садовий бальзамін

Бальзамін садовий: суміш, догляд та вирощування бальзаміну з насіння квітів

Вибір та особливості бальзаміну садового

Бальзамін садовий — чудова однорічна рослина для вашого саду або клумби. Ця рослина, відома також як Impatiens balsamina, здатна розквітнути великими та яскравими квітками різних форм і кольорів. Обирайте насінини з урахуванням його основних характеристик та умов пророщування.

Різноманіття видів бальзаміну: Уоллера, недоторка та інші

Садовий бальзамін (Impatiens balsamina) включає сотні видів, але найпопулярнішим серед садівників є бальзамін Уоллера (Impatiens walleriana).

Бальзамін Уоллера

Цей вид відрізняється компактним кущем (до 20 сантиметрів у висоту) і рясним цвітінням. Квіти бальзаміну цього сорту можуть бути простими або махровими, найрізноманітніших забарвлень: білі, рожеві, червоні, фіолетові, пурпурові та інші.

Інші популярні види бальзаміну:

 • Недоторка (Impatiens glandulifera): Цей вид має високий кущ (до 70 см) і квіти з рожевими,  білими або жовтими плямами.

бальзамін Недоторка

 • Бальзамін новогвінейський (Impatiens hawkeri): Відрізняється великими (до 5 см) квітками з оригінальним забарвленням.Бальзамін новогвінейський

Переваги та недоліки сумішей насіння бальзаміну

Суміші насінин бальзаміну – це чудовий спосіб отримати на своїй клумбі різноманіття кольорів та форм квітів. До переваг сумішей можна віднести:

 • Економічність: Ви можете купити один пакетик насінинок та отримати одразу кілька сортів бальзаміну.
 • Непередбачуваність: Ви ніколи не знаєте заздалегідь, які саме сорти бальзаміну виростуть з насінин, тому результат завжди буде сюрпризом.

Однак, суміші насінин мають й недоліки:

 • Відсутність контролю: Ви не можете вибрати конкретний сорт бальзаміну, які хочете виростити.
 • Можливість перехресного запилення: Якщо ви хочете зберегти чистоту сорту, краще не використовувати суміші.

Вибір насіння бальзамін за кольором, формою та розміром квітки

При виборі насінин бальзаміну важливо враховувати:

 • Колір: Виберіть кольори, які гармонійно поєднуватимуться з іншими рослинами у вашому саду.
 • Форму квітки: Бальзаміни можуть мати прості або махрові квіти.
 • Розмір квітки: Квіти бальзаміну можуть бути різного розміру – від 2 до 5 сантиметрів.

Також бажано звертати увагу на виробника та відгуки інших садівників.

Вирощування з насіння бальзаміну садового

Перехід до зрощування — це важливий етап, який потребує уважного підходу та правильних умов. Насінини бальзамінів мають свої особливості в посіві та умовах проростання.

Терміни та оптимальні умови для посіву

Бальзамін – це теплолюбна рослина, тому насіннячка на розсаду слід висівати в кінці березня – на початку квітня. Насінини висівають у відкритому, просторому, провітрюваному та сонячному місці. Для зростання бальзамінів садових потрібна температура +20-25°C.

Підготовка ґрунту та ємностей для розсади

Для того, аби виростити з розсади бальзаміну квіти, обирайте пухкі, вологоємні грунти з нейтральною кислотністю. Вирощують рослини з використанням грунту для кімнатних рослин або самостійно змішати дернову, листову землю та пісок у співвідношенні 2:1:1.

Ємності для розсади повинні мати дренажні отвори.

Правильний посів насінин бальзаміну

Посівайте насіннячко на глибину приблизно 1-2 см, дотримуючись оптимального розташування та відстані між насіннинами. Забезпечте рівномірне зволоження ґрунту та створіть мікроклімат для зросту.

