Коли і як розширювати гніздо бджіл
8426 Коли і як розширювати гніздо бджіл

Коли і як розширювати гніздо бджіл


Коли і як розширювати гніздо бджіл

Весняне розширення гнізда бджіл — це природне явище. Воно проводиться, щоб посилити сім’ї комах. Але ні в якому разі не можна при цьому перестаратися. Інакше бджоли не зможуть якісно доглядати за потомством.

Читайте также: Сухие градирни, охладители жидкостей

Найкращим часом для проведення цього заходу є квітень. Дії з розширення залежать від поведінки бджіл, тому перш ніж до нього приступити, потрібно поспостерігати за сім’єю.

Коли і як розширювати гніздо бджіл

Особливості весняного розвитку

Навесні, з моменту першого засіву, у комах починається процес зміни особин минулих зимівлю. Цей період буде тривати весь квітень і початок травня. В середньому, грунтуючись на результатах досліджень, він займає близько 40 днів. Період може варіюватися в великому діапазоні, перебуваючи в залежності від:

 1. наслідків зимівлі;
 2. сили бджолиної сім’ї;
 3. погодних умов;
 4. якості комах;
 5. інтенсивності медозбору.

Існує певна закономірність: слабкі сім’ї швидко проходять цей період, втрачаючи близько 50% старих, зношених під час зимівлі особин, а у сильних зміна відбувається повільніше, з втратою чисельності до 12%. Чим сильніше сім’я, тим триваліший процес зміни перезимували бджіл.

Кілька особливостей весняного розвитку:

 1. кількість комах в стандартній сім’ї майже не змінюється, а лише сильно коливаються потенційні можливості;
 2. протягом 3-х тижнів після закінчення зимівлі і початку засіву, всі сім’ї проходять критичний період, в результаті якого бджоли продовжують розвиток або гинуть;
 3. зберігається співвідношення між кількістю дорослих особин і чисельністю розплоду. В хорошу весну бджоли трохи збільшують число комах в сім’ї або підтримують його на одному рівні;
 4. протягом усього цього періоду, сім’ї, зношені тривалої зимівлею, сильно ослаблені, їх потенційні можливості знаходяться на найнижчому рівні;
 5. перезимували бджоли стерильні і не можуть отрутневеть, в цей час їх простіше об’єднати. Комахи злітають в інші вулики з добре перезимували сім’ями. Така ознака сигналізує, які рої пора виставляти із бджоляника.
По темi:  Ознаки роїння бджіл, різновиди і вихід бджолиного рою

В цей час пасічник повинен подсилить бджолосім’ї. У комплекс заходів щодо їх зміцнення входить:

 • Подкормка.
 • Розширення гнізд якісними сотамі.
 • Лікування або профілактика заболеваній.
 • Пересадка комах в чисті, знезаражені ульі.
 • Утеплення ульев.

Якщо відразу після виставлення бджолиних будиночків і ревізії дотримані всі ці заходи, то про розширення гнізда можна не турбуватися ще близько 4-х тижнів.

Коли і як розширювати гніздо бджіл

Рамкова розширення

У закінченні місяця необхідно починати періодичний огляд вуликів. Про те, що пора розширятися, говорить поява розплоду на передостанній рамці. Якщо провести процедуру до появи цієї ознаки, то можна охолодити гніздо, і загальмувати розвиток сім’ї. Але, при цьому зволікати також не слід, щоб не викликати скорочення кладки яєць і перехід сім’ї в ройовий стан.

Розширення гнізда потрібно починати з стільників світло-коричневого кольору. Для того щоб прискорити процес освоєння і відкладання яєць, стільники необхідно попередньо окропити цукровим сиропом або теплою підсолодженою водою. Помістити їх слід в простір між крайнім сотому з потомством і медово-перговій рамкою. Відразу переносити нові стільники з недорозвиненим розплодом у вулик не можна, матка не поспішає в них черв’яків, до того ж вони остуджують гніздо. Їх можна помістити в центр вулика, коли встановиться тепла погода.З початком хорошого хабар і появою ознак виділення воску у бджіл, гнізда пора розширювати рамками з вощиною.

