Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою
8455 Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою


Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

Організація співтовариства медоносних бджіл така, що жодна його окрема особина сама по собі не здатна створити нове сімейство. Тому природа подбала, щоб медоносні бджоли збільшувалися чисельно за допомогою розмноження сімей. У процесі розмноження від сім’ї відділяється рій на чолі з Бджоломатки, і відлітає з рідного гнізда в пошуках житла. У бджільництві цей процес носить назву — роїння бджіл.

Читайте также: Симптомы и лечение колиэнтерита

Достовірно невідомо, чи є роїння вродженим бджолиним інстинктом, або ж передумови до нього з’являються в ході життя комахи. Разом з тим, за довгий час існування пчеловодческой науки, дослідники з’ясували, що процес роїння підпорядкований суворим правилам:

  1. Роїння бджіл включає в себе незмінний набір послідовних фаз ройового состоянія
  2. Щоб роїння підійшло до свого логічного завершення — вильоту рою, необхідно проходження всіх його фаз
  3. Ройовий процес не спирається на конкретні тимчасові рамки. Так, з найперших ознак назрівання в родині ройових настроїв, і до заповнення яйцями ройових маточників, може пройти різний час

Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

Періодизація роїння

Відділення рою — це верхівка айсберга під назвою «роїння». В основі його — тривала підготовка сім’ї, що починається задовго до відділення бджіл.

Перший етап, і головна ознака ройового настрою в родині — інтенсифікація вирощування личинок трутнів. Отроившейся сім’я без завчасно вирощених самців обійтися ніяк не може. Засів маткою трутневих осередків — це її спосіб реалізації тяги до розмноження. З того моменту, як в родині з’явився трутневий розплід, і до появи зайнятих яйцями ройових маточників, зазвичай проходить не більше 3 тижнів.

У вулику спостерігаються такі зміни: якщо раніше віддавалася перевага підготовці бджолиних осередків сот, то тепер бджоли займаються трутневий осередками. Разом з тим, вони продовжують літати на медозбір і виховувати розплід.

Поступово потреба в догляді за молодими личинками відпадає, адже матка, яка готується до роїння, безперервно знижує темпи яйцекладки. В гнізді з’являється безліч молодих, не зайнятих роботою бджіл.

Через пару тижнів кількість розплоду падає до критичного мінімуму: на кожну личинку припадає близько 2-х бджіл годувальниць. У зв’язку з надлишком виділяється маточного молочка, комахи починають годувати їм один одного. В результаті робочі бджоли набирають жирову масу і набувають здатність до яйцекладки (правда, запліднити яйця вони не здатні, і з них виходять тільки трутні). Вони втрачають свої робочі навички, перестають літати за медом, доглядати за вуликом і будувати стільники. Так, в сім’ї настає період активного роїння.

По темi:  Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл

Головна ознака другої фази роїння — закладка ройових мисочок. Якщо в цей час з’явиться відмінний хабарів, бджоли можуть припинити роїння, віддавши перевагу йому заготівлю запасів меду на зиму. У таких випадках, маточники просто знищуються.

Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

Якщо ж хабар вистачає виключно на підтримку життєдіяльності, бджолина сім’я ледарює. Такі бджоли сидять або висять на стінках вулика, зчепившись у купки, що нагадують грона винограду. Ці особини не зношують себе вуликів роботами і медозбором, а тому залишаються фізично сильними і здоровими. Резервні сили бджоли витратять під час виходу рою і заселення його в новий будинок.

Безпосередньо перед закладкою яєць в ройові мисочки, бджоли активно використовують підгодівлю. Бджолярі вказують, що за 8-10 днів до виходу риючи, комахи споживають більшу кількість їжі, створюючи резерви для майбутнього молодого сімейства. Так починається 3 фаза роїння — відкладання яєць в ройові маточники, за допомогою тиснення матки до країв стільників, прямо до ройовим мисочка, спонукаючи її до яйцекладки.

Щоб намітити собі варіанти майбутнього житла, за тиждень до вильоту рою бджоли розвідниці починають пошукові обльоти.

Якщо пасічник уважно стежить за своїми вихованцями, він може побачити, що після закладки яєць в мисочки, матка остаточно припиняє яйцекладку. Свита королеви розпадається, відповідно матку більше ніхто не постачає живильним маточним молочком, і вона вимушено переходить на медову їжу. Результати такої «медової дієти» — різке зниження ваги і зменшення черевця. Полегшити, матка знову може літати (під час яйцекладки королева товстішає і не літає), а, відповідно, вести рій на нове місце.

Вихід бджолиного рою

Через 9 діб з моменту закладки яєць в ройові маточники, від сім’ї відділяється перший рій. Роїння бджіл може порушити погана погода, дощ, пориви вітру. В такому випадку він вилетить на кілька днів пізніше.