Створення та підтримка мікроклімату для проростання

Посіви накривають плівкою або склом для створення міні-теплиці. Це дозволяє підтримувати необхідну вологість повітря та температуру. Щодня потрібно провітрювати парничок, щоб уникнути утворення конденсату та розвитку грибкових захворювань.

Перші сходи бальзаміну з’являються через 7-14 днів. Після цього плівку потрібно зняти іта помістити ємності з розсадою на добре освітлене місце.

Догляд за розсадою бальзаміну

Після зростання, саджанці важливо забезпечити правильним доглядом. Це включає в себе такі етапи як пікірування, поливання, підживлення та загартовування перед висадкою у відкритий грунтовий покрив.

бальзамін види

Пікірування розсади

Після появи сходів 2-3 справжніх листків, розсаду бальзаміну необхідно пікірувати. Для цього підготуйте окремі горщики діаметром 5-7 сантиметрів, наповнені свіжим ґрунтом. Зробіть в ґрунті невелике поглиблення, обережно викопайте сіянці бальзаміну та заглибте їх до першого справжнього листка. Після пікірування розсаду рясно полийте.

Полив та підживлення

Поливайте розсаду бальзаміну теплою, відстояною водою, запобігаючи пересиханню або перезволоженню ґрунту. Для підтримки росту та розвитку розсади, через 2 тижні після пікірування можна провести перше підживлення комплексним добривом для розсади квітів.

Загартовування розсади перед висадкою у відкритий грунт

Загартовування – це обов’язковий етап зрощування розсади. Він дозволяє рослинам адаптуватися до умов відкритого ґрунту та знижує ризик стресу після пересадки. Загартовування починають за 10-14 днів до висадки. Для цього краще винести розсаду на свіже повітря спочатку на декілька годин, поступово збільшуючи тривалість перебування на вулиці.

Захист розсади від хвороб та шкідників

Рослинка досить стійка до хвороб та шкідників. Однак, при недотриманні правил догляду квіти може вражати сіра гниль та чорна ніжка. Для профілактики захворювань важливо підтримувати оптимальну вологість повітря та грунтів, а також не допускати перезволоження.

Висадка розсади бальзаміну у відкритий ґрунт

Бальзаміни – теплолюбний, тому висаджувати розсаду у відкриті ґрунти можна тільки після того, як мине загроза заморозків. В Україні це орієнтовно середина – кінець травня.

Вибір оптимального місця для посадки

Квітка віддає перевагу сонячним ділянкам з легким затіненням в обідню спеку. Також рослини добре ростуть на пухких, суглинистих ґрунтах з нейтральною кислотністю.

Підготовка ґрунту та добрив

Перед висадкою розсади перекопайте ґрунти на глибину 20-25 сантиметрів, видаліть бур’яни та коріння інших рослин. При необхідності внесіть на ділянку компост або перегній.

бальзамін

Правильна схема та глибина посадки

Бальзамін Уоллера, який є найпопулярнішим серед садівників, має компактний кущ. Тому його можна висаджувати за схемою 20×20 сантиметрів. Більш високий сорт бальзаміну потребують більшої відстані між рослинами – 25-30 сантиметрів.

Висаджуйте розсаду бальзаміну в заздалегідь підготовлені лунки, заглиблюючи рослини до першого справжнього листка. Після висадки грунти навколо рослин потрібно обережно утрамбувати та полити теплою водою.

Догляд за бальзаміном після висадки

Для рясного цвітіння квіткам потрібен мінімальний доглядання: підживлення, догляд за грунтом, розташування сторони балконів та інше. Слід зауважити, що квітка віддає перевагу сонячній стороні

Секрети рясного цвітіння

Квітка рясно цвіте при оптимальних умовах та правильному догляді.