У районах з великою кількістю весняних медоносів це слід здійснювати наступним чином:

 1. Після початку медозбору комахою дають вільно попрацювати ще 2-3 дні, для того щоб вони забезпечили розплід кормовими запасамі.
 2. Далі, поверх двухкорпусних будиночків встановлюються верхні корпусу з вощиною, в кожній по 6 штук. Ті сім’ї, що поки не заповнили нижній корпус, укомплектовуються сушею і забезпечуються додатковим магазином на 12 рамок. В лежаках гнізда розширюються сушею (5-6 штук) .
По темi:  Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

При наявності в природі хабар, подальше розширення роблять тільки вощиною. На початку літа бджоли рясно продукують віск, тому стільники, відбудовані в цей час, якісні і містять переважно расплодного осередки. Слід стимулювати комах будувати стільники по максимуму, поміщаючи в розширюється вулик виключно вощину. Спочатку основного медозбору бджоли роблять стільники вкрай неохоче, тому до початку цього періоду вони повинні бути відбудовані в максимальному обсязі.

Коли і як розширювати гніздо бджіл

Помилки при розширенні

Сама типова помилка — запізніла підстановка вощини і розширення виключно відбудованими сотами. Розширення відбудованими сотами призводить до зниження продуктивності бджіл: зменшення кількості сот і воску. Яка не бере участі в роботі сім’я починає роїтися, що негативно відбивається на фінальному медовому врожаї.

Що стосується запізнення з вощиною, то на вироблення 1 кг воску (незалежно від того, йде відбудова сот чи ні) комахи витрачають до 5 кг меду. Тому економічно невигідно дозволяти бджолам використовувати мед і при цьому не займатися будівництвом стільників.

Розширення має свої нюанси залежно від використовуваних вуликів. Багатокорпусні бджолині будиночки розширюють повними корпусами після заповнення нижнього відсіку. При цьому потрібно контролювати відсутність загородження, утвореного запечатаним медом. Через нього бджоли уникають переміщатися в верхній корпус. Для усунення перешкоди слід розкрити 3-4 середні смуги друкованого меду в найтоншому місці. Вулики-лежаки зручні тим, що немає необхідності розбирати гнізда.

Розрахунок необхідної кількості рамок

Якщо гніздо не буде розширюватися своєчасно, що утворилася тіснява викличе роїння бджіл. Для контролю над ситуацією необхідно заглядати до комах через кожні 5 діб, і при необхідності підставляти додаткову кількість рамок.

Коли і як розширювати гніздо бджіл

Рамки додають в кількості:

 • 1-2 штуки для середніх сімей;
 • 2-4 для сильних.

Їх встановлюють: одну з краю, а другу в середину гнізда. Щоб визначити спосіб розширення, необхідно акуратно розсунути дві крайніх рамки вулика і оглянути на наявність розплоду. Якщо виявлений вже не добовий розплід, то встановлюють в середину дві рамки (вощину і суша), а з краю ще одну навощенних. При цьому матка відразу відкладе розплід на суші.

По темi:  Алергія на укуси бджіл і користь отрути для людини

Розширення гнізда шляхом установки другого корпусу

Якщо сім’я середньої сили, то досить встановити навощенних рамку на краю біля розплоду. У разі використання для весняного розширення суші, на якій ще не виводився розплід, такі рамки поміщають в середину вулика і залишаються між рамок з добовим розплодом або розплодом, які готуються вийти найближчим часом.

Поки бджолосім’ї будуть поступово посилюватися, пасічника необхідно контролювати, щоб у вулику не утворювалася тіснота. Вона може привести до того, що комахи перейдуть в ройовий стан. Бджоли здатні вже за пару діб відбудовувати вощину. Якщо ж простежити за цим не вдалося, комахи зароїлися і почали відбудовувати маточники, то в вулик потрібно поставити 3 навощенние рамки з розплодом. Ці заходи допоможуть залучити до роботи байдикують бджіл, що, в свою чергу, допоможе запобігти роїння. Кожен початківець пасічник повинен пам’ятати, що простіше уникнути роїння, ніж намагатися боротися з ним.

Крім того, кількість підставляється рамок має залежати і від медозбору навесні. Якщо бджолам вдається носити нектар, то під нього необхідно встановити дві рамки. Повний огляд вулика потрібен тільки в разі переходу бджіл в ройовий стан або при припиненні будівництва стільників. З заходом щодо розширення гнізда легко впоратися навіть початківець бджоляр. Головне вчасно додавати суша або вощину, і не допускати роїння.

Статью нашли по запросам:
 • Вулик з рамками чи заселять бджоли самі
 • Гніздо у вулику
Автор:
Дата:
Из той же категории: (Бджільництво)

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

девятнадцать + 8 =

Сейчас читают:
Top