По темi:  Як приготувати канді для бджіл, коли починати підгодівлю?

За лічені хвилини до вильоту ройові бджоли сильно збуджуються, клубочаться в вулику, виконуючи так званий «ройовий танець», дзижчачи і залучаючи до рою якомога більше комах. Поступово нарощуючи темпи цього «танцю», бджоли виштовхують матку назовні. Спочатку комах в рої мало, але поступово їх число зростає, і рій величезною чорною хмарою нависає над вуликом, видаючи характерні звуки низького дзижчання, чітко чутного навіть за кілька метрів.

Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

Перед вильотом бджоли наповнюють зобики медом, на випадок, якщо житло буде знайдено не відразу. Запасу в зобіке вистачить приблизно на три дні.

Рой-первак на перших порах може прищепитися на гілці найближчого дерева. «Роїв гроно» висить на дереві недовго — максимум 2-4 години (рідко кілька днів). Щоб швидше знайти житло, бджоли розвідниці, які ще до вильоту рою займалися пошуками нової «квартири», оцінюють відстань до передбачуваного місця проживання і сповіщають інших, в якому напрямку їм летіти. Комахи з дивовижною точністю визначають обсяги майбутнього житла і вибирають високі, місткі дупла, звернені вічком на схід або південний схід, розташовані поблизу води.

Роїння бджіл провокує розпад сім’ї на дві приблизно рівні частини. Рой формується з молодих, сильних льотних особин і невеликої кількості трутнів. Вага його становить близько півтора кілограма.

Рой рухається зі швидкістю 20-23 км / год. При цьому, якщо він вже знявся з місця тимчасової стоянки, зловити його майже неможливо, адже летить він на висоті від 2 до 5 метрів.

Різновиди роїв

Виділяється кілька типів роїв:

  • первак;
  • вторак;
  • Поройков;
  • вимушений рій;
  • рій звальної типу.

Рой первак — це перша група бджіл, що вилетіла через 9-10 днів після закладки яєць в ройові маточники.

Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

Рой вторак з’являється через 9-10 днів після вильоту перваку. Така ройова активність пояснюється тим, що перед закладкою яєць в ройові мисочки матка активно черв’яків, і з відкладених в ту пору яєць вже вийшли молоді бджоли, тобто розділена сім’я майже моментально може відновити свої сили.

Якщо рій первак воліє на нове місце проживання летіти під верховенством плодової матки, то рій-вторак знімається з місця після виходу з маточника першої ж неплодной королеви. Крім того, рій-вторак вже менш ніжний і чутливий до погоди, і може полетіти навіть під час дощу.

По темi:  Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Якщо роїння бджіл не закінчено і сім’я все ще збуджена через пару днів після вильоту вторака, то полетить третій рій. Це утворення за вагою не перевищує 300-500 грамів і не представляє цінності в плані використання його як нової бджолосім’ї. Їх практичне застосування — подсиливание слабких бджолосімей і створення нуклеусів. Всі рої після перваку і вторака називаються Поройков.

Коли ройовий настрій припиняється, бджоли дозволяють королеві вбити всіх своїх суперниць. Виявивши в вулику прогризенние маточники, пасічник ідентифікує це як вірна ознака закінчення роїння і початку нормальної роботи.

Звальним рій — це утворення з декількох роїв, привившихся на одному місці. Звальним рій складається з різних сімей, що сприяє тривалому протиборства між комахами (різні сім’ї мають різний запах, і бджоли гостро на це реагують). В результаті боротьби між матками різних роїв, залишається лише одна королева, яка і очолить сім’ю.

Вимушені рої — сім’ї, які вилітають із свій вулик повним складом, щоб уникнути голодної смерті. Виліт їх можна спостерігати ранньою весною, коли в природі ще немає практично ніякого хабар, і комахи перебувають на межі загибелі.

Отже, роїння може бути вигідно лише на перших порах розвитку пасіки, коли у бджоляра немає коштів на покупку бджолопакетів, або він просто любитель, який бажає поекспериментувати з розведенням бджіл. Професійні ж пасічники не з чуток знають, скільки труднощів приносить безконтрольне роїння. Сім’ї в ройовий стан стають неефективними в плані медозбору. Крім того, рояться бджоли потребують посиленої і невсипущого контролю: треба постійно стежити за фазами цього процесу, вчасно знаходити ройові маточники, перебувати поруч з пасікою, щоб зловити рій «на гарячому».

Щоб не допускати такої нераціональної витрати часу і продуктивності пасіки, бджолярі провокують штучне роїння бджіл. За допомогою цієї технології можна контролювати процес від і до, підвищуючи чисельність крилатих трудівниць без шкоди для обсягу врожаю.

Статью нашли по запросам:
  • Двоматочне триманя бжил форум
  • Триманя бжил на теплиий занос
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Бджільництво)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

четыре × четыре =

Сейчас читают:
Top