Секрети рясного цвітіння бальзаміну:

 • Правильний посів: Сіяти бальзамін можна як на розсаду, так і безпосередньо у грунт. У першому випадку цвітіння настане раніше, але рослини потребуватимуть більше догляду.
 • Вибір місця: Бальзамін любить сонячні місця, але добре росте і в півтіні. Важливо, щоб місце було захищене від вітру.
 • Підживлення: Для рясного цвітіння бальзамін потребує регулярного підживлення. Використовуйте комплексне добриво для квітучих рослин раз на 2-3 тижні.
 • Полив: Бальзамін – вологолюбний, тому потребує регулярного поливу. Не допускайте пересихання ґрунту.
 • Обрізка: Для стимуляції утворення нових пагонів і квітів, рекомендується регулярно обрізати зів’ялі квіти.
 • Вибір кашпо: Якщо ви вирощуєте бальзамін в кашпо, воно повинне бути достаточно великого розміру, щоб коренева система рослини могла вільно розвиватися.

Правильний полив та підживлення

Бальзамін – вологолюбна квітка, тому потребує регулярного поливу. Особливо важливо поливати рослини в спекотну та суху погоду. Але не допускайте перезволоження ґрунту, адже це може призвести до загнивання кореневої системи.

Для підтримки рясного цвітіння, бальзамін можна підживлювати комплексним добривом для квітучих рослин раз на 2-3 тижні.

Формування та обрізка

Бальзамін садовий чудово росте і цвіте без спеціального формування. Але для підтримки компактності куща і стимуляції утворення нових пагонів, можна прищипувати верхівки молодих рослин. Також рекомендується видаляти зів’ялі квіти, щоб стимулювати утворення бутонів.

бальзамін садовий

Захист від хвороб та шкідників

Як вже зазначалось, бальзамін садовий досить стійкий до хвороб та шкідників. Але при несприятливих умовах рослини можуть вражати:

 • Сіра гниль: Це грибкове захворювання, яке проявляється у вигляді сірого нальоту на листках і стеблах рослини. Для боротьби з сірою гниллю використовують фунгіциди.
 • Тля: Ці дрібні комахи висмоктують сік з листя і пагонів бальзаміну. Для боротьби з тлею використовують інсектициди.

Для профілактики хвороб та шкідників важливо дотримуватися правил догляду за рослинами: підтримувати оптимальну вологість повітря та ґрунту, не допускати перезволоження, своєчасно видаляти бур’яни та хворі рослинні рештки.

Де купити насіння бальзамінів?

Насінини бальміна можна придбати в спеціалізованих магазинах або замовити через інтернет.

Асортимент та переваги насіння в магазині та інтернет-магазині

І в звичайних магазинах, і в інтернет-магазинах ви знайдете широкий асортимент насінинок бальзаміну різних сортів та забарвлень. Але покупка в інтернет-магазині має ряд переваг:

 • Більший вибір: В інтернет-магазинах, як правило, представлений більший асортимент насінин, ніж у звичайних магазинах.
 • Економія часу: Вам не потрібно витрачати час на пошуки потрібного вам сорту. Ви можете зробити замовлення онлайн, не виходячи з дому.
 • Доступність інформації: В інтернет-магазинах зазвичай розміщена детальна інформація про кожен сорт насінин, включаючи опис рослини, рекомендації щодо зрощування та догляду.
 • Вигідні ціни: В багатьох інтернет-магазинах діють знижки та акції.

Отже, бальзаміни — це невибаглива однорічна квітуча рослина, яка може виростати висотою до 60 см у діаметрі зручному для висадки та мати квіти до 5 см в діаметрі. Її рясне цвітіння протягом усього літа радує око і не потребує складного догляду. Вирощувати бальзамін зручно та цікаво! Його з насіння висівають в домашніх умовах у квітниках, садах чи клумбах. При вирощуванні подбайте про поливання, наявність сонячних променів та правильного затінення у разі необхідності, якість добрива та зручність пульверизатора.

Заздалегідь придбайте рослину недорого в магазинах, де є доставка та кращі ціни. Обирайте покупку на початку травня, щоб подбати про доглядання за саджанцями, листям та суцвіття.

Читайте більше матеріалу на нашому сайті, наприклад «Розсада петунії: все про сад» за посиланням!


Опубликовано

в

от

Метки: