Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл
8440 Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл

Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл


Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл

Вирішивши облаштувати пасіку на своїй ділянці, мало знати, як організувати бджолиний вулик, що таке бджолосім’я і де вона буде збирати мед. Для початку необхідно ознайомитися з правилами організації цього різновиду сільськогосподарської діяльності.

Читайте также: Лікування трихомоніазу

Незважаючи на те, що бджільництво не ліцензується і як такого дозволу на організацію пасіки не потрібно, існують правила змісту бджіл в населених пунктах.

Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл

Законодавча база бджільництва

Федеральний закон про бджільництво включає в себе правове обгрунтування наступної пасечной діяльності:

  • Розведення бджіл і особливості їх содержанія
  • Отримання від бджіл продуктів пчеловодства
  • Залучення бджіл на запиленні культур

Законом дозволяється займатися бджільництвом, як на рівні аматорському, так і на рівні приватного підприємництва. Ті особи, які не оформляють свій бізнес, користуються пасікою в своїх власних потребах. Крім того, законом не забороняється об’єднання окремих бджільницьких господарств.

Чисельність бджолосімей не обмежується, в той же час, місцеве самоврядування може вільно втрутитися, і в межах санітарно-гігієнічних правил і норм утримання бджіл, стануть курирувати діяльність пасічника.

Вулики з бджолосім’ями можуть розташовуватися тільки на території, що належить пасічника. Але на безпечному для навколишнього населення відстані від шкіл, дитячих садків, лікарень, культурних закладів. Виконавчі органи влади пильно стежать за виконанням цього порядку, і в разі його порушення, накладають санкції на бджоляра.

У приватному секторі, бджолині будиночки повинні розташовуватися не ближче 10 метрів від кордону території, і відокремлені від сусідських угідь високими заростями, будівлями або суцільним парканом в 2 метри заввишки.

Власники землі з хорошою медоносної базою ентомофільних культур вільні розміщувати на своїй території пасіки, незалежно від місця реєстрації бджолосімей.

По темi:  Як приготувати канді для бджіл, коли починати підгодівлю?

Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл

Особливі правила діють для бджільницьких господарств кочового типу:

  • кочові пасіки можна розташовувати там, де вони стануть перешкоджати льоту бджіл раніше розташувалися поблизу даної території;
  • щодо медозбірних баз, кочові пасіки потрібно розміщувати так, щоб не заважати чужим бджолиним господарствам і, разом з тим, ефективно запилювати культури сільськогосподарського значення;
  • відразу після вибору місця і розміщення на ньому кочової пасіки, бджоляр зобов’язаний звернутися до місцевого самоврядування, надавши санітарний паспорт на неї.

На окрему увагу заслуговують питання приватної власності в рамках бджільництва. Запам’ятайте, об’єкт бджільницького володіння — це бджолосім’я і все бджільницьке майно, потрібне для утримання пасіки. Якщо в процесі розмноження сімей, з пасіки відлітає рій, власник має право на нього лише в разі безперервного переслідування останнього. Якщо ж господар упускає свій рій, право власності переходить до того, хто першим його впіймає, або той, на території якої він осів. Якщо рій осідає на чужій ділянці, але господар все ще безперервно переслідує його, він може вимагати повернення рою або відшкодування вартості. Якщо ж рій безконтрольний, то його може дістати будь-який, хто зловить.

Територіальні правила

Розташовувати пасіку можна ближче, ніж за півкілометра до шосейних і залізних доріг, не ближче 5 кілометрів від кондитерських фабрик і хімічних підприємств і не ближче кілометра від птахофабрик, стаєнь та ін. об’єктів сільськогосподарської діяльності.

Між собою вулики на ділянці теж повинні розташовуватися особливим чином: кожен будиночок коштує не ближче, ніж в 3-3,5 метрах від іншого. Якщо на пасіці вулики розташовані в декілька рядів, кожен окремий бджолиний будиночок повинен стояти в трьох метрах щодо сусідніх вуликів і в 10 метрах від сімей в наступному ряду. Тобто на одній «сотці» ділянки можна поставити близько 6 вуликів.

По темi:  Бджолиний корм: випадки підгодівлі бджіл, різні рецепти

Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл

Якщо ви маєте в своєму розпорядженні пасіку в приватному секторі, необхідно дотримуватися додаткові правила розміщення:

  1. Вулики потрібно ставити не ближче 3-5 метрів до кордону з наступним участком.
  2. Літки повинні бути спрямовані до середини приватної садиби, а ніяк не в бік сусідніх земельних угодій.
  3. Весь периметр пасіки необхідно обгородити суцільним парканом або зеленими щільними насадженнями не менше 2 метрів заввишки, щоб бджоли, відлітаючи з ділянки, відразу йшли вгору і не контактували з чужими людьмі.

До того як формувати свою власну пасіку на приватній території, варто опитати найближчих сусідів на предмет наявності у них алергії на укуси. Якщо на вашу пасіку надійдуть скарги, відповідні інстанції направлять інспекцію, яка оштрафує вас за порушення правил бджолиного змісту в приватному секторі.

Ветеринарно-санітарні правила

Захист бджолиного господарства неможлива без дотримання ветеринарних і санітарних правил утримання комах і розміщення вуликів, профілактики і лікування специфічних бджолиних хвороб, організованої боротьби з шкідниками, охорони від отруєння хімічними добривами.

Відповідно до федерального ветеринарного законодавства, для лікування бджіл, боротьби з їх шкідниками, пасічники можуть вдаватися до допомоги ліцензованих фахівців.

Кожному господарству, в обов’язковому порядку, присвоюється ветеринарно-санітарний паспорт. Він видається ветслужбою, на підставі даних інспекції пасіки і її мешканців. Реалізація продукції, а також перевезення бджіл (наприклад, кочовебджільництво) здійснюється виключно за наявності такого паспорта.

Щоб заповнити пасіку повноцінними комахами, необхідно до покупки перевіряти дані їх документів і відомості про карантинних захворюваннях. Важливо переглянути всі перевірки пасечного господарства, в якому ви збираєтеся купити бджолопакети.

Норми бджільництва: правила і закони змісту бджіл

Пасічнику видали ветеринарно-санітарний паспорт

Перевозити бджіл на пасіку потрібно в чистих вуликах. Сотами можна користуватися не більше 2 років, поки вони зберігають світлий колір.

По темi:  Коли і як розширювати гніздо бджіл

З одного господарства на інше можна передавати будь-які об’єкти пасечного обладнання, які не пройшли дезінфекцію. Щоб не переплутати особистий інвентар з обладнанням іншої пасіки, потрібно наносити на всі ці елементи маркування.

При виявленні ознак хвороби або перебування численного підмору бджіл, зверніться до ветеринарної служби.

Якщо не хочете піддати бджіл небезпеки з вини власної неохайності, спецкостюм пасічника, так само як і все обладнання, завжди повинен бути чистими і продезінфікованими.

Щовесни потрібно чистити і дезінфікувати вулики, переміщаючи бджолині сім’ї в нові, чисті житла. Крім того, вулики чистяться і знезаражуються кожного разу, коли бджоли хворіють.

Ветеринарно-санітарні правила утримання бджіл також диктують необхідність повноцінної і своєчасної підгодівлі комах. Не можна відбирати після врожаю весь їхній запас корму, прирікаючи на голодну смерть. Фінальний медовий збір варто ділити на дві частини: одна пасічника, а друга — бджолам, на зимовий час. Крім того, взимку потрібно додатково підгодовувати комах цукровим сиропом.

Очищення вулика після зими

Бджільницькі господарства, розташовані в холодних кліматичних смугах, змушені відправляти вулики зі своїми вихованцями в зимівники — спеціальні приміщення з контрольованою температурою повітря, вентиляцією, гідроізоляцією. Такі приміщення надійно захищені від вогкості і проникнення гризунів. Час від часу пасічник відвідує своїх бджіл, додатково утеплюючи вулики і додаючи свіжу підгодівлю.

Як тільки потеплішає, і встановиться більш-менш стабільна весняна погода, будиночки виставляються на вулицю. Важливо зробити ретельний плановий огляд пасіки, ізолювати хворі сім’ї (якщо вони є), подсилить ослаблені зимівлею бджолосім’ї, і переселити всіх комах в свіжі, сановані вулики, поки старі дезінфікуються і сушаться.

Строго дотримуючись всіх принципам, санітарним і ветеринарним нормам бджолиного змісту, можна значно підняти продуктивність пасечного господарства.

Автор:
Дата:
Из той же категории: (Бджільництво)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

три × 1 =

Сейчас читают:
Top