поділу. Для порівняння, при розподілі звичайними відводками, в родині залишаються тільки нелітні, молоді особини, нездатні працювати на медозборі.

Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Зрізання ройових маточників

Найпопулярніший спосіб «боротьби» з роением — видалення ройових маточників. Звичайно, якщо після того, як ви зріжете все маточники, в природі буде повноцінний багатий хабарів, бджоли охоче переключаться з роїння на медозбір. Однак найчастіше такий «аварійний» метод не дає результатів.

Інша справа, якщо пасічник підходить до справи радикально, і видаляє як ройові маточники (запечатані і відкриті), так і всі їх недобудовані підстави з личинками — мисочки. Так процес роїння буде перерваний. Разом з тим, це досить небезпечний для бджолиного благополуччя метод, адже щоб видалити ройові мисочки, пасічника доведеться потривожити бджіл і розібрати все гніздо розплоду. Зрізуючи маточники, бджоляр також продовжує інертне, бездіяльне стан ледачих ройових комах, що погано позначиться на фінальному медовому врожаї.

Разом з тим, навіть якщо все маточники знищені (хоча навряд чи ви змогли знайти все до одного, адже в ройових сім’я величезна кількість бджіл, тісно обсідають рамки і приховують своїми корпусами розташування маточників), рій все одно може вилетіти.

Отже, будь-який з перерахованих вище противороевих методів не може гарантувати стовідсоткове закінчення роїння, проте знижує ризик вильоту рою. Не існує в природі такого способу, щоб бджоли не роїлися зовсім, можна лише підпорядкувати собі цей процес, і давати комахою волю лише тоді, коли потрібно розширити пасіку, зробивши відведення.

Статью нашли по запросам:
 • методи боротьби з роїням бджіл
 • Методи триманя бжил форум
 • протиройові відводки
 • методи боротьби з роїнням бджіл
 • Методи триманя бжил
 • Триманя бжил на теплий занос форум
 • Як ограничити матку в украинських улиях на теплий занос форум
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Бджільництво)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

5 × 2 =

Сейчас читают:
Top